همزمان با رد کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در صحن علنی مجلس سخنگوی دولت اعلام کرد :دولت آماده است با همه توان خود در کنار مجلس اصلاحات مورد نظر لایحه بودجه را بدون اینکه شاکله تغییر کند و درآمدهای واهی پیش بینی کنیم، انجام دهد.

به گزارش وقایع نیوز به نقل از ایسنا، علی ربیعی سخنگوی دولت پیش از ظهر امروز(سه‌شنبه) در نشست خبر۹ی با اصحاب رسانه، با اشاره به همزمانی این ایام با سالروز میلاد فاطمه زهرا (س) اظهار کرد: فاطمه (س) الگویی جاودان در همه وجوه اجتماعی و کنشگری فعال در عرصه های اجتماعی و سیاسی در همه دوران هاست و در عین حال الگوی مادری فداکار و خانواده ای سرشار از مهر و عطوف و تربیت است. فاطمه زهرا (س) این وجوه به ظاهر ناهمگن را در یک منظومه سازگار قرار داده بودند.

دستاوردهای دولت تدبیر و امید در حوزه زنان

وی ادامه داد: نامگذاری زاد روز فاطمه (س) برای پاسداشت مقام مادران و زنان، روز مادر و زن را پر از معنی و مفهوم غنی ساخته است.با توجه به موانع مختلف برای حضور اثربخش زنان در عرصه های مختلف ما کماکان نیازمند سیاستگذاری های معطوف به زنان هستیم. در این میان شیوه سبک زندگی فاطمه زهرا (س) الگویی برای ما و مشی عملی ما می تواند باشد. ربیعی در ادامه به بیان بخشی از دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران و دولت تدبیر و امید در حوزه زنان اشاره کرد و گفت: انقلاب اسلامی زمینه ای را فراهم ساخت که زنان با عبور از حضور آمرانه در تجدد کلیشه ای به حضوری خود انگیخته و همگانی در سپهر جامعه دست یافتند. حضور زنان در تظاهرات خیابانی و قرار گرفتن در مقابل گلوله ها در ۴ دهه قبل یک شگفتی عظیم بود که بی شک نشات گرفته از الگویی فاطمی در این عصر بود.

وی همچنین افزود:  پس از انقلاب اسلامی نرخ مشارکت سیاسی زنان همواره رو افزایش بوده و در انتخابات اخیر نیز مشارکت آنها بیش از مردان بود است. حضور زنان در عرصه های مدیریتی رو به افزایش بوده به نحوی که در سال ۹۲ این حضور حداکثر پنج درصد بود و هم اکنون ۲۴ درصد زنان در عرصه مدیریتی حضور دارند.

ربیعی سپس خاطرنشان کرد: در عرصه های علمی، زنان ما درخشش های بسیاری داشتند. هم اکنون ۳۳ درصد اعضای هیات علمی دانشگاهها را زنان تشکیل می دهند، که این نسبت پیش از انقلاب ۲ درصد بوده است. امروز دانشجویان دختر بیش از پسران روی صندلی های دانشگاه‌ها نشسته اند. همچنین در این سال‌ها با تمهیدات صورت گرفته در دولت حضور زنان در سازمان های مردم نهاد افزایش چشمگیر یافته است و امروز زنان پیشتازان خیر جمعی هستند.

 وی با بیان اینکه دولت نیز در راستای سیاستگذاری معطوف به زن، ۱۰ لایحه جدید حمایت از زنان مدیران و دختران را تهیه کرده است، گفت: در این دولت در حمایت از زنان ایرانی، قانون تابعیت فرزندان مادر ایرانی دنبال و در این ماهها اجرایی شد. همچنین اقدامات حقوقی برای حمایت زنان و کودکان با پیشبرد لایحه تامین امنیت زنان، قانون حمایت از اطفال و نوجوانان صورت گرفته است. طرح الگوسازی و اجرای طرح ملی گفتگوی خانواده و مهارت ارتباطی در خانواده اجرایی شده و تقویت مهارت‌های فردی خانواده ها در بحران کرونا نیز اخیرا اجرایی شده است.

ربیعی همچنین خاطر نشان کرد: با توجه به زمینه های ایجاد شده برای مشارکت اقتصادی زنان بخش بیشتری از اشتغال های ایجاد شده در سال‌های اخیر به زنان اختصاص یافته است. در سالهای اخیر در بحث بازار کار نرخ مشارکت زنان از ۱۳.۴% در سال ۹۲ به %۱۵.۵ افزایش یافته و سهم زنان از اشتغال سیر صعودی داشته، به عنوان مثال از ۲۳.۵ میلیون شاغلین کشور، بیش از ۳.۶۹.۰۰۰ نفر را زنان تشکیل می دهند. و در سال ۹۵ به ۶۶ درصدرسیده است.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این نشست خبری سخنگوی دولت افزود: طرح توانمندسازی زنان بخصوص زنان سرپرست خانوار مبتنی بر مهارت افزایی و مشارکت دادن در کسب و کارهای خرد و الگوهای نوین اشتغال خانگی در کشور اجرایی شده است. در این راستا از تشکیل بیش از ۴۱۰ صندوق اعتباری خرد زنان روستایی و عشایر و تعاونی زنان حمایت شده است.

وی ادامه داد: همچنین جهت تامین امنیت آینده زنان سرپرست خانوار بیش از دویست و بیست هزار نفر در چند سال اخیر از سوی دولت دارای بیمه تامین اجتماعی شده اند. سهم بیمه شده های زن از سال ۹۲ تا ۹۹ همواره رو به افزایش بوده است، یعنی زنان بیشتر وارد بازار کار رسمی شده اند و اکنون به ۲۰.۳% رسیده است.

ربیعی سپس گفت: از همین فرصت استفاده کرده و در ادامه موفقیت زنان ایرانی به سرکار خانم دکتر مژده روشن طبری مشاور رئیس سازمان ملی استاندارد که با آرای اعضای شورای بین المللی ایزو برای اولین بار در تاریخ این سازمان به عنوان ریاست کمیته سیاستگذاری کشورهای در حال توسعه انتخاب و از ابتدای سال جاری میلادی به این سمت منصوب شدند، تبریک می گویم .

آخرین دستاوردهای کشور در حوزه فضایی

وی در ادامه  با اشاره به روز ملی فناوری فضایی گفت: امروز روز فناوری فضایی است. با عرض تبریک روز فناوری فضایی به تمام کنشگران و متخصیصن حوزه فضایی، خوشبختانه امروز پروژه های فضایی از مرحله تحقیقاتی وارد مرحله کاربردی و عملیاتی شده و علاوه بر ماهواره پارس ۱، به عنوان یک ماهواره پیشرفته سنجش از دور، ماهواره های ناهید ۱ و ۲، ظفر ۲، طلوع و بلوک انتقال مداری سامان هم مراحل نهایی خود را سپری می کنند.

سخنگوی دولت گفت: دسترسی آسان به داده های ماهواره ای برای توسعه کسب و کارها و ارائه خدمات متنوع در راستای مدیریت بهینه کشور و افزایش بهره وری سایر حوزه ها با اولویت بالا مورد توجه دولت است.

ربیعی تاکید کرد: دیروز هم با تلاش های متخصصان ما ماهواره بر «ذوالجناح» با یک تحول فناورانه در استفاده از سوخت جامد و موتوری قدرتمند به فضا پرتاب شد.

عصر همسایه هراسی به سر آمده است

وی در ادامه با اشاره سفر وزیر امور خارجه به قفقاز اظهار کرد: هفته گذشته وزیر خارجه کشورمان در جهت عملیاتی ساختن منطقه گرایی شش کشوری که به ابتکار همکاری های منطقه ای شش جانبه معروف شده به باکو، ایروان، تفلیس، مسکو و استانبول رفت. در حقیقت سرمایه مذاکرات فرآیند سه جانبه، که ایران، ترکیه و روسیه در کمک به ایجاد صلح و ثبات در سوریه آن را کسب کردند زمینه مساعدی برای تعمیم این تجربه در یک حوزه متفاوت را فراهم آورد.

سخنگوی دولت اظهار کرد: در یک چشم انداز و تحول مثبت سه کشور ایران، ترکیه و روسیه، به اضافه ۳ کشور قفقازی می توانیم سطح در هم تنیدگی اقتصادی و فرهنگی، و خطوط ترانزیتی و ریلی در این جغرافیای بزرگ از خلیج فارس تا خزر، از ارس تا دریای سیاه و مدیترانه را به چنان سطحی ارتقا دهیم که نه تنها وقوع هر مناقشه ای غیرممکن شود، بلکه کل این منطقه وسیع به شاهراه تمدنی و نقطه اتصال شرق و غرب تبدیل شود.

وی افزود:در این سفر در ملاقات‌هایی که صورت گرفت همه سران کشورهای منطقه بر حضور ایران و ایفای نقش موثر در این منطقه تاکید کردند. این یک تجربه مبارک است که می بینیم همسایگان ما در قفقاز جنوبی، از بازی با حاصل جمع صفر عبور کرده و آماده ورود به عصر بازی برد – برد می شوند. این تجربه می تواند در گستره همسایگانی ما در آنسوی خلیج فارس هم منطبق با شرایط ویژه خود به شکلی دیگر تکرار شود.

وی تاکید کرد: پیام ما که بخصوص از زبان رییس جمهور و وزیر خارجه کشورمان بارها در این سالها تکرار شد، این است که عصر همسایه هراسی در عصر در هم تنیدگی امنیت به سر آمده است.

آخرین تصمیمات دولت

سخنگوی دولت در ادامه به مهم ترین مصوبات دولت اشاره کرد و گفت: در هفته گذشته دولت در راستای تقویت جوامع محلی و واگذاری اداره امور توسط مردم و نیز با توجه به ضرورت تحقق اصل تمرکز زدایی و واگذاری اختیارات به نهادهای محلی و ایجاد نهادهای اجرایی در روستا «لایحه تأسیس دهیاری های خودکفا در روستاهای کشور» را به تصویب رساند.

ربیعی خاطرنشان کرد: از جمله مهمترین محورهای این لایحه دادن اختیار برای تملک اراضی در محدوده روستا و تملک اراضی و املاک برای اجرای برنامه های عمومی، عمرانی و نظامی دولت، صدور پروانه، گواهی عدم خلاف و پایان‌کار ساختمان برای احداث بنا، کنترل و نظارت برحسن اجرای صحیح طرح هادی واقع در محدوده روستا، است.

وی تصریح کرد: براساس این لایحه کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی مکلفند قبل از احداث هرگونه بنا در محدوده روستا از دهیاری پروانه ساخت اخذ کنند. هرگونه ساخت و ساز در محدوده روستا بدون پروانه ساخت، ممنوع خواهد شد. همینطور دهیاری موظف است متناسب با فعالیت‌ها و شرایط اقتصادی و اجتماعی شهروندان، پیشنهاد وضع عوارض محلی و بهای خدماتی را که به‌وسیله دهیاری قابل وصول می‌باشد، پس از تأیید شورای اسلامی روستا برای تصویب به شورای اسلامی بخش، ارسال و نسبت به وصول عوارض و بهای خدمات اقدام کند.

ربیعی همچنین گفت: همچنین در تصمیم دیگر دولت، اعتبار برای جبران خسارات ناشی از سیل و زلزله در برخی استان های کشور اختصاص یافت.  هیات وزیران، تا مبلغ ۹۳۰ میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای برای بازسازی تأسیسات زیربنایی خسارت دیده ناشی از وقوع سیل و زلزله در سال ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت سال جاری در استان های سیل زده اختصاص داد.

وی ادامه داد: در مصوبه ای دیگر هیات دولت با هدف گسترش دولت الکترونیک که از برنامه های محوری دولت بوده است با هدف حذف مراجعه حضوری متقاضیان دریافت مجوز ساخت و ساز به مراجع متعدد، آیین نامه اجرایی نحوه ایجاد بستر یکپارچه ارایه خدمات مرتبط با اخذ مجوز ساخت و ساز در کشور و تسهیل فرایندهای مربوط را به تصویب رساند.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: به موجب این مصوبه، وزارت کشور موظف ‌است با همکاری وزارتخانه های راه و شهرسازی و امور اقتصادی و دارایی و شهرداری تهران، بازبینی تمامی فرایندهای مربوط به پروانه ساختمانی را با استفاده از ظرفیت موجود در قانون اجرای سیاست های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی اجرایی کند.

ربیعی افزود: دولت همچنین وزارت کشور را موظف کرد با همکاری وزارت راه و شهرسازی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، حداکثر ظرف ۶ ماه نسبت به راه اندازی سامانه مدیریت ساخت و ساز اقدام نماید. صدور پروانه ساختمانی پس از دریافت شناسه یکتا که توسط این سامانه اختصاص داده خواهد شد، انجام می گیرد.

وی ادامه داد: دولت، شهرداری ها و سایر مراجع صدور پروانه ساختمانی را نیز موظف کرد کلیه فرایندهای دریافت وجوه و عوارض قانونی خود را به گونه ای اصلاح کنند که تمامی پرداخت ها به صورت خودکار و الکترونیک انجام شود و سازمان تامین اجتماعی هم موظف است حداکثر ظرف ۶ ماه پس از ابلاغ این آیین نامه، نسبت به راه اندازی سامانه پرداخت الکترونیکی بر خط حق بیمه کارگران ساختمانی مندرج در «قانون بیمه های اجتماعی کارگران ساختمانی» اقدام کند.

 در ادامه سخنگوی دولت تاکید کرد: در جلسه روز یکشنبه دولت مبلغ سه هزار میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای به منظور پیشگیری از حوادث غیرمترقبه از طریق ایجاد و اصلاح شبکه فاضلاب و جمع آوری آب های سطحی شهرهای اهواز، بندر امام و چمران اختصاص یافت. دولت همچنین با اختصاص بیش از هفت هزار میلیارد ریال برای نوسازی و مقاوم سازی واحدهای مسکونی شهری واقع در بافت غیررسمی شهر بندر امام خمینی استان خوزستان موافقت کرد.

وی ادامه داد: در مصوبه ای دیگر هیات وزیران به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی با اختصاص تسهیلات لازم جهت اجرایی نمودن پروژه های احداث نیروگاه بخاری سیریک هرمزگان با ظرفیت ۱۴۰۰ مگاوات موافقت کرد.

با پیروزی انقلاب اسلام همانی شد که ملت می خواست

سخنگوی دولت  در ادامه با گرامیداشت آغاز دهه فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی گفت: چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند را در حالی برگزار می کنیم که در آستانه یک قرن جدید، یعنی قرن ۱۴۰۰ قرار گرفته ایم. منشور ۱۲ بهمن در ترکیب جمهوریت و اسلامیت، منشور یک عصر سپری شده نیست، منشور آینده است، منشور عصر ۱۴۰۰ است.

ربیعی افزود: با گفتمان امام خمینی مفهوم هویت ملی از اسارات قرون تاریک تاریخ استبدادی بیرون آمد. امام گفتند ملت یعنی «ملت بالفعل»، یعنی نسل حاضر و عزم و اراده نسل حاضر برای به دست گرفتن سرنوشت خویش به شیوه مردم سالارانه. در ۱۲ بهمن بود که تعریف کهنه گرایانه و باستان گرایانه ملت تبدیل به تعریف ملموس و این عصری و این زمانی و این جایی ملت شد.

وی اضافه کرد: از مشروطه و حتی قرون قبل از مشروطه به این سو هیچ گاه فضایی فراهم نشده بود که ملت خودش، در تمامیت خودش، با همه رنگ‌ها، سبک های زیستی، زبان ها و تنوع فرهنگی خودش به صحنه تاریخ وارد شود و هستی و هویت خویش را به کمک اراده معطوف به تعیین دمکراتیک و مردم سالارانه سرنوشت به سپهر جامعه و تاریخ آورد و خودش سخن خودیش را بگوید.

 سخنگوی دولت با یادآوری اینکه همان چیزی شد که خود ملت می‌گفت، نه آن موجود انتزاعی که دیکتاتوری به نحو آمرانه سعی در بازنمایی شاهانه آن داشت، گفت: منشور ۱۲ بهمن لحظه انطباق هویت ملت با اراده ملت برای تعیین دمکراتیک سرنوشت بود. آغاز چهل و دومین دهه فجر بر همه ایرانیان مبارک باد.

تاکید بر آمادگی برای همکاری با مجلس در تصویب بودجه ۱۴۰۰۰

ربیعی در ادامه این نشست خبری و در واکنش به رد کلیات لایحه بودجه در صحن علنی مجلس، گفت: اینکه پیام متخصصان حوزه اقتصاد و دولت نسبت به تغییرات بالای بودجه در کمیسیون تلفیق در مجلس شنیده شد، تشکر می‌کنم. دولت آماده است با همه توان خود در کنار مجلس اصلاحات مورد نظر لایحه بودجه را بدون اینکه شاکله تغییر کند و درآمدهای واهی پیش بینی کنیم، انجام دهد.

وی ادامه داد : این آمادگی را داریم که گفتگوهای زیادی در این زمینه صورت بگیرد و در زمان مشخص بتوانیم بودجه بدون اشکال را به تصویب مجلس برسانیم.

ربیعی ادامه داد: به آیین‌نامه داخلی مجلس تسلط ندارم اما تصور می‌کنم لایحه بودجه به کمیسیون تلفیق بودجه باز خواهد گشت و آمادگی داریم گفتگوی زیادی در این زمینه به صورت فشرده و در زمان مشخص انجام دهیم تا بتوانیم با همفکری هم، بودجه مطلوب و بدون اشکال به تصویب مجلس برسد.

سخنگوی دولت با برشماری محورهای اصلی لایحه که دولت بر آن اصرار و اعتقاد داشت و در صورت تصویب می‌توانست آثار زیادی داشته باشد، اظهارکرد: تقویت ارزش پول ملی، کاهش تورم و تورم زا نبودن بودجه، مدیریت منطقه‌ای مالیات، حمایت از معیشت مردم و تامین کالاهای اساسی و عدم ایجاد رانت، اصول اساسی دولت در لایحه بودجه بود.

وی خاطر نشان کرد: در عمل تغییر نرخ ارز تصمیماتی در جای دیگر گرفته شد که بدون ۱۷ و ۵۰۰ بودجه دیگر قابلیت اجرایی نداشت و موجب افزایش تورم نقدینگی و کاهش ارز پول ملی بود که باید ارزش پول ملی را بالا ببریم و نرخ ارز باید به قیمت واقعی خود برگردد. افزایش آن در برخی موارد برای تولید موثر است اما سرجمع برای اقتصاد و معیشت کشور، علامت آن به سایر بازار ها طوری است که نرخ ارز باید به نرخ واقعی خود برگردد. افزایش سقف بودجه بدون منابع حقیقی تورم زا است و باعث چاپ اسکناس می شود .

 وی افزود: درآمدهای واهی موجب نقدینگی می شد. مجوز ورود خودرو از مناطق آزاد قطعا رانت زا است و در اجرا هم مشکلات زیادی برای ما فراهم می کرد.

بی ارتباطتان حرف ها را در مورد بودجه شنیدیم

سخنگوی دولت گفت: در این روزها سیاسی ترین و بی ارتباط ترین عبارات و کلمات در مورد اقتصاد و بودجه را شنیدیم. از بحث کوبیدن بودجه به دیوار تا فروپاشی کشور از جمله عباراتی بود که شنیده شد. یکی از انتقادات این بود که وابستگی بودجه به نفت زیاد است و این باعث وابستگی به غرب می شود. انتقاد دیگر این بود که افزایش حجم بودجه تورم‌زا است. به ما گفتند درآمدهای واهی در بودجه پیشنهادی پیش‌بینی شده است. یا گفتند بودجه شرکت های دولتی فساد و رانت می‌آورد. عدم عدالت گرایی در بودجه هم از انتقادات دیگر به بودجه بوده است.

ربیعی درخصوص وابستگی بودجه به نفت تصریح کرد: گفتند که این میزان پیش‌بینی فروش نفت خائنانه است، اما کاری که تلفیق کرد، ۳۲ هزار میلیارد تومان وابستگی بودجه به نفت افزایش پیدا کرد و از طرفی میزان تولید نفت را کاهش یافت. ما باید سهم خودمان را از بازارهای جهانی بگیریم و هرطور خواستیم مصرف کنیم.

وی افزود: ما اعلام کردیم شما هرکجا می‌توانید هزینه ها را کم کنید، اقدام کنید و هزینه های اضافی را کاهش دهید. اما نه تنها هزینه ها کاهش پیدا نکرد، بلکه ۳۵ درصد به آن افزوده شد. آنها مدعی بودند بودجه دچار کسری است اما ۱۳۰ هزار میلیارد تومان به این بودجه ای که می گفتند دارای کسری است اضافه شد.

سخنگوی دولت گفت: بهم زدن ساختار مالیاتی کشور که از اصول ما بود تا فشاری هم به آن نیاوریم. کارشناسان مالیاتی ما افزایش مالیات بر ارزش افزوده که در مجلس زیاد شد را درست نمی‌دانستند. یا گفتند در بودجه شرکت های دولتی چه خبر است؟ دولت از یک ماه زودتر به مجلس فرستاد و حتی یک ریال آن تغییر پیدا نکرد.

 ربیعی همچنین در حمایت از طبقات محروم جامعه گفت: طبقه محروم جامعه با تصمیمات عجولانه مثل حذف ۸ میلیارد دلار از کالاهای اساسی دچار رنج می‌شدند. خب ۵.۵ میلیارد دلار را ضرب در ۱۷۵۰۰ تومان کردند و گفتند به مردم از این طریق کمک می‌کنیم. مطالعات نشان می داد که اینگونه حذف بدون برنامه و شیب منطقی و سیاست های جایگزین مناسب، مشکل ایجاد می‌کرد. دوستان می گفتند در مورد شکر و قند ارز ترجیحی را حذف کردید و اتفاقی نیفتاد، خب در آنجا سیاست های بازرگانی و تجاری ملحوظ شد تا حذف ارز موجب افزایش قیمت نشود.

سخنگوی دولت ابراز عقیده کرد: هیچکس آثار این اظهارات در مورد بودجه را در سرمایه اجتماعی محاسبه نمی‌کند. متاسفانه تبعاتی که این حرف ها به اعتماد مردم می‌زند، دیده نمی‌شود.

 وی افزود: در حسن نیت دوستان کسی تردیدی ندارد، که ان شاالله هرچه خیر و مصلحت کشور هست پیش آید.

دولت جدید آمریکا نمی تواند تاریخ را وارونه بخواند 

سخنگوی دولت همچنین در واکنش به موضع دولت به اظهارات دولت آمریکا مبنی براینکه ابتدا باید ایران به تعهدات پیشین خود در برجام برگردد، گفت: موضع ما درباره این موضوع همیشه روشن بوده است. آمریکا تنها طرفی است که به عضویت خود در برجام خاتمه داده و با اقدامات متعددی از جمله وضع تحریم‌های یک‌جانبه نه تنها برجام بلکه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض کرده است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران بر خلاف آمریکا هرگز از برجام خارج نشده است و تا یک‌سال پس از خروج آمریکا به تعهدات خود بطور کامل عمل کرده است اما در واکنش متناسب به خروج آمریکا و ناتوانی دیگر اعضای برجام درعمل به تعهدات‌شان ناگزیر از متوسل شدن به حق قانونی خود مطابق با بند ۳۶ برجام شدیم که این بند به ما اجازه می‌دهد در واکنش به عدم اجرای تعهدات سایر طرف ها، تعهدات خود را بطور جزئی یا کلی متوقف کنیم.

ربیعی گفت: دولت جدید آمریکا نمی‌تواند تاریخ را وارونه بخواند و یا قانون علت و معلول را معکوس کند. تنها راه منطقی برای بازگشت ما به اجرای کامل تعهدات، بازگشت شرایط به قبل از شروع نقض فاحش برجام از سوی آمریکاست. اما به محضآنکه چنین اتفاقی رخ بدهد، ما هم بلافاصله به انجام کامل تعهدات خود بازخواهیم گشت.

متوجه قاعده کلی دیپلماسی در آمریکا هستیم

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری همچنین در پاسخ به سوالی درباره موضع دولت به انتخاب راب مالی به‌عنوان مسوول پرونده ایران در آمریکا نیز گفت: ما نظری درباره انتصاب افراد در دولت آمریکا نمی‌دهیم اما متوجه قاعده کلی دیپلماسی سازنده هستیم. دیپلماسی سازنده بدون کسانی که به آن باور دارند، به نتیجه نمی‌رسد اما در عین حال ما در ارزیابی نهایی نه به افراد و جملات آنها، بلکه به رفتارها و تصمیم‌های آنان توجه داریم.

سخنگوی دولت افزود: رایزنی و مشورت با همه اعضای برجام ادامه خواهد داشت، از نظر ما فرآیند بازگشت آمریکا به برجام تابع فرمول پیچیده‌ای نیست و با بکار افتادن اراده سیاسی این اتفاق با همه الزامات آن به سرعت می‌تواند رخ بدهد.

ربیعی تاکید کرد : به محض بازگشت دولت آمریکا به تعهدات خود، ایران بدون فاصله زمانی به‌طور کامل تعهداتش را عملی خواهد کرد.

قرار نیست مذاکره جدیدی درباره برجامانجام گیرد

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر رییس جمهور فرانسه مبنی بر اضافه شدن عربستان‌ به مذاکرات هسته‌ای با ایران و موضع دولت در این زمینه، گفت: اظهارات آقای مکرون دوراندیشانه و مسوولانه نبود. همانطور که بارها گفته‌ایم قرار نیست هیچ مذاکره جدیدی درباره برجام انجام بگیرد و به تبع آن ملحق شدن اعضای جدید در گفتگوهای پیشتر انجام شده، بطور کامل منتفی است. تنها یک سناریو درباره برجام وجود دارد و آن بازگشت هرچه سریع‌تر آمریکا به برجام و التزام همه اعضای آن از جمله فرانسه به تعهدات‌شان مطابق نص صریح توافق است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری در همین راستا خاطر نشان کرد: ما همیشه در استقبال از آغاز گفتگوهای منطقه‌ای میان کشورهای منطقه پیشتاز بوده‌ایم و همچنان دست ما به سوی همه همسایگان برای حل و فصل اختلافات دراز است.

وی تاکید کرد: تنها کشورهای منطقه هستند که از صلاحیت تامین امنیت منطقه برخوردار هستند و در این مسیر به مداخله‌ها و ابتکارهای نامعمول کشورهای خارج از منطقه نیازی نیست.

سفر طالبان به تهران به معنی ارتباط ویژه ایران با این گروه نیست 

ربیعی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره حضور هیات طالبان در ایران و حساسیت‌ افکار عمومی نسبت به آن، اظهار کرد: سفر هیات طالبان با هماهنگی دولت افغانستان و در تداوم این سیاست همیشگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر رایزنی با همه گروه‌های سیاسی در افغانستان و به منظور تقویت صلح و ثبات در این کشور صورت گرفته است. به موجب برخورداری از مرزهای طولانی و پیوندهای تاریخی، مسائل افغانستان بطور مستقیم بر امنیت ما مانند سایر همسایگان افغانستان موثر است. به همین دلیل نمی توانیم نسبت به ناامنی و بی ثباتی در افغانستان بی اعتنا باشیم، اما این به معنای وجود یک رابطه ویژه بین ما و گروه طالبان نیست .

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد که در هماهنگی کامل با دولت کابل با همه گروه های سیاسی و قومی که در شرایط کنونی افغانستان و آینده سیاسی آن نقش دارند، رایزنی کرده و آنها را به مشارکت در گفت‌وگوهای ملی برای رسیدن به صلح پایدار تشویق کند. هدف از این دیدار رسیدن به اطمینان نسبت به حمایت همه گروه‌های سیاسی از جمله طالبان از دولت مرکزی و تقویت روند صلح و تحکیم ثبات در افغانستان است.

وی تاکید کرد: ما می‌خواهیم اطمینان پیدا کنیم که طالبان در مسیر صلح و پرهیز از خشونت، مصمم است. دیدار با هیات طالبان بیش از هر چیز نشانگر این اعتقاد همیشگی ما به این واقعیت است که چالش های امنیتی در افغانستان راه حل نظامی ندارد. در عین حال سیاست اصولی ما کمافی سابق تابع این قاعده بنیادی است که صلح در افغانستان باید بدون دخالت قدرت های فرامنطقه‌ای و در چارچوب خواست و اراده مردم افغانستان از همه اقوام و گروه‌ها انجام بگیرد.

دولت آماده پاسخ به مجمع درباره FATFاست 

سخنگوی دولت درباره صحت خبر عدم حضور افرادی از طرف دولت در جلسات کمیسیون‌های مجمع تشخیص برای پیگیری موضوع FAF، گفت: خیر ، دولت صریحا در مجمع تشخیص مصلحت اعلام کرده که هر وقت مجمع دعوت کند برای ادای توضیحات و پاسخ به سوالات آمادگی حضور در مجمع را دارد. قبلا در جلسات متعددی، آثار اقتصادی این تصمیم (عدم پیوستن به FATF) توسط وزرای مختلف مطرح شده است. در دور جدید بررسی لوایح مذکورهم  با توجه به اینکه کانون مساله مورد بحث، یک امر حقوقی است، لذا در دولت تصمیم گرفته شد خانم دکتر جنیدی به عنوان نماینده دولت در جلسات بررسی آن، حضور پیدا کند. تاکنون نیز بیان استدلال‌ها و آثار سوء قرار گرفتن در لیست سیاه FATF به طور مشخص و شفاف بیان شده است. حالا این تصمیم‌گیرندگان در مجمع محترم تشخیص مصلحت نظام از افراد متشخص و متعهد هستند که قطعا مسئولانه تصمیم لازم را اتخاذ می کنند.

اتهام زنی به دولت هزینه ای ندارد

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت گفت‌وگوی دولت با مردم گفت: همواره در مورد ضعف اطلاع‌رسانی دولت مواردی مطرح شده که من چند نکته را مطرح می کنم. پیش از کرونا سفرها و ارتباطات رودررو با مردم در سطح خوبی توسط ارکان دولت صورت می گرفت. در ایام کرونا نیز با توجه به رعایت نکات بهداشتی این ارتباطات پابرجا بوده و البته با عنایت به پروتکل های وضع شده توسط ستاد ملی این ارتباطات به اشکال دیگری وجود دارد. من هم از موضع سخنگویی همه تلاشم را کرده ام که سوالی را بدون پاسخ نگذارم.

وی ابراز عقیده کرد: معتقدم در هیچ دوره ای اینچنین و به طور گسترده رسانه‌های خارجی علیه دولتی نتاخته اند و در هیچ دوره ای هم مخالفان دولت هم اینچنین بی پروا و با حجم بالای منابع مالی دستاوردهای دولت را به چالش نکشیده و تخریب نکرده اند.در هیچ دوره‌ای هم دولت اینچنین مورد بی مهری برخی از رسانه‌ها قرار نگرفت و این رسانه‌ها در اختیار مخالفان دولت بوده و عرصه حملات سنگین و در برخی موارد اتهامات بزرگ به دولت شده اند.

ربیعی گفت: این روزها تخریب دولت و اتهام زنی به او هزینه ای برای هیچ کس ندارد و به رغم اینکه دولت می‌داند در میان قوا تنها این حجم از تخریب فقط در مورد او صورت می گیرد اما بازهم برای گشودگی فضای نقد در جامعه از آن استقبال می کند.

وی تصریح کرد: اتهام می‌زنند که دولت ارز ۴۲۰۰ تومان را به اقوام و نزدیکان خود پرداخت کرده است. اگر این چنین است معرفی نکردن آنها به قوه قضاییه خیانت است، ولی در مجموع این سخن درست است که مدیریت موفق با همراهی افکار عمومی میسر است و قضاوت افکار عمومی یکی از شاخصه های مهم و تاثیرگذار مدیریت در جامعه است.

علت صدای آژیر در غرب تهران

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در روزهای اخیر شاهد دو رخداد حاشیه‌ساز عدم فرود هواپیمای ترکیش ایرلاین در فرودگاه امام و به صدا درآمدن آژیر خطر در غرب تهران بودیم که هیچکدام با واکنش صریح مسئولان دولتی مواجه نشد و شاید همین موضوع یکی از دلایل ایجاد تشکیک در اصل این ماجراها بود؛ چرا دولت گزارشی مستند در این زمینه به مردم ارائه نمی‌کند تا جلوی گمانه‌زنی‌های داخلی و موج‌سواری رسانه‌های خارجی را بگیرد؛ گفت:این موضوع هیچ شباهتی با موضوع تلخ سقوط هواپیما اوکراینی ندارد. این موضوع توسط وزیر راه و شهرسازی مطرح شد ایشان همان جمله ای که در دولت هم گفتند در سایت راه و شهرسازی گفتند. علت صدا بر اثر اتصالی سیم‌ها بوده است. وزیر مربوطه به سرعت در این مورد موضع گیری کرد که بالاترین سمت برای پاسخ گویی به این موضوع است. موضوع تغییر مسیر هواپیما هم ربطی به این مسئله نداشته است.