آمار تکان‌دهنده: صادرات ۳۶۰ میلیارد لیتر آب در قالب هندوانه!، یاست‌های اشتباه و ناهماهنگ در حوزه آب و کشاورزی در کشور کار را به جایی رسانده که سال گذشته و در اوج بحران آب، بیش از ۳۶۰ میلیارد لیتر آب در قالب هندوانه به کشورهای دیگر صادر شده است!

آمار تکان‌دهنده: صادرات ۳۶۰ میلیارد لیتر آب در قالب هندوانه!، یاست‌های اشتباه و ناهماهنگ در حوزه آب و کشاورزی در کشور کار را به جایی رسانده که سال گذشته و در اوج بحران آب، بیش از ۳۶۰ میلیارد لیتر آب در قالب هندوانه به کشورهای دیگر صادر شده است!

به گزارش پایگاه خبری وقایع‌نیوز به نقل از خبرانرژی، متین کاکویی: برای درک بهتر این حجم باید گفت که ۳۶۰ میلیارد لیتر معادل ۳۶۰ میلیون متر مکعب است که این رقم تکان‌دهنده تقریبا دوبرابر ظرفیت کل مخزن سد کرج (امیرکبیر است) که در بالاترین حد، ۲۰۵ میلیون متر مکعب ظرفیت دارد. سد ماملو در شرق تهران هم ۲۵۰ میلیون متر مکعب است.

برای تولید یک کیلوگرم هندوانه بسته به شرایط اقلیمی، بافت خاک و ارقام مورد استفاده ۲۰۰ تا ۴۰۰ لیتر آب مورد نیاز است. به همین ترتیب برای تولید یک هندوانه ۱۰ کیلویی ۴ هزار لیتر آب مصرف می‌شود که به معنی آن است که برای هر کیلو هندوانه تقریبا ۴۰۰ لیتر آب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از سوی دیگر، در سال گذشته بیش از ۹۰۲ هزار تن هندوانه از کشورمان به کشورهای مختلف صادر شده که این میزان بالاترین رقم صادرات هندوانه در ۱۳ سال اخیر است این در حالی است که براساس آمارهای بلندمدت اقلیمی، سال ۱۴۰۰ یکی از کم‌بارش‌ترین سال‌های قرن ۱۴ هجری شمسی بوده است. با این حال نباید از ذکر این نکته غافل شد که ۹۵ درصد این محصول از آب تشکیل شده و برای تولید آن ۶۰ تا ۱۲۰ لیتر آب در هفته نیاز است.

اگر عدد ۹۰۲ هزار تنی صادرات هندوانه از کشور را با یک عملیات ساده ریاضی در میزان ۴۰۰ لیتری آب مورد نیاز برای تولید هر کیلو هندوانه ضرب کنیم، عدد تکان‌دهنده صادرات ۳۶۰ میلیارد لیتر آب مجازی به دست می‌آید.

آب مجازی میزان آبی است که یک کالا و یا یک فرآورده کشاورزی در فرآیند تولید مصرف می‌کند تا به مرحله تکامل برسد یا به عبارت بهتر، میزان آبی که برای تولید یک کالا مورد نیاز است.

تغییرات اقلیمی، کاهش بارندگی و وقوع خشکسالی در بسیاری از مناطق کشورمان کشت برخی از محصولات کشاورزی و افزایش تولید و خودکفایی آنها را به مخاطره انداخته است به همین دلیل کارشناسان و فعالان بخش کشاورزی معتقدند وزارت جهاد کشاورزی باید هر چه سریعتر راهکارهایی از جمله توسعه آبیاری‌های نوین، حذف آبیاری‌های سنتی، عدم اجازه برداشت آب از چاه‌های غیرمجاز، اصلاح الگوی کشت، کاهش کشت محصولات پرآب بر و توسعه کشت محصولات کم آب بر را در دستور کار خود قرار دهد. 

با این حال طی سالیان اخیر نه تنها کشت محصولات پرآب بر کم نشده بلکه شاهد افزایش تولید این محصولات در کشور و به تبع آن افزایش صادرات این محصولات هستیم.

  • نویسنده : متین کاکویی
  • منبع خبر : https://khabareenergy.ir/