نشست سه جانبه افغانستان، وزیر امور خارجه ترکیه در بخشی از گفت و گوی تلفنی با همتای افغانستانی خود آمادگی کشورش را برای مشارکت در نشستی سه جانبه با افغانستان و ایران و پاکستان اعلام کرد. به گزارش وقایع نیوز به نقل از ایسنا، وزارت امور خارجه افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که محمد حنیف اتمر […]

نشست سه جانبه افغانستان، وزیر امور خارجه ترکیه در بخشی از گفت و گوی تلفنی با همتای افغانستانی خود آمادگی کشورش را برای مشارکت در نشستی سه جانبه با افغانستان و ایران و پاکستان اعلام کرد.

به گزارش وقایع نیوز به نقل از ایسنا، وزارت امور خارجه افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه جمهوری ترکیه طی تماس تلفنی در مورد گسترش روابط دوجانبه، تقویت تماس‌ها و همکاری‌های چندجانبه، برگزاری نشست ”کشورهای قلب‌ آسیا-پروسه استانبول” در اواخر ماه مارس در دوشنبه و برگزاری دور بعدی گفتگوهای صلح افغانستان به میزبانی ترکیه، صحبت و گفتگو کردند.

این بیانیه می افزاید: اتمر آمادگی ترکیه را به عنوان دوست ارزشمند و قابل‌اعتماد برای میزبانی دور بعدی گفتگوهای صلح افغانستان ستایش کرد و بر افزایش تماس‌ها و مشورت‌ها در مورد اهداف، دستور کار، شرکت‌کنندگان، و نتایج این نشست تأکید کرد. او گفت که انتظار می‌رود نشست ترکیه گامی به جلو در راستای تأمین آتش‌بس و دستیابی به راه حل سیاسی مطابق به خواست و اراده مردم افغانستان باشد. اتمر، برگزاری نشست کشورهای قلب‌ آسیا – پروسه استانبول در دوشنبه را فرصت خوبی برای مشورت‌ها و آمادگی‌های بیشتر برای دور بعدی گفتگوهای صلح خواند.

بیانیه وزارت خارجه افغانستان علاوه بر این مطرح کرد: وزیر خارجه ترکیه پیرامون سفر اخیرش به دوحه و ملاقاتش با وزرای خارجهٔ قطر و روسیه در مورد روند صلح افغانستان صحبت نموده افزود که نشست ترکیه جایگزین نه، بلکه مکمل روند صلح دوحه خواهد بود. چاووش اوغلو گفت که اکثر طرف‌های دخیل برای شرکت در کنفرانس ترکیه ابراز آمادگی نموده اند. ترکیه همچنان آمادگی‌اش را برای شرکت در نشست‌های سه‌جانبه افغانستان با حضور کشورهای ایران و پاکستان ابراز داشت.