سخنگوی دبیرخانه امور اقتصادی سوییس گفت: مقامات سوییسی (در خصوص کانال مالی سوییس) به طور منظم در تماس با وزارت خزانه داری آمریکا هستند.

امکان خرید واکسن کرونا، به گزارش وقایع نیوز به نقل از ایسنا، کانال مالی سوییس با ایران که یکی از معدود کانال های فعال در تسهیل تراکنش های بشردوستانه با ایران است می تواند کار خرید واکسن را تسهیل کند. با روی کار آمدن تیم جدید در وزارت خزانه داری آمریکا ارتباط سوییسی ها با آمریکایی ها حفظ شده است. در همین رابطه، آنتی بارتشی- سخنگوی دبیرخانه امور اقتصادی سوییس  گفت: مقامات سوییسی به طور منظم در تماس با وزارت خزانه داری آمریکا هستند.  

وی در پاسخ به امکان استفاده از این کانال برای انجام تبادلات مجاز با ایران و شرایط کلی استفاده از آن، با بیان اینکه کانال مالی سوییس در حال حاضر فعال و رو به توسعه است  افزود: شرکت هایی که مقر اصلی آن ها در سوییس قرار دارد و تامین کننده اقلام غذایی، تجهیزات کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی برای ایران هستند واجد شرایط برای مشارکت در این کانال محسوب می شوند. به علاوه شرکت های علاقه مند به استفاده از این کانال باید اطلاعات لازم در خصوص فعالیت های خود و اطلاعات شریک تجاری خود در ایران را در اختیار دبیرخانه امور اقتصادی قرار دهند.  

پیش از این دبیرخانه امور اقتصادی سوییس اعلام کرده بود شرکت های خارجی که مقر اصلی آن ها در سوییس قرار ندارد واجد شرایط استفاده از این کانال نخواهند بود و کانال فعلا تنها برای تبادلات سوییس و ایران فعال است.  

امکان استفاده از کانال مالی سوییس برای خرید واکسن کرونا

با توجه نگرانی های موجود در جامعه ایران برای خرید واکسن، بارتشی در پاسخ به سوالی مبنی بر امکان استفاده از این کانال برای خرید واکسن کرونا یا وجود برنامه ای در آینده برای انجام این کار گفت: اگر با توجه به کووید-۱۹ چنین نیازی وجود داشته باشد، صادرکنندگان سوییسی می توانند تراکنش های مالی خود را برای انجام این کار از طریق کانال مالی سوییس انجام دهند.