به گفته محمد هادی فدوی؛ برگزاری نمایشگاه هنرهای تجسمی« اسب و حیوانات همزیست» در برج میلاد فرصت مغتنمی برای آشنایی اقشار مختلف جامعه با هنرهای تجسمی است و با تداوم برگزاری نمایشگاه هایی از این دست در برج میلاد، می توان زمینه گسترش هنرهای تجسمی در جامعه را فراهم کرد.

به گفته محمد هادی فدوی؛ برگزاری نمایشگاه هنرهای تجسمی« اسب و حیوانات همزیست» در برج میلاد فرصت مغتنمی برای آشنایی اقشار مختلف جامعه با هنرهای تجسمی است و با تداوم برگزاری نمایشگاه هایی از این دست در برج میلاد، می توان زمینه گسترش هنرهای تجسمی در جامعه را فراهم کرد.

به گزارش وقایع‌نیوز به نقل از روابط عمومی مرکز فرهنگی هنری هفتا،«اسب و حیوانات همزیست» عنوان نمایشگاه نقاشی و مجسمه‌ای است که از بیستم خردادماه امسال در گالری هفتای برج میلاد افتتاح شده و علی ولاشجردی فراهانی کیوریتوری آن را به عهده دارد و مهدی فهار ناظر و مدیری هنری آن است.

اسب یکی از معدود حیواناتی است که تقریبا از ابتدای تاریخ با انسان همراه بوده است. اسب در تاریخ، فرهنگ و افسانه‌های عامه و ادبی ایران هم داری جایگاه مشخصی است. این حیوان در کتابی چون شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی دارای شخصیت است و حتی اهمیت آن در تاریخ مذهبی و اسلامی ما بارز و مورد توجه است.

به دلیل پهناور بودن سرزمین ایران، ازهمین رو ایرانیان شروع به پرورش اسب کردند و در هر منطقه‌ای با توجه به شرایط و کاربرد اسب در آن منطقه نژاد گوناگونی را به وجود آوردند این‌گونه شد که ایران را مهد پرورش اسب می‌دانند. مارکوپولو هم در این باره می‌نویسد: درایران بهترین و زیباترین اسب‌های جهان موجود است.

در نمایشگاه هنرهای تجسمی «اسب و حیوانات همزیست» ۳۳ نقاش و مجسمه ساز حضور دارند و از هر هنرمند پنج اثر به نمایش درآمده است. دو اثر به صورت فیزیکی و سه اثر نیز درفضای دیجیتالی نمایشگاه در معرض دید مخاطبین قرار گرفته است.  محمد هادی فدوی گفت:پس از مطرح شدن ضرورت برپایی نمایشگاه هنرهای تجسمی با موضوع اسب و حیوانات همزیست از سوی مهدی فهاری در بخش جنبی نمایشگاه بین المللی صنعت اسب من با این گروه همراه شدم و از هنرمندانی که با این سوژه اثر خلق کرده بودند، برای شرکت در این رویداد دعوت کردم و انتخاب آثار را علی ولاشجردی فراهانی برعهده داشتند.

این نقاش که بیش از ۲۰ سال است که سوژه نقاشی هایش اسب های مینیاتوری هستند گفت: من سال هاست که دلبسته اسب هستم و در ایران همواره همزیستی خوبی میان انسان و اسب برقرار بوده است و ردپای اسب ها را می توان در فرهنگ، هنر و اساطیر ایرانی به وضوح دید.

او گفت:اسب به دلیل ویژگی های ممتازی که دارد همواره مورد توجه هنرمندان تجسمی بوده است و نوع برخورد هر هنرمند با این سوژه که فرم بسیار زیبایی دارد متفاوت است، مثلا خودم برخورد مینمالیستی با این سوژه دارم و به نظرم این سوژه برای جامعه تجسمی آن قدر جذابیت دارد که می توان شاهد تداوم برپایی نمایشگاه با این سوژه در ادوار مختلف بود.

این هنرمند درباره برپایی نمایشگاه در برج میلاد گفت:شکل برگزاری نمایشگاه بسیار امیدوارکننده بود. طی این رویداد و نوع برگزاری آن، با گونه جدیدی از مخاطب مواجه شدم که برای تفریح به برج میلاد آمده بودند، اما در مواجهه با نمایشگاه می‌ایستادند، دقت می‌کردند و از تماشای آثار به نمایش درآمده لذت می برند.

او افزود:امیدوارم این شکل از برگزاری نمایشگاه‌ها به صورت یک رسم متداول درآید تا کم کم روحیه تقابل و همنشینی به شکل گسترده در عام مردم جا بیفتد. هنرهای تجسمی کمک بسیار بزرگی به ارتقای سطح فرهنگ یک جامعه می‌کند.

صفورا اسماعیل نژاد که برای دومین بار است که در نمایشگاه اسب و حیوانات همزیست حضور دارد، گفت: به نظرم دو تجربه ای که با این گروه داشتم موفقیت آمیز بود و زمینه ای را فراهم کرد تا مخاطبان هنرهای تجسمی افزایش یابد. مخاطبانی که تاکنون کمتر پیش آمده بود که به یک نمایشگاه هنری بروند.

او افزود: با توجه به این که بیشتر بازدیدکنندگان نمایشگاه اسب و حیوانات همزیست را خانواده‌هایی که به همراه کودکان شان به برج میلاد آمده بودند تشکیل می دادند، صحبت های که بچه ها پس از مواجه با نقاشی و مجسمه ها با خانواده هایشان می کردند برای من جالب بود.

این عضو انجمن نقاشان ایران که آثار در قالب نمایشگاه های گروهی در برخی از کشورها نیز به نمایش درآمده، درباره آثاری که در این نمایشگاه از او به نمایش درآمده گفت: من بیش از ۲۰ سال است که نقاشی می کنم و در این نمایشگاه به صورت فیزیکی دو اثر از دو مجموعه وهم و خیال و مجموعه کوبیست هایم را که با تکنیک ترکیب مواد و رنگ روغن خلق کرده ام را به نمایش گذاشتم.

امیرجلالی دیگر هنرمندان شرکت کننده در این نمایشگاه که با دو نقاشی با سوژه گاو دراین نمایشگاه شرکت کرده است، گفت: این دو نقاشی را از مجموعه اخیرم که شامل ۵۰ اثر است، انتخاب کرده ام. این مجموعه را در دوران کرونا و متاثر از کتاب چنین گفت زرتشت، نیچه خلق کرده ام و ۲۴ اثر از این مجموعه در گالری شیرین به نمایش درآمده است.

او افزود: من بارها کتاب چنین گفت زرتشت را خوانده بودم اما در دوران کرونا سطری از این کتاب که درباره گاو بود، روی من تاثیر عجیبی گذاشت و همین سطر موجب شد تا این مجموعه شکل بگیرد. به نظر من گاو حیوانی است که همواره زیست مسالمت آمیزی با انسان داشته است و انسان همواره به شکل های مختلف از این حیوان و فرآورده های آن بهره برده است.

این نقاش ادامه داد: در این مجموعه گاوها نماینده بخشی از افراد جهان هستند که با نگرش‌های خاصی که دارند روی مناسبات بشری تاثیر می گذارند و زندگی مردم را تحت شعاع قرار می دهند.

این نقاش با اشاره به بالا بودن سطح کیفی نمایشگاه گفت: به نظرم نمایشگاه از سطح کیفی بالایی برخوردار بود و برپایی نمایشگاه در برج میلاد فرصت مغتنمی بود تا مردم عادی با هنر فاخر آشنا شوند و از این نظر باید از برگزار کنندگان این رویداد قدردانی کرد.

مظاهر آذرپی دیگر هنرمند شرکت کننده در این نمایشگاه گفت: برپایی نمایشگاه گروهی با موضوع مشترک در برج میلاد اتفاق بسیار خوشایندی است و نه تنها بازدیدکنندگان بلکه هنرمندان شرکت کنندگان نیز با رویکردهای مختلف در مواجهه با یک سوژه روبرو می شوند.

او افزود: نمایشگاه های از این دست که به صورت گروهی برگزار می شود، زمینه تحقیق و پژوهش را برای پژوهشگران فراهم می کند و از این نظر قابل تامل است. من در مواجهه با این نمایشگاه بیش از گذشته با این موضوع درگیر شدم که چرا عاملی چون روح ایرانی این آثار را بهم پیوند نمی دهد. سال ها پیش نمایشگاه گروهی از نقاشان زن پاکستانی در فرهنگسرای بهمن برگزار شد با این که این آثار حتی سوژه مشترکی نداشتند اما روحی در تمام این آثار موج می زد که نشان می داد، خالقان این آثار هم از یک قوم و ملت هستند.

آذرپی درباره آثارش که در این نمایشگاه در معرض دید مخاطبان قرار گرفت گفت: با این که من در این نمایشگاه دو اثر با موضوع اسب گذاشتم اما باید بگویم من حتی زمانی که اسب می کشم یا نمایی از طبیعت و مناظر آن را به روی بوم هایم فرا می خوانم اما باز هم دارم انسان را به تصویر می کشم وهمواره سوژه تمام آثارم انسان است.

صادق ادهم که با دو مجسمه با موضوع اسب در این نمایشگاه حضور دارد، گفت: در جنوب همواره زندگی مسالمت آمیزی میان انسان با حیواناتی چون اسب وگاو وگاومیش وجود دارد و از همان زمان این حیوانات منبع الهام من برای خلق اثر هنری بوده اند.

او افزود: من سال ها نقاشی و مجسمه های رئالیستی می کشیدم اما از زمانی به بعد حس کردم آن روح و حسی که می خواهم در این شیوه نمی توانم به آثارم منتقل کنم از این رو به انسان توجه کردم، ما انسان با وجود نقص هایی که داریم همواره در مسیر تکامل قرار داریم و این نقصان سوژه اصلی آثار من شد. مثلا دو مجسمه اسبی که از من در این نمایشگاه به نمایش درآمده به جای چهار دست و پا، سه دست و پا دارند و یا در بخشی از بدن شان نقصی دارند. در واقع من می خواهم از این نقص ها در جهت کمال زیبایی شناسی بهره ببرم.

این هنرمند درباره برپایی نمایشگاه در برج میلاد گفت: به نظرم برپایی این نمایشگاه در برج میلاد گام نخست اتفاق خوبی است، اما باید واقع بین بود و در دوره های پیش رو تلاش کرد که نقایص موجود را برطرف کرد تا نمایشگاه از هر نظر حرفه ای باشد.

بهروز رستگار دیگر هنرمند مجسمه سازی بود که در این نمایشگاه  با دو مجسمه گاو حضور داشت، او گفت: من از کودکی دلبسته مجسمه سازی بودم و برای همین راهی کشور روسیه شدم تا مجسمه سازی بخوانم اما آن جا استادم پیشنهاد داد که معماری بخوانم و مجسمه سازی را به صورت خودآموحته ادامه بدهم.

او افزود: من عاشق گاوها هستم و سوژه همه مجسمه های من گاو است. گاو حیوان پر قدرت و مفیدی است که اصلا کاری با کسی ندارد. من گاوهایم را با متریال های مختلف و در ابعاد متنوع می سازم و مجسمه هایم را تاکنون در نمایشگاه متعددی به نمایش گذاشته ام.

این هنرمند درباره برپایی نمایشگاه در برج میلاد گفت:به نظرم برپایی نمایشگاه دراین فضا اتفاق خوبی است، اما باید برگزار کنندگان باید راهکاری بیندیشند تا به قابلیت های نمایشگاهی این فضا بیفزایند.

مظاهر آذر پی، بهرام آشفته، فرناز اخلاقی، صادق ادهم، امیرحسین امیرجلالی، صفورا اسماعیل نژاد، آزاده بخشی، کامبیز برنجی، ندا چایچی، محمد خضوعی، کیهان خلیلی فرد، طلا درنگی، پروانه رزاقی، بهروز رستگار، آرزو رضایی، فرناز رضایی، سکینه سادات موسوی، پردیس شفیعیون، هیرو شیخ الاسلامی، منصور طبیب زاده، سید علی رضا عباچی، رضا عظیمیان، محمد هادی فدوی، مریم فرد، نیلوفر قادری نژاد، نسیم کاووسی، آرش لاهیجی، پانته آ ماهرو، پژمان متقیان، فرزانه محجوبی، بها الدین محمدی راد، شیما مرادی، امیر مفتون و شبنم مکبر هنرمندانی هستند که آثارشان در این نمایشگاه در معرض دید مخاطبان قرار خواهد گرفت.

این نمایشگاه در گالری هفتا واقع در طبقه دوم برج میلاد افتتاح شده و تا ۲۵ خردادماه روزه از ساعت ۹ تا ۲۱ میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.