به گزارش وقایع نیوز به نقل از گروه تحقیق کانال پارت،‌ بیت کوین چیست؟ برای درک بهتر مطلب به زبان بسیار ساده و عامیانه، این مطلب بیان می‌گردد؟ تصورکنید که چند نفر، اسم فامیل بازی می‌کنند و مثلا مقداری تنقلات و آجیل یا میوه در وسط، بعنوان جایزه قرار داده باشند. یک نفر یک حرفی […]

به گزارش وقایع نیوز به نقل از گروه تحقیق کانال پارت،‌ بیت کوین چیست؟ برای درک بهتر مطلب به زبان بسیار ساده و عامیانه، این مطلب بیان می‌گردد؟ تصورکنید که چند نفر، اسم فامیل بازی می‌کنند و مثلا مقداری تنقلات و آجیل یا میوه در وسط، بعنوان جایزه قرار داده باشند. یک نفر یک حرفی می‌گوید و بقیه باید با آن حرف یک اسم را حدس بزنند.

هر کسی زودتر، اسم درست را حدس بزند، برنده است و بعنوان پاداش یک امتیاز به آن تعلق می‌گیرد.

بعد نفر بعد یک حرف جدید می‌گوید و دوباره این روند ادامه پیدا می‌کند.

 فرض کنید این بازی آنقدر ادامه پیدا کند تا مثلا جمع امتیازات به ۱۰۰برسد.

در اینجا یکی ممکن است ۳۰امتیاز، یکی دیگه ۵۰امتیاز یا ۱۰امتیاز گرفته باشد.

هر فرد بر اساس امتیازی که بدست می‌آورد می‌تواند از این تنقلات یا میوه یا آجیل استفاده کند. ویا حتی امتیاز خود را به دیگران که امتیاز ندارند یا امتیاز کمتری دارند بفروشید تا آنها نیز بتوانند از آن خوراکی‌ها استفاده کنند.

در این حالت این امتیاز ارزش پیدا می‌کند و قابل تبادل است.

بیت کوین نیز به نوعی به همین صورت است

یعنی بیت کوین صاحب و مالک خاصی ندارد و همه افراد در کل جهان می‌توانند در این مسابقه شرکت کنند.

در بیت کوین یک فرمول ریاضی بصورت معادل داده میشود. همه افراد عضو باید آن عدد را حدس بزنند، کسی که زودتر عدد را حدس بزند امتیاز می‌گیرد. بعد یک معادله دیگر داده می‌شود و این عمل آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا به ۲۱میلیون واحد برسد.

این واحد‌های کسب شده قابل خرید و فروش است.

مثلا در حال حاضرهر بیت کوین یک میلیارد تومن ارزش دارد.

در بیت کوین هر ۱۰ دقیقه یک معادله داده میشوند و بقیه باید در ظرف این ده دقیقه جواب درست را حدس بزنند (معادله به نحوی طراحی می‌شود که در مدت ده دقیقه پاسخ آن حدس‌زده شود نه کمتر، نه بیشتر) و اولین کسی که درست حدس بزند آن امتیاز را کسب کرده است. و این روند تا رسیدن به حد ۲۱ میلیون واحد به همین روال ادامه می‌یابد‌.

به افرادی که در استخراج بیت کوین شرکت می‌کنند« ماینر» می‌گویند.

هر ماینر از یک وسیله یا کامپیوتر برای اتصال و نظارت استفاده می‌کند که «نود» نامیده میشود.بعضی از نودها شرایطی ویژه دارند که به آنها «نود ماینینگ» می‌گویند.

 این نودها مجموع امتیازات گرفته شده را جمع آوری و در یک بسته قرار می‌دهند که«بلاک» نام دارد. این باک‌ها مانند زنجیر به هم پیوسته هستند.

سوال، خوب حالا این بیت کوین چه ربطی به برق دارد؟

چون رقابت بر سر کسب امتیاز زیاد است و هرکسی زود تر عدد را حدس بزند؛ امتیاز را می‌گیرد. بنابر این نیاز به یک دستگاه پردازنده قوی برای گرفتن امتیاز هست. از این رو هر سیستمی که سرعت پردازش بیشتری داشته باشد؛امتیاز بیشتری می‌گیرد. به نحوی که cpu‌های معمولی جوابگوی آن نیست. از این رو پردازشگر خیلی قوی نیاز  است.  پردازشگر قوی، برق بسیار زیادی لازم دارد و آنقدر گرم میشوند که نیاز به فن‌های بزرگی برای خنک کردن دارند و آنقدر سرو صدا تولید می‌کنند که در بیرون از مناطق مسکونی قرار داده میشوند. این سیستم‌های قوی ای‌سیک (ASIC) نام دارند.

چند نکته در این رابطه مهم است؟

۱-  در حال حاضر استفاده از کامپیوتر‌های معمولی جوابگوی استخراج بیت کوین نیست.

۲-  برای استخراج بیت کوین باید از اینترنت خانگی(ADSL) استفاده کرد

۳-  حتی یک لحظه نباید اینترنت و برق قطع شود.

۴- برای استخراج بیت کوین نیاز به برق قوی و برق خیلی زیادی است.

۵- برای حفظ ارزش بیت کوین هر ۴سال یک بار واحد کسب شده بیت کوین نصف میشود. بنابر این درصد امتیاز گیری سخت تر میشود و به همان نسبت ارزش بیت کوین بالاتر می‌رود. که به این عمل«هاوینگ» می‌گویند.

این عمل در اردیبهشت امسال اتفاق افتاد و همین مسئله باعث بالارفتن قیمت آن شد.

سوال، حالا چرا چینی‌ها برای استخراج بیت کوین به ایران می‌آیند؟

برای تولید بیت کوین، برق زیاد نیاز است.  تولید برق زیاد، نیاز به انرژی فسیلی مثل گاز و نفت دارد. در چین نفت و گاز خیلی گران است.

ولی در ایران بواسطه تولید داخلی و از طرف دیگر بواسطه تحریم‌های نفتی و گازی و همچنین پائین بودن ارزش ریال نسبت به دیگر ارزها، نفت و گاز ارزان است (البته برای خارجی‌ها نه برای مردم ایران)

از طرف دیگر چینی‌ها فن آوری تولید دستگاه‌های پیشرفته بیت کوین را دارند.

با این اوصاف گروه‌های قدرت، دست در دست چینی‌ها در ایران اقدام به استخراج هر  بیت کوین می‌نمایند.