تبلیغ کولر گازی ممنوع شد؟! در شورای عالی انرژی تصویب شد تبلیغات کولرهای گازی در سراسر کشور به جز مناطق گرمسیری ممنوع شود.

تبلیغ کولر گازی ممنوع شد؟! در شورای عالی انرژی تصویب شد تبلیغات کولرهای گازی در سراسر کشور به جز مناطق گرمسیری ممنوع شود.

به گزارش وقایع‌نیوز، وزیر نیرو با بیان این مطلب در نشستی با مدیران صنعت برق و مدیران عامل شرکت‌های توزیع نیروی برق، از به کارگیری شیوه نوین مدیریت مصرف در بخش خانگی خبر داد.

علی‌اکبر محرابیان افزود: به محض آماده شدن زیرساخت‌ها جزئیات این شیوه اعلام خواهد شد، به گونه‌ای که هر فرد در هر لحظه مصرف، تحت تاثیر اطلاع‌رسانی و شیوه‌های انگیزشی تصمیم به مصرف کردن یا نکردن خواهد گرفت.

محرابیان با اشاره به مفهوم ناترازی به عنوان فاصله بین تولید و تقاضای مصرف گفت: با این میزان ناترازی که داریم باید یک تلاش دسته‌جمعی برای رفع ناترازی می‌کنیم. آیا قرار است صنعت کشور، کشاورزی و خانگی هر میزان مصرف را با هر شرایطی‌ در هر ساعتی درخواست کند و صنعت برق کشورهم خودش را مامور کند و مسئول پاسخگویی بداند؟ طبق بررسی‌ها در هیچ نقطه جهان و هیچ کشوری نیست که صنعت برق خود را برای رفع این نیازها تنظیم کند.

وزیر نیرو با بیان اینکه زمانی که نیازهای بخش‌های مختلف را مطابق با الگو و برنامه صحیح مصرف انرژی تنظیم کنیم این  معادلات تفاوت اساسی پیدا می‌کند، اضافه کرد: در صنعت برق برای رفع ناترازی دو مدل ویژه داریم؛ یک روش این است که  صنعت را به گونه‌ای توسعه دهیم که ظرفیت‌های  تولید، توزیع و تامین را افزایش دهیم و در کنار این باید مدیریت مصرف را به گونه‌ای انجام دهیم که با حداقل انرژی بتوانیم حداکثر تامین انرژی انجام دهیم. درواقع پیک‌های لحظه‌ای و ساعتی را به خطوط به هم متصل در طول شبانه روز تبدیل کنیم که معنای آن تامین انرژی بیشتر و مصرف اقتصادی از  کلیات صنعت برق  کشور است و کل ساعت شبانه روز در کل سال را شامل می‌شود.

وی تفاوت مصرف تابستان و زمستان کشور را بیش از ۳۲ هزار مگاوات عنوان کرد و ادامه داد: ۳۲ هزار مگاوات معادل کل  مصرف کشور مصر  با ۱۱۰ میلیون جمعیت و اقلیمی گرمتر از جمهوری اسلامی و تولید ۶۰ میلیارد دلار بیش از کشور ما است، البته منظور این نیست که اگر به مردم  رفاه و آسایشی ارائه کردیم، بخواهیم پس بگیریم اما باید دید جهان با ۳۲ هزار مگاوات چه می‌کند؟

این وزیر کابینه دولت سیزدهم با اشاره به خاموشی تابستان ۱۴۰۰ از ۲۹ اردیبهشت تا ۳۱ شهریورماه و همچنین استمرار گرما در سال  ۱۴۰۲، خاطرنشان کرد: تا سال ۱۴۰۲ بیش از دو میلیون کنتور جدید و مشترک به شبکه اضافه شد و از طرفی عدد مصرف بخش خانگی در سال ۱۴۰۰ (در بین ۱ خرداد تا ۱۵ مرداد در دوره گرم سال)  حدود ۴۸ میلیاردکیلو وات ساعت بوده است و اگر رشد تولید، گرما و جلوگیری از خاموشی و عدم تعمیر  را در نظر بگیریم با محاسبه ۵ درصد رشد مصرف عادی سالیانه و خاموشی‌ها و گرما حداقل ۲۰ درصد به ۴۸ میلیارد کیلووات ساعت اضافه می‌شود و این در حالی است که میزان مصرف از تابستان ۱۴۰۰ کاهش هم داشته است و تابستان ۱۴۰۲ کل انرژی تامین شده برای بخش خانگی ۴۶ میلیارد کیلووات ساعت بوده است.

او یادآور شد: در بخش صنعتی در سال ۱۴۰۰ انرژی تامین شده ۳۶.۷ میلیارد کیلووات ساعت و در تابستان ۱۴۰۲ میزان ۴۶.۱ میلیارد کیلو وات ساعت بوده است که حدود ۱۰ میلیارد کیلووات ساعت و معادل ۲۶ درصد برق بیشتری به صنعت داده شده است و  بخش خانگی ۴ درصد کاهش مصرف به جای ۲۰ درصد رشد مصرف داشته است و ما به ازای این مقدار صرفه‌جویی، تمام ظرفیت‌های در اختیار صنعت قرار گرفته و برق بخش صنایع تامین شده است.

محرابیان تصریح کرد: اینها جملگی ماحصل دو سال تلاش اقدامات سازه‌ای، سخت افزاری، نیروگاه‌سازی، توسعه شبکه و نرم‌افزاری و ایجاد الگوی‌های مختلف و مصوبات است که در این دو عدد قابل نمایش است.

وزیر نیرو با بیان اینکه در شورای عالی انرژی مصوب شد تبلیغات کولرهای گازی در سراسر کشور به جز مناطق گرمسیری ممنوع شود، ادامه داد: این موضوع به زودی عملیاتی خواهد شد و رسانه‌های کشور باید درباره مذمت و مشکلات استفاده از کولرهای گازی در سراسر کشور و مناطق عادی و سردسیر از نظر عادی و طبی اطلاع‌رسانی گسترده کنند.

محرابیان به موضوع رمزارزها نیز اشاره کرد و گفت در تابستان ۱۴۰۱ اقدام خوبی انجام شد  و در سال ۱۴۰۲ مغفول ماند، برای سال پیش رو موضوع رمز ارزها را در دستور کار قرار می‌دهیم. جلوگیری از مصرف غیرمجاز برق در رمزارزها بسیار مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی از روشنایی معابر و تغییر روشنایی معابر از لامپ‌های پرمصرف به لامپ‌های فوق کم‌مصرف با افزایش نور خبر داد و افزود: برنامه‌ریزی شده است در مدت محدودی کل روشنایی کشور را در معابرعمومی شهری و غیرشهری با طراحی زیبای شهری تامین کنیم.

این در حالی است که در تابستان ۱۴۰۰ به خاطر نبود انرژی، لامپ‌های معابر را خاموش کردیم که این روش مناسبی نیست.