تفاهم‌نامه محیط‌‌ زیستی مهم بین پتروشیمی شازند و سیمان تهران، با حضور مدیران عامل شرکت‌های پتروشیمی شازند و سیمان تهران و  با همکاری دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران، تفاهم‌نامه همکاری میان این دو شرکت منعقد شد.

تفاهم‌نامه محیط‌‌ زیستی مهم بین پتروشیمی شازند و سیمان تهران، با حضور مدیران عامل شرکت‌های پتروشیمی شازند و سیمان تهران و  با همکاری دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران، تفاهم‌نامه همکاری میان این دو شرکت منعقد شد.

به گزارش وقایع‌نیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت پتروشیمی شازند، در راستای اجرای مدیریت پسماند صنعتی و با هدف اقتصاد چرخشی و حفاظت از محیط زیست، تفاهم‌نامه همکاری میان شرکت پتروشیمی شازند و سیمان تهران منعقد گردید.

در آیین امضای تفاهم‌نامه که با حضور دکتر علیرضا خلیلی‌نیا مدیرعامل و نایب رییس هیات مدیره شرکت پتروشیمی شازند، مهندس گرشاسبی مدیرعامل و نایب رییس شرکت سیمان تهران و نیز با حضور دکتر نورپور استاد دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در محل دفتر پسماند سازمان محیط زیست کشور برگزار شد، مدیرعامل شاراک در سخنانی به اهمیت و جایگاه این شرکت اشاره کرد و گفت: پتروشیمی شازند تولید کننده متنوع ترین محصولات پلیمری و شیمیایی در کشور است و از نظر میزان اهمیت و استراتژیک بودن در درجه بالایی قرار دارد  به طوری که بسیاری از صنایع کشور بالای ۷۰ درصد مواد اولیه خود را از پتروشیمی شازند تامین می‌کنند.

پتروشیمی شازند سبزترین پتروشیمی کشور

خلیلی‌نیا عنوان داشت: “پتروشیمی شازند در زمینه حفظ محیط زیست و انطباق شاخص‌های زیست محیطی از جمله معدود پتروشیمی‌های کشور است که به این مقوله مهم اهتمام ویژه داشته و از مساحت ۵۵۰ هکتاری مجتمع ۲۶۰ هکتار به فضای سبز اختصاص داده شده است. ” مدیرعامل پتروشیمی شازند افزود: “در سنوات گذشته پروژه‌های مهم و تاثیرگذاری در این مجتمع اجرا شد که از آن جمله می‌توان به پروژه تصفیه پساب و فاضلاب، پروژه کاهش هدر رفت در چرخه آب و موادشیمیایی، پروژه کاهش فلرینگ با کاهش ۸۰ درصدی فلر مجتمع و بسیاری اقدامات دیگر اشاره کرد که علی رغم اجرای تمام این موارد بسیار مهم و حائز اهمیت برای محیط زیست، این شرکت متاسفانه سال گذشته در لیست صنایع آلاینده قرار گرفت. ”

عزم شاراک برای کاهش میزان مصرف آب

خلیلی نیا اظهار کرد: “اخیراً قرارداد پروژه مربوط به دریافت پساب شهر‌های شازند و مهاجران با حضور ریاست محترم جمهور میان پتروشیمی شازند و وزارت نیرو منعقد شد تا بتوانیم برداشت از منابع آب‌های زیرزمینی منطقه کاهش داده و به حداقل برسانیم و از مسئولین مرتبط انتظار می‌رود این حسن نیت و تلاشی که مجموعه پتروشیمی شازند در زمینه رعایت موازین و مقررات زیست محیطی و اجرای پروژه‌های مرتبط دارد، مورد توجه ویژه قرار گرفته و به جهت اجرای پروژه‌های بهتر و بیشتر ، این مجموعه تشویق و ترغیب شود. ”

نایب رییس هیات مدیره شاراک در پایان خاطر نشان ساخت: “علاوه بر اجرای پروژه‌های محیط زیستی در پتروشیمی شازند، در سال جاری فضای حضور و بروز شرکت‌های دانش بنیان نیز فراهم شد و دو تجهیز بسیار پیشرفته و تخصصی را توانستیم به کمک شرکت‌های دانش بنیان بومی سازی کنیم که ارزآوری بسیار بالایی برای کشور به همراه داشت و به  طور کل این شرکت در زمینه‌های محیط زیست و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان اهتمام ویژه ای دارد و در این راستا نیز نیاز به حمایت و دلگرمی دارد. ”

در ادامه دکتر نورپور رئیس سابق دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران و مشاور محیط زیست شرکت پتروشیمی شازند در سخنانی گفت: “با توجه به اینکه در برنامه هفتم توسعه بر موضوع اقتصادی چرخشی تاکید بسیار شده است و همچنین موضوع پسماندها که یک چالش بزرگ محیط زیستی است، این ایده از طرف دانشگاه تهران  به پتروشیمی شازند و شرکت سیمان تهران داده شد تا با نظارت علمی دانشگاه تهران، شرکت سیمان تهران از پسماند صنعتی (خاک آهک) شرکت پتروشیمی شازند (تولید کننده متنوع ترین محصولات پتروشیمی کشور) به عنوان مواد اولیه کارخانه سیمان تهران (بزرگترین واحد تولید سیمان کشور) استفاده کند.”

وی با اشاره به اهمیت این تفاهم‌نامه افزود: “با امضای این تفاهم‌نامه علاوه بر کاهش مشکلات محیط زیستی در شهرستان شازند ناشی از پراکندگی پسماند در هوای منطقه، درحفظ محیط زیست  کلانشهر تهران نیز موثر خواهد بود؛ چرا که شرکت سیمان تهران مواد اولیه (آهک) کمتری از کوه‌های منطقه شهر ری برداشت خواهد کرد و  با عملیاتی شدن این تفاهم‌نامه عملا گامی در جهت حفاظت از منابع طبیعی منطقه تهران و کاهش انتشار غبار معادن نیز برداشته خواهد شد. ”

مشاور محیط زیست پتروشیمی شازند یادآور شد: “این تفاهم‌نامه با نظارت علمی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران و پس از ماه‌ها آزمایش‌های متعدد تیم دانشگاهی و حمایت دفتر پسماند سازمان محیط زیست و نیز مساعدت ادارات کل محیط زیست استان تهران و مرکزی به نتیجه رسید که در این مرحله به صورت پایلوت اجرا می‌شود و در صورت موفقیت قابل تمدید خواهد بود. ” نورپور اظهار داشت: “با نتایج موفقی که از این تفاهم‌نامه حاصل می‌شود می‌توان از پسماند صنایع پتروشیمی که هیچ آلایندگی شیمایی ندارند و فقط آهکی هستند به عنوان خوراک اولیه صنایع سیمان استفاده کرد و در این صورت ضمن حفظ منابع طبیعی مشکل دفع پسماند صنایع پتروشیمی نیز برطرف می‌شود. ”

استاد دانشگاه تهران در پایان با اشاره به  اهمیت اقتصاد چرخشی و مدیریت پسماند، تاکید کرد: “باید از مراکز دفن پسماند در کشور جلوگیری شود و پسماندها وارد چرخه تولید شوند تا ضمن حفظ محیط زیست کشور ارزش افزوده خلق کرد.

” شایان ذکر است تفاهم‌نامه همکاری میان شرکت پتروشیمی شازند و شرکت سیمان تهران با مشاوره علمی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران و بررسی موضوع توسط دفاتر تخصصی سازمان حفاظت محیط زیست و ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌های تهران و مرکزی منعقد خواهد شد.  پتروشیمی شازند به عنوان نگین سبز صنعت کشور همواره از اجرای پروژه‌ها و طرح‌های زیست محیطی استقبال می‌نماید و این شرکت را می‌توان الگوی موفقی برای سایر صنایع در راستای صیانت از محیط زیست دانست.ژ