دبیر شورای عالی فضای مجازی در خصوص رمزارزها تاکید کرد برای هدایت دولت در اخذ تصمیمات کاربردی در حوزه رمزارزها و رمز پول ملی، تقسیم کار صورت گرفته است.

تقسیم کار برای اخذ تصمیمات کاربردی در حوزه رمزارزها، به گزارش وقایع نیوز به نقل از خبرگزاری ایسنا، سید ابوالحسن فیروزآبادی- دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور- در آستانه ورود به سومین دوره تاسیس، به بررسی و تشریح عملکرد این شورا در مسیر تحقق رسالت آن برای ایجاد نقطه کانونی در هماهنگی، تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در این فضا پرداخت.

وی در ششمین همایش ملی فضای مجازی پاک با تشریح عملکرد این شورا به مناسبت سالروز تاسیس آن در ۱۷ اسفند ماه سال ۱۳۹۰، گفت: شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی کشور در آستانه ورود به آغاز دهمین سال تشکیل است که در ابتدای تشکیل جلسات این شورا، تلاش بر تثبیت آن در حوزه‌های تشکیلاتی و ساختاری و آیین‌نامه‌های مالی برای مرکز ملی فضای مجازی، کمیسیون‌های عالی آن و در نهایت پژوهشگاه فضای مجازی بود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه در این ۹ سال مهمترین موضوع مورد بررسی در شورای عالی فضای مجازی مصوبه شبکه ملی اطلاعات بوده، افزود: برای تبیین شبکه ملی اطلاعات چهار سند منتشر شده که آخرین سند آن در سال ۹۹ تحت عنوان سند طرح کلان و معماری این شبکه بود که با جامعیت کامل مجموعه اقداماتی که باید در این سند انجام شده و مقوم آن باشد با ترسیم اهداف دست‌یافتنی که تعیین‌کننده ابعاد شبکه ملی اطلاعات نیز هستند، تبیین شده است.

در سند طرح کلان و معماری، شبکه ملی اطلاعات از لحاظ فنی و خدماتی تبیین شده است

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با بیان این که در تعریف شبکه ملی اطلاعات اختلاف نظر میان مسئولان وجود داشت، ادامه داد: با تصویب اسناد مربوطه همچون سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات در این حوزه این مساله برطرف شد. در سند طرح کلان و معماری، شبکه ملی اطلاعات از لحاظ فنی و خدماتی تبیین شده و ابعاد خدماتی که باید در این شبکه عرضه شود نیز تشریح شده است.

فیروزآبادی با اشاره به آخرین مصوبه جلسات شورای عالی فضای مجازی کشور در خصوص سند الزامات پیشگیری و مقابله با نشر اطلاعات، اخبار و محتوای خبری خلاف واقع در فضای مجازی افزود: اسنادی در حوزه صیانت و حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی و در حوزه امنیت طرح نظام ملی پیشگیری و مقابله با حوادث در فضای مجازی با تقسیم کار ملی و نظام هویت معتبر در فضای مجازی نیز مصوب شده است.

وی گفت: سند تحول فضای مجازی یکی دیگر از اسناد شورای عالی فضای مجازی کشور است که به طور مبسوط در جلسات بررسی و مصوب شد که براساس آن وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مرکز حوزه‌های علمیه، سازمان صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف به تهیه سند تحول شدند که تاکنون وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی و دفتر تبلیغات اسلامی حوزه‌های علمیه سندهای مربوطه را تدوین و عملیاتی کردند.

مهمترین اقدامات مصوب کمیسیون عالی مرکز ملی فضای مجازی

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به دستورالعمل‌های کمیسیون‌های عالی این مرکز، تصریح کرد: دستورالعمل ساماندهی بات‌ها و ربات‌ها در فضای مجازی، نظام هویت یکپارچه محیط‌های آزمون تنظیم گیری کسب‌وکارهای نوآورانه و سند حمایت از رقابت و مقابله با انحصار در فضای مجازی از جمله مهمترین اقدامات مصوب کمیسیون عالی مرکز ملی فضای مجازی کشور بوده است.

فیروزآبادی ادامه داد: در حوزه امنیت نیز کمیسیون عالی امنیت دستورالعمل‌هایی برای صیانت، ایمنی و امنیت این فضا مصوب کرده که از جمله در خصوص فضای مجازی سالم، ایمن و مفید بوده که البته نیاز به همکاری بیشتر دستگاه‌هاست تا این دستورالعمل‌ها به‌صورت جامع و کامل محقق شوند.

وی با بیان این که در مرکز ملی فضای مجازی به مناسبت‌های مختلف ستادهای متعدد تشکیل شده است، افزود: ستاد رسانه‌ای مرکز ملی فضای مجازی با نزدیک به ۳۰ جلسه و رصد، بررسی و اقدام مناسب در وقایع تاریخی مهمی که در کشور رخ داده تاکنون عملکرد بسیار مناسبی در این حوزه داشته است. همچنین ستادهای مقابله با اقدامات تحریمی آمریکا و تنظیم بازار در حوزه‌های مسکن، خودرو و ارز در فضای مجازی تشکیل شده‌اند که این ستادها توانسته‌اند برای پیشگیری و مدیریت تهدیدها به‌خوبی ایفای نقش کنند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در خصوص رمزارزها تاکید کرد: برای هدایت دولت در اخذ تصمیمات کاربردی در حوزه رمزارزها و رمز پول ملی، تقسیم کار صورت گرفته و همچنین برای مباحث اقتصادی، امنیتی و محتوایی فضای مجازی مصوبات لازم تاکنون تهیه و اقدامات عملیاتی و هماهنگی میان دستگاهی که از تاکیدات مقام معظم رهبری در تشکیل این شورا بوده، انجام شده است.

سند مربوط‌به اینترنت اشیاء برای ورود به کشور تهیه شده است

فیروزآبادی با اشاره به اقدامات شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی در حوزه‌های فناوری، اظهار کرد: اقدامات جامعی در حوزه فناوری‌های شبکه ملی اطلاعات، نسل پنجم شبکه تلفن همراه (۵G)، بلاک‌چین و اینترنت اشیا Internet of Things (IoT) صورت گرفته و سند مربوط به اینترنت اشیاء برای ورود به کشور تهیه شده است که امیدواریم بتوانیم در حوزه فناوری مسیری که در پیش رو ترسیم کردیم به خوبی طی کنیم.

وی با تاکید بر مساله کرونا به عنوان یک بحران جهانی که زیست در کشور را با تغییرات اساسی مواجه کرده است، افزود: تمرکز ابتدایی مرکز ملی فضای مجازی بر سالم‌سازی فضای مجازی به دلیل انتشار اخبار خلاف واقع و تصاویر و ویدئوهای جعلی در این فضا بود که با ساماندهی اولیه و رصدهای لحظه‌ای، گزارش‌های کاربردی را به مسئولان اطلاع‌رسانی کرده تا تصمیمات جامع و کامل در این حوزه اتخاذ شود.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی ادامه داد: همچنین برای بهره‌مندی مردم از فرصت‌های فضای مجازی در دوران همه‌گیری این ویروس، نسبت به ارایه خدماتی همچون بانکداری و دولت الکترونیک با تشکیل ستادهای متعدد اقدام شد که مهمترین اقدام راه‌اندازی سکوی (Platform) شاد بود که با هماهنگی‌های وزارت آموزش و پرورش و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و همکاری اپراتور همراه اول توانستیم شبکه‌ای گسترده با ترافیک بالای ۴۰۳ Gbps و میلیون‌ها کاربر با متوسط یک ساعت و نیم فعالیت روزانه هر کاربر در این شبکه راه اندازی کنیم که تا امروز بزرگترین سکویی است که در کشور استفاده می‌شود.

فیروزآبادی در پایان اظهار امیدواری کرد که طرح‌های در دستور کار این شورا با همکاری تمامی دستگاه‌ها و نهادهای مربوطه به سرانجام رسد.