بر اساس اعلام وزات کار با حمایت ویژه دولت مبلغ ۴۰ هزار میلیارد تومان وام کرونا و ۳۵۰۰ میلیارد تومان بیمه بیکاری به واحدهای به شدت آسیب دیده و متقاضیان بیکار شده از کرونا پرداخت شده است.

ثبت نام برای بیمه بیکاری، به گزارش وقایع نیوز به نقل از ایسنا، به دنبال شیوع ویروس کرونا و تاثیرگذاری آن بر بسیاری از مشاغل، دولت پرداخت تسهیلات حمایتی به صاحبان مشاغل و کسب و کارهای آسیب دیده را در دستور کار قرار داد، بر همین اساس پرداخت تسهیلات حمایتی به فعالان اقتصادی و مشاغل آسیب دیده از کرونا از ۱۳ خرداد ماه جاری آغاز شد و وزارت کار ۱۴ رسته شغلی که بیشترین آسیب از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده و دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی بودند، شناسایی و مشمول دریافت تسهیلات حمایتی کرونا دانست.

همچنین مقرر شد تا بیمه بیکاری سه ماه اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ که ماه‌های اوج شیوع کرونا بود، به کارگران آسیب دیده از کرونا پرداخت شود.

بر این اساس به منظور حمایت از صنوف و کارگران آسیب دیده از کرونا، دولت مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار به صندوق بیمه بیکاری اختصاص داد و با حمایت سازمان برنامه و بودجه و اهتمام وزارت کار، سازمان تامین اجتماعی و دستگاه‌های مربوطه، روند واریز مقرری بیمه بیکاری به متقاضیان مشمول و کارگران بیکار شده دنبال شد.

در این بین وزارت کار از کسانی که در مدت سه ماهه دچار بیکاری و توقف فعالیت شده بودند درخواست کرد تا با مراجعه به سامانه bimebikari.mcls.gov.ir اطلاعات و درخواست بیمه بیکاری خود را به ثبت برسانند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اخیرا از پرداخت ۴۰ هزار میلیارد تومان وام با نرخ ۱۲ درصد به تمام واحدهایی که در دوران کرونا آسیب دیدند خبر داده است.

وی گفته با شناسایی دقیق جامعه هدف، ۲۳ هزار میلیارد تومان منابع یک میلیون تومانی نیز به صورت وام قرض الحسنه در بین متقاضیان توزیع شده است.

به گفته شریعتمداری در حوزه بیمه بیکاری نیز با راه اندازی سریع سامانه درخواست بیمه بیکاری، بیش از ۸۶۰ هزار متقاضی ثبت نام کردند و بیش از ۳۵۰۰ میلیارد تومان برای چهار ماه علاوه بر بیمه بیکاری که بر اساس قانون تعلق می‌گرفت، پرداخت شده است.

پیش از این معاون روابط کار وزارت کار گفته بود در بحث بیمه بیکاری کرونا حدود ۷۳۰ هزار نفر مورد حمایت قرار گرفتند و هیچ محدودیتی برای تدوام این حمایت برای مشمولین قانون کار و تأمین اجتماعی و بیمه بیکاری وجود ندارد.

به گفته شاکرمی، تسهیلات کرونا با نرخ ۱۲ درصد و در اختیار رسته‌های شدیدا آسیب دیده از کرونا قرار گرفته است.

بر اساس آخرین گزارشها، در مدت شیوع بیماری کرونا تسهیلات مختلفی با حمایت دولت به بخشهای مختلف و کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا پرداخت شده به نحوی که کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا برای پرداخت

در دوره نخست ارائه تسهیلات کرونایی یک میلیون تومانی به خانوارها مجموعا ۲۳ هزار میلیارد تومان به متقاضیان این وام پرداخت شد و در دور دوم پرداخت تسهیلات به خانوارها نیز، متقاضیان وام کرونایی مجموعا درخواست ۱۲ هزار میلیارد تومان وام داشتند که بیش از ۷۰۰۰ میلیارد تومان آن تا امروز پرداخت شده و باقی نیز در روند پرداخت قرار دارد و به زودی به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد. ۵۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به آسیب دیدگان کرونا برنامه‌ریزی و اقدام کرده است.

در بخش کسب‌وکارهای ۱۴ گانه آسیب دیده‌ از کرونا در دور اول پرداخت‌ها که با عنوان «تسهیلات کرونایی اشتغال محور» انجام گرفته بود، ۶.۱ میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده و با نهایی شدن فرایند پرداخت‌ پرونده‌های متقاضیان به ارزش ۳.۷ هزار میلیارد تومان، تا پایان سال این رقم مجموعا ۹.۸ به هزار میلیارد تومان می‌رسد.

شرکت‌های بزرگ حمل و نقلی که در دوره شیوع کرونا و ایجاد محدودیت‌ها متضرر شده بودند نیز با حمایت ویژه دولت در ردیف دریافت تسهیلات ویژه قرار گرفتند؛این شرکت‌ها تا کنون ۱۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ویژه کرونایی دریافت کرده‌اند و تا پایان سال با ارائه وثایق و تکمیل فرایند دریافت تسهیلات، ۱۶۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز دریافت خواهند کرد. به این بخش نیز مجموعا ۳۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اختصاص یافته است.

در حوزه تسهیلات بنگاه‌محور یا بخشی سه حوزه «گردشگری»، «فرهنگ و هنر» و «ورزش و جوانان» به ترتیب با ۱۵۰۰ میلیارد تومان، ۸۰۰ میلیارد تومان و ۱۷۰۰ میلیارد تومان مجموعا ۴۰۰۰ میلیارد تومان درخواست تسهیلات داشته‌اند که هم اکنون نیز در جریان پرداخت قرار دارد.