رئیس کل گمرک ایران جزئیات واردات ۲۰ قلم کالای اساسی در ۸ ماهه سال جاری را اعلام کرد.

جزئیات واردات ۲۰ قلم کالای اساسی، رئیس کل گمرک ایران جزئیات واردات ۲۰ قلم کالای اساسی در ۸ ماهه سال جاری را اعلام کرد.

به گزارش وقایع‌نیوز به نقل از گمرک ایران، محمد رضوانی‌فر، در این رابطه از واردات ۱۵ میلیون و ۶۷۴ هزار تن کالاهای اساسی به ارزش ۱۰ میلیارد و ۵۷۷ میلیون دلار طی هشت ماهه امسال خبر داد و اعلام کرد که این میزان کالاهای اساسی وارداتی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن ۱.۳۴ درصد و از حیث ارزش ۷.۱۸ درصد کاهش داشته‌است.

رضوانی‌فر اعلام کرد که ذرت، روغن‌های خوراکی نیمه جامد، مایع و خام، انواع دانه‌های روغنی، برنج و گندم پنج قلم اول کالاهای اساسی وارداتی طی این مدت بوده‌است.

به گفته وی، از مجموع واردات کالاهای اساسی به کشور در این مدت ۷ میلیارد و ۵۶۷ میلیون دلار مربوط به این پنج قلم کالای اساسی بوده‌است به طوری که ۲ میلیارد و ۴۷۱ میلیون دلار ذرت، یک میلیارد و ۹۴۳ میلیون دلار روغن‌های خوراکی نیمه جامد، مایع و خام، یک میلیارد و ۵۶۹ میلیون دلار انواع دانه‌های روغنی، ۸۵۴ میلیون دلار برنج و ۷۳۰ میلیون دلار گندم وارد کشور شده‌‍‌است.

رضوانی‌فر در رابطه با بیشترین درصد افزایش در ارزش واردات کالاهای اساسی در ۸ ماهه امسال نیز، افزود: در این مدت در بین کالاهای اساسی، واردات گوشت قرمز سبک گرم، کود شیمیایی، جو، انواع بذر و گوشت قرمز سرد سنگین، بیشترین افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل را داشته‌است.

به گفته وی، واردات چای خشک، برنج، شکر خام، گوشت مرغ و گندم در این مدت به لحاظ ارزش بیشترین کاهش را در بین کالاهای اساسی به خود اختصاص داده‌است، به طوری که این پنج قلم به ترتیب نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۷/۶۹ درصد، ۵۳/۸۹ درصد، ۵۱/۹۸ درصد، ۴۸/۱۱ درصد و ۴۶/۲۰ درصد کاهش داشته‌است.