وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: حجم تجارت بین ایران و ارمنستان حدود ۳۰۰ میلیون دلار است که با توجه به ظرفیت صادرات و واردات دو کشور می‌تواند تا یک میلیارد دلار در سال افزایش یابد.

به گزارش وقایع نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی، فرهاد دژپسند در دیدار با همتای ارمنستانی خود ضمن تاکید بر توسعه زیر ساخت‌های ارتباطی و مالی دو کشور گفت: با توجه به ظرفیت صادرات و واردات دو کشور و در صورت توسعه همکاری‌های دوجانبه می‌توان سطح مبادلات تجاری را تا یک میلیارد دلار در سال افزایش داد.

دژپسند با اشاره به اینکه باید تلاش کنیم در زمینه زیر ساخت‌های ارتباطی، توسعه جاده و خطوط ریلی را افزایش دهیم گفت: تمرکز بر خط راه آهن ایروان – جلفا – تهران سبب توسعه روابط تجاری دو کشور خواهد شد و از ظرفیت خود به عنوان وزیر اقتصاد در شورا و مجامع اقتصادی کشور جهت تسریع در این امر استفاده خواهم کرد.

وزیر اقتصاد با تاکید بر حل کردن مشکلات به صورت ساختاری افزود: باید روابط گمرکی دو کشور را توسعه دهیم و نباید در رابطه اقتصادی عمیق دو کشور این مسایل مانع ایجاد کند.

وی با اشاره به همکاری‌های بانکی و بیمه‌ای بین دو کشور اظهار داشت: باید در این خصوص مدل‌های جدید همکاری تعریف کنیم و مبادلات دو جانبه پولی، بانکی و مالی در قالب قرار دادهای دو جانبه داشته باشیم.

دژپسند تاکید کرد: تا بانک مشترک میان دو کشور تاسیس گردد تا مشکلات توسعه مالی حل شده و روند سریعتری را در این خصوص شاهد باشیم.

وزیر اقتصاد ایران با بیان اینکه صرف نظر از همه موارد، می‌توان به یک مدل تسویه مالی دست یافت تا هم دولتمردان و هم بازرگانان ارمنستانی را مصون نگه دارد، افزود: در این زمینه ما مدل تجربه شده داریم و شما می‌توانید با معاون وزیر و رییس سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران مذاکره کرده و از آن مکانیسم  بهره مند شوید.

دژپسند به نبود تفاهم نامه بیمه بین کشور ایران و ارمنستان اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر با توجه به ظرفیت‌های موجود در زمینه حمل و نقل و برقراری امکان تردد وسایل نقلیه و کالا در عمق خاک دو کشور و همچنین ظرفیت همکاری‌های گردشگری میتوان به تفاهم نامه بیمه‌ای دست یافت که درحل این قبیل مسایل کمک خواهد کرد.

وی به لزوم توسعه روابط تجاری دو طرف بدون فوت وقت اشاره کرد و گفت: در حال حاضر حجم  مبادلات ۲  کشور حدود ۳۰۰ میلیون دلار در سال است که با توجه به ظرفیت‌های دو کشور این رقم می‌تواند به یک میلیارد دلار برسد و  با توجه به ظرفیت‌های صادراتی ایران دستیابی به این هدف ناممکن نیست.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه در زمینه تجارت خارجی با معرفی ظرفیت‌ها می‌توانیم تجار و بازرگانان را نیز برای توسعه حداکثری حجم مبادلات تجاری دخیل کنیم، اظهار داشت: در حال حاضر ‌کالاهای زیادی از کشورهای دیگر وارد ارمنستان شده که بخش قابل توجه‌ای از آن در ایران قابل تهیه است که پیشنهاد می‌کنیم به عنوان فرصت طلایی در نظر بگیرید.

دژپسند در ادامه به سرمایه گذاری خارجی در دو کشور با توجه به فرصت‌ها و ظرفیت‌های موجود بخصوص در حوزه نفت و گاز و صنایع معدنی اشاره کرد و افزود: با سرمایه گذاری خارجی مشترک می‌توانیم برای کشورهای منطقه و اتحادیه اوراسیا محصول خاص با برند خاص تولید کنیم.

وی با اشاره به سابقه تاریخی میان دو جمهوری اظهار داشت: این سرمایه گذاری‌ها سبب گسترش روابط دو کشور به صورت نمایی بوده و دارای اثرات دایمی است و می‌تواند سکوی پرتابی برای دو کشور ایران و ارمنستان در منطقه شود.

دژپسند از واهان کروبیان وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان خواست از نقش خود جهت عضویت کامل و دائم ایران در اتحادیه اروسیا استفاده کند و در ادامه افزود: مساله هزینه‌های بالای کامیون‌های ایرانی در ارمنستان نیز از جمله موارد ضروری است که طرف ارمنی باید برای بر طرف نمودن آن اقدام کند.

وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان نیز در ادامه این دیدار با اشاره به اینکه سخنان وزیر اقتصاد ایران ایده‌های جدیدی را در ذهن طرف ارمنی زنده کرد، افزود:  می‌توانیم مساله بیمه را به صورت مجزا مورد بحث قرار داده و روی آن متمرکز شویم و بخصوص بیمه صادارت را اعمال کرده که سبب ترغیب بیشتر سرمایه گذاری و صادارت کالا خواهد شد.

وی با اشاره به توسعه تبادلات تجاری دو کشور  اظهار داشت: در نمایشگاهی که ماه آینده در شهر اصفهان برگزار خواهد شد، گروهی از کارآفرینان و دست اندرکاران تجاری کشور ارمنستان اعزام خواهند شد و برنامه ریزی‌ها جهت برگزاری همایش اقتصادی در ارمنستان نیز انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه ارمنستان مذاکره کننده اصلی جهت عضویت کامل ایران در اتحادیه اورسیا است، گفت: این مذاکرات ماه آینده برگزار خواهد شد و ما آمادگی داریم هر چه سریعتر این امر محقق شود.