معاون فنی گمرک ایران از ترخیص فوری و ۹۰ درصدی روغن های خام اظهار شده به گمرکات مازندران خبر داد.

به گزارش وقایع نیوز به نقل از خبرگزاری ایسنا، مهرداد جمال ارونقی اعلام کرد که با توجه به وضعیت روغن در سطح کشور، طی آخرین اقدامات صورت گرفته از سوی این سازمان جهت تسریع و  تسهیل ترخیص روغن های موجود در گمرک بر ترخیص ۹۰ درصدی تاکید و در دستور کار قرار گرفته است.

این مقام مسئول در گمرک ایران افزود: بر این اساس با توجه به حجم ۴۸۵۰ تنی روغن وارد شده توسط شرکت بازرگانی دولتی، گمرکات مربوطه مکلف شدند نسبت به ترخیص ۹۰ درصد روغن خام اظهاری با اخذ مجوزهای قانونی و بدون کد رهگیری بانک اقدام کنند.

ارونقی همچنین اشاره ای به آخرین وضعیت موجودی روغن خام در گمرک و بنادر داشت و  یادآور شد که در حال حاضر  ۳۴۵ هزار تن روغن خام دپو شده است که بعد از انجام تشریفات گمرکی ترخیص خواهد شد.

به گفته وی در حال حاضر یک فروند شناور حاوی ۵۰۰۰ تن و  دو کشتی حاوی ۲۵ هزار و ۵۰۰ تن و یک فروند شناور حاوی ۲۵ هزار تن  روغن خام در حال تخلیه در بنادر نوشهر، امام خمینی (ره)، شهید رجایی هستند. همچنین  شناورهای حاوی ۵۰۰۰ تن روغن در بندر امیرآباد، ۳۰ هزار تن بندر امام خمینی (ره) و ۳۰ هزار تن دیگر هم در بندر شهید رجایی در انتظار صدور مجوز پهلوگیری قرار دارند.

نوسان بازار روغن و کمبود آن در بازار در ماه‌های اخیر موجب شکل گیری صف های طولانی برای تامین این کالا شده است و حواشی خاص خود را به همراه داشته است. در این جریان مسئولان مربوطه بارها وعده تنظیم بازار را داده‌اند ولی تاکنون این موضوع عملیاتی نشده است.

این در حالی است که گزارش های رسمی مرکز آمار بیانگر آن است که قیمت روغن به طور متوسط از ۶۸ تا ۱۳۹ درصد نسبت به پارسال افزایش داشته است.