تغییر سیاست آمریکا، به گزارش وقایع نیوز به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، یک منبع آگاه به این خبرگزاری گفت که دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به رژیم صهیونیستی اطلاع داده بود که برنامه دارد اعلام کند که آماده مذاکره با ایران پیرامون بازگشت تهران و واشنگتن به پایبندی به توافق هسته‌ای است. مشاوران بایدن می […]

تغییر سیاست آمریکا، به گزارش وقایع نیوز به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، یک منبع آگاه به این خبرگزاری گفت که دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به رژیم صهیونیستی اطلاع داده بود که برنامه دارد اعلام کند که آماده مذاکره با ایران پیرامون بازگشت تهران و واشنگتن به پایبندی به توافق هسته‌ای است. 
مشاوران بایدن می خواستند از بی اطلاع نگه داشتن این رژیم از برنامه هایش خودداری کنند که دشمن ایران در منطقه به حساب می آید. این برنامه ها شامل مطلع کردن شورای امنیت سازمان ملل از لغو اعلام دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا مبنی بر بازگردانی تحریم های سازمان ملل علیه ایران است. 
این منبع افزود: رئیس جمهور بایدن به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل درباره تغییر سیاست آمریکا در زمینه ایران در اولین مکالمه تلفنی شان که روز چهارشنبه انجام شد، چیزی را مستقیما اطلاع نداد. 
نتانیاهو به وضوح گفته است که با بازگشت دولت جدید آمریکا به توافق هسته ای که دولت ترامپ در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شده بود، به شدت مخالف است. 

اظهارات این منبع در پی این مطرح می شود که ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای در این باره گفت: آمریکا دعوت نمایندگان ارشد اتحادیه اروپا را برای شرکت در نشست ١+۵ و ایران به جهت مذاکره پیرامون راهکاری دیپلماتیم برای توافق هسته ای ایران می پذیرد. 

مقامات آمریکایی تاکید کرده‌اند که تمایلشان به مشارکت در نشستی با حضور اعضای توافق، به معنای اعلام رضایت برای آغاز مذاکرات هسته ای نبوده و در عوض فقط اولین قدم دیپلماتیک برای پیدا کردن راه مذاکره پیرامون مسائل مهم است. 
این مقام ارشد وزارت وزارت امور خارجه آمریکا افزود: تا زمانی که ننشینیم و گفت و گو نکنیم اتفاقی نخواهد افتاد. مشارکت ما در نشست و گفت و گویمان به معنای این نیست که موفق خواهیم شد، اما می دانیم که اگر این قدم را برنداریم، شرایط از بد به بدتر تغییر خواهد کرد. 
بر اساس این گزارش، اظهارات پرایس در پی این مطرح می شود که وزرای خارجه انگلیس، آلمان و فرانسه روز پنجشنبه درباره توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی به رایزنی پرداختند.

این در حالی است که هنوز هیچ دعوت رسمی از سوی هیچ یک از کشورهای اروپایی از آمریکا برای مشارکت در چنین نشستی انجام نشده است و صرفا در بیانیه ای که وزرای امور خارجه آلمان، فرانسه، انگلیس و آمریکا پس از رایزنی روز پنج شنبه ارائه کردند، از  «عزم آمریکا برای بازگشت ب دیپلماسی و از سرگیری گفت و گوهای عمیق و قابل اتکا بین تروئیکای اروپا(آلمان،  فرانسه و انگلیس) با آمریکا» استقبال کردند و وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفت که کشورش آماده مذاکره با ایران بر سر بازگشت آمریکا به توافق هسته ای در صورت بازگشت ایران به پایبندی به آن است. 

رویترز: دولت بایدن اسرائیل را در جریان تغییر سیاست آمریکا نسبت به ایران گذاشته است