رئیس سازمان انرژی اتمی: بیش از150 محصول و فرآیند هسته‌ای، استاندارد ملی دارند رییس سازمان انرژی اتمی در اولین همایش تولید دانش‌بنیان، محیط زیست گفت: با توجه به اینکه نظام تدوین استاندارد در سازمان انرژی اتمی برگرفته از نظام تدوین استاندارد ملی ایران است؛ در حال حاضر بیش از 150 مورد از محصولات و فرآیندهای ما استاندارد ملی دارند و به همین حجم و میزان هم در حال تدوین هستیم و گسترش می‌دهیم.

در همایش ملی تولید دانش‌بنیان، حامی محیط زیست؛

رئیس سازمان انرژی اتمی: بیش از۱۵۰ محصول و فرآیند هسته‌ای، استاندارد ملی دارند
رییس سازمان انرژی اتمی در اولین همایش تولید دانش‌بنیان، محیط زیست گفت: با توجه به اینکه نظام تدوین استاندارد در سازمان انرژی اتمی برگرفته از نظام تدوین استاندارد ملی ایران است؛ در حال حاضر بیش از ۱۵۰ مورد از محصولات و فرآیندهای ما استاندارد ملی دارند و به همین حجم و میزان هم در حال تدوین هستیم و گسترش می‌دهیم.

اولین همایش تولید دانش‌بنیان، محیط زیست به همت خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران عصر روز سه‌شنبه ۱۷ خردادماه با حضور مهندس محمد اسلامی معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران و جمعی از مدیران، متخصصین و فعالان این حوزه، در سالن همایش‌های هتل اسپیناس تهران برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری وقایع نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، معاون رییس‌جمهور در حاشیه این همایش در خصوص اقدامات سازمان انرژی اتمی در حوزه دانش‌بنیان، ضمن تأکید بر اهمیت و توجه به این موضوع، اظهار داشت: وقتی صحبت از دانش‌بنیان می‌کنید یعنی قدرت حل مسئله را دارید و این توانایی می‌تواند منجر به یک راه‌حل، محصول یا فناوری شود. بنابراین شما فرآیندی دارید که می‌توانید از آن طریق از ایده تا محصول را با کار دانشی، محاسباتی، طراحی و تحقیقاتی از نقطه آغاز تا نقطه پایان پیش ببرید.
اسلامی ادامه داد: در نتیجه این کار چهار خروجی داریم؛ یک فناوری، خدمت، محصول یا کارکردی میان بخشی و میان مسئله‌ای که بتواند برای حل آن مسئله تأثیرگذار باشد. چرخه خلاقیت و نوآوری در اینجا معنا پیدا می‌کند.
وی افزود: به‌طور طبیعی هنگامی‌که برای حل مسئله، ایده‌هایتان را تدوین می‌کنید و صورت مسئله هایتان را بیان می‌کنید، آن موقع تیم اجرایی برای حل مسئله، با بکارگیری تیم تحقیقاتی و تیم طراحی وارد عمل می‌شود. با این شیوه دانش مبنای این کار می‌شود و دانش‌بنیانی در اینجا معنا می‌یابد. نقطه صفر خط تولید شما دانش می‌شود، طراحی‌ها، نقشه‌ها و برگه فرآیندهایی که باید در خط تولید انجام بشود شامل مواد، ابزار و فرآیند عملیات تولید که باید طی کند، تا محصول طراحی شده، تولید شود. این امر در همه رشته‌ها صادق است.
رییس سازمان انرژی اتمی در ادامه تأکید کرد: موضوع غایب اکثر قریب به اتفاق صنعت ما فقدان این فرآیند یکپارچه و کامل است که از نبود آن رنج می‌بریم. برخی صنایع می‌خواهند محصولی را تولید کنند که ممکن است به‌صورت CBU یعنی آماده، SKD یعنی نیمه منفصله و CKD یعنی منفصله کامل در اختیار تولیدکننده باشد. مهندسی معکوس می‌شود و از روی آن ساخته می‌شود. در اینجا مشخص نیست انحراف معیار تولید از معیار اصلی و استانداردش چه اندازه بوده است.
وی افزود: اگر ساختار و ظرفیت این موضوع با پیاده سازی چرخه یکپارچه طراحی و ساخت شکل بگیرد، دانش‌بنیان می‌شود. در این مسیر قدرت خلق محصول و فناوری پیدا می‌کنید. سازمان انرژی اتمی هم به دلیل ماهیت و گستردگی لایه‌ها و هم به دلیل محدودیت‌ها و محرومیت‌هایی که از تحریم به آن رسیده است، چرخه کامل را ایجاد کرده است. یعنی از ایده تا محصول را در فرآیندها و ظرفیت‌هایی که هست، مشاهده می‌کنید. امروز به لطف الهی در چرخه سوخت با همین نگاه و فرضیه، ساختار لازم را شکل داده‌ایم و بر این مبنا حرکت می‌کنیم.
مهندس اسلامی با بیان اینکه سازمان انرژی اتمی در حوزه دانش بنیان، کمک زیادی به بخش خصوصی خواهد کرد، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال هفته گذشته مرکز پیشرفته لیزر پورت را با حضور آقای دکتر ستاری افتتاح کردیم، این حوزه با ریسک بالا است و آزمایشگاه‌های آن هزینه‌های زیادی دارد. این ظرفیت را ایجاد کردیم تا استارت آپ ها و شرکت‌های خلاق و نوآور بیایند و از ظرفیت آزمایشگاه‌ها استفاده کنند و ایده پردازی صورت گیرد. پیش‌ازاین اقدام مرکز رسا را ایجاد کردیم تا استارت آپ ها، نیروهای جوان و کسانی که قدرت حل مسئله پیداکرده‌اند، به یک فناوری رسیده‌اند یا ایده‌ای را توانسته‌اند پردازش کنند، از امکانات این مراکز برای توسعه دانش و فناوری استفاده کنند.
وی تصریح کرد: ظرفیتی که در این مسیر در سازمان ایجاد کردیم را در همه سرفصل‌ها گسترش می‌دهیم. چون دانش و فناوری هسته‌ای دامنه بسیار گسترده‌ای است که به واسطه آن می‌توانیم در همه سر رشته ها تاثیرگذاری خودمان را داشته باشیم. آب، محیط زیست، خاک، هوا، کشاورزی، مواد غذایی، صنعت، سیستم‌های هوشمند ازجمله حوزه‌هایی هستند که هسته‌ای در آن‌ها کار می‌کند تا به لایه‌های بالاتر برویم.
رییس سازمان انرژی اتمی استانداردسازی در صنعت هسته‌ای را حائز اهمیت زیادی دانست و تأکید کرد: با توجه به اینکه نظام تدوین استاندارد، نظام تدوین استاندارد ملی ایران است؛ در حال حاضر بیش از ۱۵۰ مورد از محصولات و فرآیندهای ما استاندارد ملی دارند و به همین حجم و میزان هم در حال تدوین هستیم و گسترش می‌دهیم.