رئیس سازمان بورس با تداوم نابسامانی در بازار سرمایه استعفای خود را تقدیم وزیر اقتصاد کرد.

به گزارش وقایع نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار که نتوانست سامان مناسبی به بازار سهام بدهد، برای دومین بار استعفای خود را به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه کرد.

قالیباف در حالی استعفا داد که بورس تهران علیرغم رشد شارپی در چهار ماه اول امسال، از ۱۹ مردادماه از قله تاریخی دو میلیون و ۱۰۰ هزار واحد شروع به عقب نشینی کرد و پس از طی کردن سه ماه نزولی، و در حالی که بسیاری از سهامداران خرد در حاشیه زیان قرار گرفته بودند، از حدود دو ماه قبل مجدداً در مدار صعودی قرار گرفت اما نتوانست این روند را ادامه دهد و از سه هفته قبل مجدداً به سیر نزولی خود بازگشت. اینک شاخص کل بورس که دماسنج اصلی بازار سهام است از قله تاریخی مردادماه و عدد ۲.۱ میلیون واحدی، حدود یک میلیون واحد عقب نشینی کرده است.

در این مدت کارشناسان و تحلیلگران بازار سهام انتقادات بسیاری را متوجه عملکرد سازمان بورس و شورای عالی بورس کرده‌اند چرا که معتقدند اگر شورا و سازمان بورس به وظایف خود به درستی عمل می‌کرد، سهامداران اینچنین در حاشیه زیان قرار نمی‌گرفتند. بخصوص آنکه بسیاری از سهامداران خرد طی ماههای ابتدایی امسال با فراخوان عجیب مقامات ارشد دولت به سرمایه گذاری در بورس ترغیب شدند و با فروش اندک سرمایه‌های زندگی شأن، به امید کسب سود و کمک به معیشت خانوارها، وارد بازار سهام شده و اقدام به خرید سهام کردند. بخصوص آنکه نحوه دعوت مقامات ارشد دولت از مردم برای ورود به بورس این تلقی را ایجاد کرد که دولت سود در این بازار را تضمین می‌کند و تمام قد پشت این بازار ایستاده است و قرار نیست کسی ضرر کند.

اما در همان برهه بسیاری از کارشناسان به دولت هشدار می‌دادند اگر رویه خود در فراخواندن مردم به بورس را اصلاح نکند، با چالشی از جنس چالش مؤسسات اعتباری غیرمجاز مواجه خواهد شد اما در دولت کسی گوشش بدهکار این هشدارها نبود.

دیروز هم جمعی از سهامداران حقیقی که با افت شاخص طی ماههای گذشته با زیان‌های سنگین مواجه شده‌اند در مقابل ساختمان سازمان بورس تجمع کرده و خواستار استعفای رئیس سازمان بورس شدند.

نمایندگان مجلس هم دیروز فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی را که رئیس شورای عالی بورس است و حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس و رئیس هیأت مدیره سازمان بورس اوراق بهادار را به کمیسیون اقتصادی مجلس فرا بخوانند و از آنها در مورد عملکرد شرکت‌های حقوقی توضیح بخواهند. این جلسه پیش از ظهر امروز در کمیسیون اقتصادی مجلس و با حضور رئیس مجلس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس برگزار شد.

همزمان با برگزاری این جلسه، نامه استعفای حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس از شبکه‌های اجتماعی سردرآورد.

وزیر اقتصاد هنوز به این استعفا واکنشی نشان نداده است اما گفته می‌شود از آنجا که دژپسند بدلیل ریزش شدید بازار و ناتوانی در حفاظت از سرمایه‌های مردم ممکن است استیضاح شود، رئیس سازمان بورس را به سپر بلای خود تبدیل کرده و امیدوار است با استعفای قالیباف اصل، تصمیم مجلس برای استیضاح تغییر کند.

متن و تصویر نامه به این شرح است:

جناب آقای دکتر دژپسند

وزیر محترم امور اقتصاد و دارایی و رئیس شورای عالی بورس و اوراق بهادار

با سلام و عرض احترام

پیرو نامه شماره ۱۲۸۲/ ۳۱۲ م مورخ ۱۰ / ۰۸ / ۱۳۹۹ خطاب به ریاست محترم جمهور و درخواست استعفای اینجانب به تاریخ ۰۴ / ۰۹ / ۱۳۹۹ بدلیل فراهم نشدن شرایط اعلامی جهت حمایت از صنایع، بازار سرمایه و سرمایه گذاران بدینوسیله استعفای خود را از عضویت در هیأت مدیره و ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار مجدداً اعلام می‌نمایم استدعا دارد در اجرای ماده ۱۱ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران دستور اقدام صادر فرمائید.

لازم به ذکر است که بنده در سخت‌ترین شرایط که مردم دعوت عمومی به بازار سرمایه شده بودند، آزادسازی سهام عدالت و فروش صندوق‌های سهام دولتی (ETFها) در بورس در حال انجام بود این وظیفه خطیر را به عهده گرفتم و در طول چند ماه خدمت در دشوارترین شرایط بدنبال توسعه بازار، تأمین مالی، ابزارها و نهادهای مالی بودم که در کمترین زمان بزرگترین کارها در بازار سرمایه انجام گردید ولی متأسفانه به واسطه اقدامات سیاسی و ورود غیرحرفه‌ای و بیش از حد اشخاص و مسئولین به مباحث بازار سرمایه و بروز افت و خیز شدید شاخص کل بورس تهران، هیچ وقت دیده نشد.

از درگاه خداوند منان برای حضرتعالی و تمامی مدیران جمهوری اسلامی ایران که برای عاقبت به خیری کشور عزیزمان ایران تلاش می‌کنند آرزوی توفیق روزافزون دارم.

با تقدیم احترام مجدد

حسن قالیباف اصل ۳۰ دیماه