به گزارش وقایع نیوز به نقل از ایسنا، جلیل رحیمی جهان آبادی اظهار کرد: ایران در قالب پیمان برجام یکسری تعهدات را پذیرفت و طرف های غربی هم به تعهداتشان پایبند بودند یا اینکه حداقل اعلام کردند پایبند هستند. با شروع اجرای برجام ایران تعهداتش را انجام داد و طرف های غربی این کار را […]

به گزارش وقایع نیوز به نقل از ایسنا، جلیل رحیمی جهان آبادی اظهار کرد: ایران در قالب پیمان برجام یکسری تعهدات را پذیرفت و طرف های غربی هم به تعهداتشان پایبند بودند یا اینکه حداقل اعلام کردند پایبند هستند. با شروع اجرای برجام ایران تعهداتش را انجام داد و طرف های غربی این کار را انجام ندادند. آمریکا صراحتا و عملا از برجام خارج شد و طرف های غربی هم کار مثبتی در اجرای تعهداتشان در قالب برجام صورت ندادند.

وی با اشاره به قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران گفت: این قانون در واقع ضمانت اجرایی برای برجام است که اگر طرف غربی به تعهداتشان برگردد ایران هم به تعهدات برجامی اش برگشته و آن را ادامه می دهد. در غیر این صورت ایران طبق مکانیسم برجام دیگر دلیلی به اجرای تعهداتش در قالب برجام ندارد که از جمله آن می توان به موضوع میزان اورانیوم غنی شده، درصد غنای اورانیوم، نوع سانتریفیوژ و بازرسی های سرزده در قالب پروتکل الحاقی اشاره کرد که ایران در برجام پذیرفته بود، همه این ها لغو می شود.

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام این معاهده به طرف های مختلف اجازه می دهد که اگر طرف های دیگر به تعهدات خود عمل نکردند آنها می توانند تعهداتشان را کاهش دهند. غربی ها به خصوص آمریکا با بدعهدی  در حق مردم ما ظلم  و تحریم های سخت به خصوص در زمان کرونا اعمال کردند. مردم ما سختی های زیادی کشیدند لذا ایران انتخاب دیگری جز روند فعلی ندارد. تنها مسیر پیش رو خاتمه دادن به اجرای تعهدات و بازگشت به وضعیت قبل از برجام است که این روند از ۵ اسفندماه شروع می شود.

رحیمی جهان آبادی با تأکید بر اینکه این مکانیسم در خود برجام طراحی شده است، افزود: طبق برجام اگر طرف های مقابل به تعهداتشان عمل نکردند ایران هم می تواند تعهداتش را کاهش دهد که از جمله آن خروج از بازرسی های داوطلبانه پروتکل الحاقی و افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده و درصد غنای اورانیوم است. همچنین ما نسل های جدید سانتریفیوژ را استفاده می کنیم. همه اینها را در قالب برجام تعهد دادیم که پایبند باشیم اما الان طرف های غربی به تعهدات خود عمل نمی کنند و دلیلی هم ندارد که ما به تعهدات یک جانبه خود عمل کنیم.

وی در پایان اظهار کرد: روز چهارشنبه مقام معظم رهبری در دیدار با مردم تبریز و همچنین پیش از این رئیس جمهور گفته بودند که اگر طرف غربی به طور عملی و نه اعلامیه و بیانیه اجرای تحریم ها را لغو کند و به تعهدات برجامی برگردد ایران هم به تعهداتش برگشته و روند اجرای برجام ادامه پیدا می کند.