رئیس قوه قضائیه ایران در دیدار با اقشار مختلف مردم عراق گفت: روابط بین ملت های ایران و عراق روابطی عمیق و تاریخی است و در تمدن دو کشور نهفته است.

روابط بین ملت‌های ایران و عراق، به گزارش وقایع نیوز به نقل از مهر، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در دیدار با اقشار مختلف مردم عراق به ایراد سخن پرداخت که این دیدار از شبکه خبر به صورت مستقیم پخش شد.

رئیس قوه قضاییه در دیدار با اقشار مختلف مردم عراق، از مردم این کشور به عنوان ملتی مقاوم، ملتی قهرمان، ملتی متحد با طوایف مختلف، ملتی با ایمان و مسلمان، ملتی عزیز شده و بزرگوار، و نماد پایداری و مقاومت یاد کرد و گفت: هنگامی که متحد باشید و دست در دست همدیگر گذاشته باشید، از تهدیدهای مستکبران تاثیر نمی‌پذیرد.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: از دورترین نقطه شمال تا دورترین نقطه جنوب، در برابر تمامی دسیسه‌های زشت و ناگوار پایدار خواهید بود.

آیت الله رئیسی با طرح این سئوال که آیا می‌دانید چگونه ملت ایران در خانه‌هایشان از شما یاد می‌کنند، گفت: ملت ایران به عنوان ملت میزبان، کریم، بزرگوار و صاحب ویژگی‌های خوب از شما یاد می‌کنند؛ لذت سفر اربعین و معنویات آن را بازگو می‌نمایند و هر ایرانی از حسن میزبانی و کرامت شما می‌گوید.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: همانطور که شاعر می‌گوید «ایران و العراق لا یمکن الفراق» امکان جدایی ایران و عراق وجود ندارد؛ چگونه جدا شوند؟

رئیس قوه قضائیه در این مراسم گفت: خون شهدای ما و خون شهدای شما در هم آمیخته است و در این خاک مبارک ریخته شده است.

وی ادامه داد: روابط بین ملت‌های ایران و عراق روابطی عمیق و تاریخی است و در تمدن دو کشور نهفته است.

رئیس قوه قضائیه بیان کرد: تاریخ اسلام در عراق ریشه دوانده است در تاریخ مرجعیت شیعه و حوزه علمیه نجف اشرف ریشه دوانده. مرجعیت بزرگوار عراق در مقابله با استکبار و تروریسم پایدار و مقاوم بوده است. ابتدا از فتوای مرحوم میرزای شیرازی و پیشنهادات حضرت امام خمینی (ره) تا اینکه رسید به فتوای آیت الله سیستانی در مقابله با داعش.

وی بیان کرد: ما در جمهوری اسلامی ایران و از صمیم قلب با عراق هستیم؛ با ملت و حکومت برای ساخت عراق.

رئیس قوه قضائیه گفت: نقش برجسته عظیم عشایر شجاع و نیروهای مسلح و ارتش و حشدالشعبی و نیروهای مبارزه با تروریسم و نیروهای مقاومت و پلیس فدرال عراق و همه نیروهای مردمی عراق برای توسعه و امنیت عراق نقشی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. همه ما امیدواریم و آرزو داریم که دست ما در دست همدیگر باشد.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: آروز داریم، عراق، امنیت، ثبات و رفاه داشته باشد. ما همچنین به برکت توصیه‌ها و رهنمودهای حضرت امام خامنه‌ای و به برکت خون شهدایمان، برای همیشه در کنار شما خواهیم ماند.

آیت الله رئیسی گفت: علیرغم هیاهوها، دسیسه‌ها و نیرنگ‌های رسانه‌ای دشمنان، عراق قوی حتماً هدف برادران شما در جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه در اولین حضور در مرقد مطهر حضرت امام رضا (ع) به نیابت از شما زیارت خواهم کرد، از دیدار با مردم عراق ابراز خوشحالی نمود و یاد شهدای بزگوار شهید حاج قاسم سلیمانی و آقای ابومهدی المهندس را گرامی داشت.