در ادامه موضع گیری جدید مقامات آمریکایی درخصوص وعده بازگشت واشنگتن به برجام، سخنگوی کاخ سفید مدعی شد که در این مسئله، توپ در زمین ایران است.

به گزارش وقایع نیوز به نقل از ایسنا، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز جمعه خود در پاسخ به سوالی درباره چارچوب زمانی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای عمل به وعده انتخاباتی اش درخصوص  بازگشت به توافق هسته ای تلاش کرد که مسئولیت این کار را به گردن ایران بیندازد.

بنابر گزارش وب سایت رسمی کاخ سفید، جن ساکی در پاسخ به این سوال که رئیس جمهور بایدن چه زمانی می خواهد به میز مذاکره بازگردد و به توافقی درخصوص برجام دست یابد، مدعی شد: این مسئله واقعا به ایران بستگی دارد. اگر ایران به اجرای کامل تعهداتش ذیل برجام بازگردد، آمریکا هم همین کار را خواهد کرد.

وی ادامه داد: سپس آمریکا از این فرصت به عنوان بستری برای ایجاد یک توافق طولانی تر و قوی تر استفاده می کند که سایر حوزه های مورد نگرانی را نیز برطرف کند. اما این کار با مشارکت شرکای مان در ۱+۵ و همچنین مشورت با کنگره انجام خواهد شد.

جن ساکی با بیان اینکه “تیم امنیت ملی آمریکا در حال برگزاری نشست هایی درباره خاورمیانه است” باز هم ادعای خود را تکرار کرد که توپ در زمین ایران است تا از تعهداتش پیروی کند.

این موضع گیری جدید آمریکایی ها در حالی است که جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده است، تهران در مدت زمان خروج واشنگتن از برجام به این توافق پایبند ماند و اکنون این آمریکا است که باید به تعهداتش بازگردد و حسن نیت خود را نشان دهد.

مقامات ایران تاکید می کنند که اگر آمریکا به تعهداتش بازگردد ایران نیز به اجرای کامل تعهدات هسته ای خود بازمی گردد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان اخیرا تاکید کرد: برجام توافقی بود که دولت آمریکا، ایران و پنج کشور دیگر به آن پیوستند و بعد از مذاکرات طولانی همه موضوعات را در آن بررسی کردند و این توافق به تایید شورای امنیت ملل متحد رسید. آنچه که در توافق نیست مورد توافق قرار گرفته است که در توافق نباشد و امروز نمی تواند آن موضوعات به توافق اضافه شود. این توافق در چارچوب بی اعتمادی متقابل نوشته شده است لذا ساز وکارهایی پیش بینی شد که اگر یک طرف توافق را اجرا نکرد طرف مقابل هم بتواند تعهدات خود در توافق را اجرا نکند.  آمریکا تصمیم گرفت که نه تنها از توافق خارج شود بلکه کسانی که به این توافق متعهد بودند را تحریم کند و تحت فشار قرار دهد و ما شاهد بودیم که شرکت ها و بانک های ترکیه ای را هم به همین دلیل تحریم کرد.

وزیر خارجه کشورمان گفت: این اقدام در واقع نمونه بارز قانون شکنی است، اقداماتی که ایران کرد بر اساس توافق برای جبران اقدامات طرف آمریکایی بود و به معنی تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای نیست. ما از نظر اعتقادی و از نظر استراتژیک سلاح هسته ای را قبول نداریم و آن را باعث امنیت نمی دانیم. معتقدیم هرچه سریع تر باید سلاح های هسته ای توسط همه دارندگان سلاح هسته ای نابود شود . 

ظریف گفت: این را تاکید می کنم که آمریکا از برجام خارج شده و تعهدات خود را نقض کرده است و اکنون هم وظیفه آمریکاست که به برجام بازگردد و تعهدات خود را اجرا کند. به محض اینکه آمریکا تعهداتش را اجرا بکند و ما نفع اجرای این تعهدات را ببینیم ما هم تعهدات خود را به طور کامل اجرا می کنیم و این در بالاترین سطح جمهوری اسلامی توسط رهبری اعلام شده است. امیدهایی که اعضای دولت جدید آمریکا دارند و ادعا می کنند که ایران باید به توافق برگردد نه منطقی است و نه هیچ گاه عملی خواهد شد. منطق این است که آن طرفی که خارج شده است برگردد و ما که در داخل توافق هستیم اقدامات لازم را در آن زمان انجام دهیم.