۱۴۰۱ , وضعیت شرکت‌های دانش‌بنیان , نهادهای عمومی غیردولتی , مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی , مالکیت , مستعد , معاونت بررسی‌های اقتصادی , آمارگیری , اکوپرشین , اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران , توسعه شرکت‌ها , تحقیق و توسعه , تشخیص صلاحیت‌ , شرکت تولیدی , صنعت صنف

شرکت‌های دانش‌بنیان ایران چند نفرند؟ در حال حاضر بالغ‌بر ۶۷۳۴ شرکت دانش‌بنیان در کل کشور وجود دارد که بیشترین آنها به ترتیب در استان‌های تهران، اصفهان، خراسان رضوی و البرز قرار دارند.

به گزارش پایگاه خبری وقایع‌نیوز به نقل از صنعت‌صنف، براساس گزارش معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در سال ۱۳۹۸ درمجموع تعداد ۲۳۰۷ شرکت دانش‌بنیان دارای فعالیت تحقیق و توسعه در کل کشور فعالیت داشته‌‏اند که استان‌های تهران، اصفهان، خراسان رضوی، البرز و فارس به ترتیب دارای بیشترین تعداد شرکت دانش‌بنیان در این زمینه بوده‌اند.

در این سال بالغ‌بر ۲۰۲۳۴ نفر محقق در شرکت‌های دانش‌بنیان سراسر کشور مشغول به فعالیت بوده‌اند که از این تعداد، ۴۸۲۵ نفر آن را زنان و ۱۵۴۰۹ نفر را مردان تشکیل داده‌اند و استان‌های تهران، اصفهان و البرز دارای بیشترین تعداد محقق در شرکت‌های دانش‌بنیان کشور بوده‌اند.

بنا بر این گزارش از ۱۶۴۶۰پروژه تحقیق و توسعه مربوط به شرکت‌های دانش‌بنیان در کل کشور در سال ۱۳۹۸، استان تهران با ۹۲۸۷ پروژه بیشترین و استان لرستان با ۱۶ عدد، کمترین تعداد پروژه تحقیق و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان را به خود اختصاص داده‌اند. از این تعداد پروژه تحقیق و توسعه، گروه علوم فنی و مهندسی با ۱۳۰۴۸ پروژه بیشترین و گروه هنر با ۲۸ پروژه، کمترین تعداد را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین از تعداد ۱۶۴۶۰پروژه تحقیق و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۹۸ از نظر نوع پروژه، تحقیقات توسعه‌ای با ۵۲ درصد بیشترین سهم را از نظر تعداد انجام شده داشته و در استان تهران از مجموع ۹۲۸۷ پروژه، تحقیقات توسعه‌ای با ۵۶ درصد بیشترین سهم را از حیث تعداد در میان پروژه‌های انجام شده، داشته است.

در همین سال از مجموع حدود ۴٫۱ هزار میلیارد تومان مخارج انجام شده روی تحقیق و توسعه شرکت‌های دانش‌بینان در کل کشور، استان‌های تهران با ۶۳٫۹ درصد، البرز با ۱۲٫۹درصد و اصفهان با ۴٫۱ درصد به ترتیب بیشترین هزینه‌ها را در این زمینه به خود اختصاص داده‌اند. استان کردستان با ۱٫۱ میلیارد تومان در پایینترین سطح هزینه در این زمینه قرار دارد.

وضعیت شرکت‌های دانش‌بنیان در ۱۴۰۱

براساس آخرین آمارگیری انجام شده در ابتدای خردادماه ۱۴۰۱بالغ‌بر ۶۷۳۴ شرکت دانش‌بنیان در کل کشور وجود دارد که استان تهران با ۳۵۲۳ شرکت در رتبه اول(۵۲٫۶ درصد)، استان اصفهان با ۶۱۲ شرکت در رتبه دوم، استان خراسان رضوی با ۳۶۰ شرکت در رتبه سوم و استان البرز با ۳۱۰ شرکت در رتبه چهارم از نظر تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان قرار دارند.

از آنجا که شرکت‌های دانش‌بنیان طبق آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان مصوب کارگروه ۱۴۰۰٫۱۱٫۲براساس معیارهایی همچون سطح فناوری، مرحله تولید و طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه به ۶ دسته تقسیم می‌شوند، بنابر این اعلام هم‌اکنون تعداد شرکت‌های نوپا نوع۱ بالغ‌بر ۳۷۷، تعداد نوپا نوع۲ بالغ‌بر ۱۶۷۶، تولیدی نوع۱ بالغ‌بر ۶۴۲، تولیدی نوع۲ بالغ‌بر ۳۳۹۷، نوپا مستعد دانش‌بنیان بالغ‌بر ۳۴۹ و تولیدی مستعد دانش‌بنیان بالغ‌بر ۲۹۳ شرکت است.

همچنین از ۳۵۲۳ شرکت دانش‌بنیان در استان تهران تعداد ۲۳۴ شرکت نوپا نوع۱، تعداد ۸۵۴ شرکت نوپا نوع۲، تعداد ۳۸۱ شرکت تولیدی نوع۱، تعداد ۱۷۹۷ شرکت تولیدی نوع۲، تعداد ۱۳۲ شرکت نوپا مستعد دانش‌بنیان و ۱۲۵ شرکت تولیدی مستعد دانش‌بنیان هستند.

در ادامه در جداول زیر تعداد شرکت‌های دانش‌بینان کشور براساس دسته فناوری و تعداد شرکت‌های دانش‌بینان استان تهران براساس دسته فناوری آمده است. به‌عنوان نمونه از ۱۵۲۹ شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای کشور تعداد ۱۱۰۴ شرکت در استان تهران و از ۱۳شرکت صنایع فرهنگی، خلاق و علوم انسانی و اجتماعی در کشور تعداد ۷ شرکت در استان تهران قرار دارند. دیگر دسته‌بندی شرکت‌ها در کشور و استان تهران را می‌توانید در جدول‌های زیر مشاهده کنید.

دانش بنیان
دانش بنیان

گفتنی است شرکت دانش‌بنیان، شرکت، مؤسسه خصوصی یا تعاونی است که به‌منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصادی (شامل گستره و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالاها و خدمات) در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان، فعالیت داشته و براساس معیارهای مورد نظر آییننامه اجرایی قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات، به تأیید «کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجرا» رسیده است.
شرکت‌های دولتی، مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و نیز شرکت‌ها و مؤسساتی که بیش از پنجاه درصد از مالکیت آنها متعلق به شرکت‌های دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی باشد، مشمول حمایت‌های این قانون نیستند.