به گزارش وقایع نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، عربستان در یک رقابت سخت با روسیه، بزرگ‌ترین صادرکننده نفت خام به چین شد. سال گذشته سعودی‌ها این جایگاه را از دست داده بودند. سال ۲۰۱۹ روسیه به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت خام به چین از عربستان پیشی گرفته بود. بر اساس آمارهای گمرک چین عربستان […]

به گزارش وقایع نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، عربستان در یک رقابت سخت با روسیه، بزرگ‌ترین صادرکننده نفت خام به چین شد. سال گذشته سعودی‌ها این جایگاه را از دست داده بودند. سال ۲۰۱۹ روسیه به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت خام به چین از عربستان پیشی گرفته بود.

بر اساس آمارهای گمرک چین عربستان روزانه ۱٫۶۹ میلیون بشکه نفت خام به چین صادر کرده است که رشد ۱٫۹ درصدی را نشان می‌دهد. 

امروزه بسیاری از کشورها صادرات نفت خام را برای اقتصاد کشور مناسب نمی دانند و در جهت فراوری نفت خام و صادرات آن با ارزش افزوده بالا هستند.

بر اساس آمارهای گمرک و ارزیابی رویترز، صادرات روسیه به چین در سال ۲۰۱۹ از عربستان پیشی گرفته و میانگین روزانه به ۱٫۶۷ میلیون بشکه رسیده بود. عربستان سال گذشته صادرات نفت خام خود را به جهان به شدت افزایش داده و صادرات به چین را نیز ۴۷ درصد تقویت کرده بود و همین عاملی شد که بزرگ‌ترین صادرکننده نفت به چین شود. 

در سال ۲۰۲۰ عراق سومین کشور بزرگ صادرکننده نفت خام به چین بود و برزیل در جایگاه چهارم قرار گرفت. همچنین عراق برای خرید محصولات پالایشگاهی چین در بهار و تابستان که قیمت‌ها به شدت کاهش می‌یابد سرمایه‌گذاری کرده است. 

بر اساس گزارشات، چین میزان واردات نفت خام از آمریکا را نیز سه برابر کرده و به ۳۹۴ هزار بشکه در روز رسانده است. 

بر اساس آمارهای رویترز،  علی رغم صادرات زیاد نفت خام آمریکا، خرید کشور چین از محصولات انرژی آمریکا، تنها ۳۸٫۷ درصد رشد کرده و به رقم ۲۵٫۳ میلیارد دلار رسیده است.