رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت: با قیمت پائین خرید تضمینی گندم، کشور برای سال آینده در خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان با مشکل مواجه می‌شود.

به گزارش وقایع نیوز به نقل از ایرنا، ایوب فصاحت گفت: قیمت تضمینی خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در حالی به ازاء هر کیلوگرم ۴ هزار تومان تعیین شده که هم اکنون، این محصول به قیمت هر کیلوگرم ۷ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

وی اظهار داشت: قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی به بازنگری نیاز دارد چرا که اگر این نرخ گذاری اصلاح نشود، سال آینده کشور برای خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان با مشکل مواجه می‌شود.

فصاحت گفت: نرخ خرید و فروش محصول جو نیز در حال حاضر به ازاء هر کیلوگرم ۶ هزار تومان است که باید برای خرید این محصول نیز قیمت درست تعیین شود.

وی تغییر کاربری اراضی کشاورزی را مهمترین مشکل استان تهران اعلام کرد و افزود: گسترش شهرها به سمت اراضی کشاورزی، مهمترین مشکل کشاورزی استان تهران است که می‌تواند کشاورزی استان را با چالش عظیم مواجه کند.

فصاحت گفت: ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی کشاورزی، خاک مرغوبی که برای تولید یک سانتی‌متر آن ۶۰۰ سال زمان صرف می‌شود را به راحتی نابود می‌کند.

وی با تأکید بر این که حفظ اراضی کشاورزی و منابع طبیعی مورد تأکید رهبر معظم انقلاب است افزود: امروز اراضی کشاورزی که تولید کننده غذای مردم است به مناطق تفریحی تبدیل می‌شود و لازم است تا برخوردهای جدی با این تخلف به نفع کشاورزی صورت گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با اشاره به ظرفیت‌های کشاورزی منطقه جنوب‌شرق تهران گفت: سالانه ۴۴ درصد از محصولات کشاورزی استان تهران به میزان ۲.۴ میلیون تن در شهرستان‌های ورامین، پیشوا، قرچک و پاکدشت به ارزش ۱۸.۳۲ هزار میلیارد تومان تولید می‌شود.

وی افزود: این بخش از استان تهران، الگوی زراعت کشور بوده و تمامی نوآوری‌ها و پیشرفت‌های حوزه کشاورزی و دامداری در این بخش از استان صورت می‌گیرد ولی کمبود آب باعث شده تا نتوان از تمام ظرفیت‌های موجود به درستی استفاده کرد.

فصاحت تصریح کرد: حق‌آبه کشاورزان دشت ورامین در ۵ سد احداث شده در استان تهران وجود دارد و این در حالی است که بیش از ۴۵ درصد از آب این سدها، به شرب اختصاص یافته و حوزه کشاورزی از این حق‌آبه بی‌بهره است.

وی گفت: با احداث و اجرای تصفیه خانه جنوب‌ تهران و انتقال پساب تصفیه شده به جنوب‌شرق تهران، بخشی از مشکل کمبود آب در این بخش از استان برطرف می‌شود.

وی از راه اندازی تصفیه خانه جنوب تهران و انتقال پساب تصفیه شده، احداث پایانه صادرات گل و گیاه در پاکدشت، تثبیت شن‌های روان در جنوب دشت ورامین و استفاده مناسب از بازار ۱۳ میلیون نفری استان به عنوان اولویت بخش کشاورزی در جنوب‌شرق تهران یاد کرد.