عضو ناظر شورای عالی بورس گفت: شورای عالی بورس براساس چیزی که در اختیار خود دارد عمل خواهد کرد اما این شورا نمی‌تواند نظری درباره کاهش نرخ سود سپرده یا لغو قیمت‌گذاری دستوری فولاد، دهد، در این موضوعات باید همه اعضا مشارکت کنند.

مشارکت فعال‌تر اعضای شورای عالی بورس، به گزارش وقایع نیوز به نقل از ایرنا، در یکصد و نود و هفتمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به ریاست حسن روحانی برگزار شد،  گزارش وزیر امور اقتصادی و دارایی در زمینه تحولات بازار سرمایه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رییس جمهوری پس از بررسی‌های مربوط به این گزارش تاکید کرد که شورای عالی بورس باید برای حفظ تعادل در بازار سرمایه و شفافیت و صیانت از حقوق سرمایه‌گذاران تصمیمات لازم را اتخاذ و اجرایی کند.

در این زمینه «محسن علیزاده» عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس با بیان اینکه بهتر است مسوولان مرتبط مانند وزیر صنعت، معدن و تجارت خود را مکلف به حضور در شورای عالی بورس کنند، افزود: برخی از مسوولان عضوی از شورای عالی بورس هستند در حالی که در هیچ یک از جلسات این شورا شرکت نمی‌کنند.

وی با اشاره به اینکه درخواست ما این است تا اعضای کابینه برای بهبود وضعیت بازار سرمایه ملزم به حضور در شورای عالی بورس شوند، خاطرنشان کرد: با حضور آنها بهتر می‌توان وقایع بازار را بررسی و تصمیم‌های درست و منطقی را برای بهبود معاملات این بازار اتخاذ کرد و شاید بتوان از این طریق به صورت دقیق‌تر مسایل و مشکلات مربوط به بازار سهام را بررسی و آنها را رفع کنیم.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس اظهار داشت: شورای عالی بورس هفته‌ای یک بار یا دو هفته یکبار برای بررسی وضعیت بازار جلساتی را برگزار و تمهیدات لازم را برای کاهش التهاب ایجاد شده در بازار را اتخاذ می‌کند.

وی با اعتقاد بر اینکه اکنون بازار سرمایه بیش از هر زمان دیگری نیاز به حمایت دارد، گفت: بازار سرمایه اکنون مانند توپی در وسط میدان است که هر کسی ضربه‌ای را به این توپ وارد می‌کند و فقط یک نفر به نام وزارت اقتصاد با هدف زدن گل ضربه‌ای را به این توپ می‌زند.

علیزاده خاطرنشان کرد: نمی‌توان فقط با یک نفر به دنبال بهبود فضای حاکم شده در بازار بود، بلکه باید همه عوامل دست به دست یکدیگر بدهند تا بازار را اداره کنند و بتوان به یک نتیجه مطلوب و هدف مدنظر دست پیدا کرد.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس اظهار داشت: با روشی که اکنون بازار در حال هدایت است نمی‌توان در انتظار بازاری بود که معاملات آن به صورت منطقی پیش رود و در مسیر صعودی قرار داشته باشد.

وی ادامه داد: تا چند روز گذشته موضوع قیمت‌گذاری فولاد از سوی وزارت صمت در دستور کار قرار گرفت و همچنین بحث افزایش نرخ سود سپرده دوباره مطرح شد، در کنار این مسایل، موضوعات دیگری مطرح شد که به شدت بازار را تحت تاثیر قرار داد و زمینه افت بیش از حد معاملات بورس را فراهم کرد.

علیزاده با بیان اینکه اعضای شورای عالی بورس و دیگر مسوولان مربوطه باید به صورت مستقیم به یک هدف برای بازگشت معاملات بورس به مسیر اصلی خود فکر کنند، گفت: ما بارها اعلام کردیم که مردم سرمایه‌های خود را وارد بازار سهام کنند و نسبت به سرمایه‌گذاری در این بازار مشارکت داشته باشند و چندین بار این مساله مطرح شد که ما برای ایجاد رشد از این بازار حمایت خواهیم کرد، اکنون زمان حمایت از بازار فرا رسیده است و باید این بازار را مورد حمایت قرار دهیم.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس خاطرنشان کرد: شورای عالی بورس براساس چیزی که در اختیار خود دارد عمل خواهد کرد اما این شورا نمی‌تواند نظری درباره کاهش نرخ سود سپرده یا لغو قیمت‌گذاری دستوری فولاد دهد این موضوع از جمله مسایلی است که باید همه مشارکت کنند و در وضعیت فعلی باید در هیات دولت اختیاری را به وزیر اقتصاد بدهند تا بتواند تصمیم‌های لازم را اتخاذ کند.

وی خطاب به سهامداران گفت: سهامداران باید در وضعیت فعلی بازار، آرامش خود را حفظ کنند اما سهامداران بدانند که ما خود را مسوول دفاع و دنبال کردن حقوق آنها می‌دانیم تا بتوان به نتیجه مثبت دست پیدا کنیم.

اعضای شورای عالی بورس و اوراق بهادار شامل وزیر امور اقتصادی و دارایی (رئیس شورا)، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار (سخنگو و دبیر شورا)، وزیر صنعت،  رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، وزیر بازرگانی، رییس اتاق تعاون، دادستان کل کشور یا معاون وی،  یک نفر نماینده از طرف کانون‌ها،  سه نفر خبره مالی (از بخش خصوصی، با مشورت تشکل‌های حرفه‌ای بازار اوراق بهادار به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی و تصویب هیئت وزیران و یک نفر خبره (از بخش خصوصی، به پیشنهاد وزیر ذیربط و تصویب هیئت وزیران برای هر بورس کالایی)  می‌شود.