عضو شورای عالی کار با بیان اینکه در جلسه دیروز شورای عالی کار در مورد عقب افتادگی دستمزد نسبت به تورم صحبت شد، گفت: تعیین مزد بصورت منطقه ای، برای دستمزد سال ۱۴۰۰ مطرح نیست.

مزد منطقه‎‌ای برای ۱۴۰۰، به گزارش وقایع نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، محمدرضا تاجیک در مورد جلسه دیروز شورای عالی کار، اظهار داشت: دیروز جلسه اول شورای عالی کار بعد از برگزاری کمیته دستمزد و تعیین هزینه سبد معیشت بود و با توجه به اینکه تعدادی از نمایندگان کارگری که عضو اصلی هستند مثل آقای خدایی و آقای صیفی در کمیته دستمزد حضور ندارند، از این رو در جلسه دیروز کلیه اتفاقات کمیته دستمزد شرح داده شد؛ البته روال هر ساله همین است که شرح کمیته دستمزد در جلسه اول شورای عالی کار ارائه می‌شود.

عضو کارگری شورای عالی کار افزود: اطلاعات خوبی هم از سوی کارشناسان روابط کار وزارت کار در خصوص عقب افتادگی دستمزد نسبت به تورم و چگونگی تهیه عدد سبد معیشت ارائه شد.

وی ادامه داد: مبحث دیگری هم که مطرح شد و نمایندگان کارفرمایی صحبت زیادی در این خصوص می‌کردند بحث مزد منطقه‌ای و صنایع مختلف بود. نمایندگان مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی در مورد چگونگی تهیه پروپوزال و عملکرد این چند ماهه در مورد مزد منطقه‌ای مطالبی را ارائه کردند که با توجه به ضیق وقت، مقرر شد این اطلاعات برای ارزیابی بیشتر به صورت مکتوب به نمایندگان کارگری و کارفرمایی ارائه شد.

تاجیک گفت: پژوهش‌ها در مورد مزد منطقه‌ای تازه شروع شده و باید دید سال بعد شرایط و زیرساخت‌ها به چه شکلی جلو می‌رود و آیا می‌شود برای دستمزد ۱۴۰۱ منطقه‌ای عمل کرد یا خیر.

عضو کارگری شورای عالی کار افزود: برخی از نمایندگان مجلس بدون اتکا و استناد به بررسی‌های تخصصی و کارشناسی، اظهارنظرهایی در خصوص مزد منطقه‌ای کرده اند؛ این در حالی است که بررسی آمار و اطلاعات مرکز آمار ایران برای سال ۹۹ نشان می‌دهد که تورم در مناطق روستایی یک درصد بیشتر از مناطق شهری است و علاوه بر آن باید توجه داشت که تعداد خانوار کارگران در مناطق روستایی بیشتر از مناطق شهری است و شرایط خاص خود را دارد.

وی ادامه داد: برخی از کارفرمانماها و برخی نمایندگان مجلس که اطلاعات کامل ندارند معتقدند که مزد در مناطق روستایی باید کمتر باشد. این افراد باید بدانند که نمی‌توانند بروند در روستا و به کارگر یک میلیون تومان حقوق دهند.

تاجیک تاکید کرد: بحث و گفتگو برای تعیین دستمزد ۱۴۰۰ حقوق بگیران مشمول قانون کار طبق روال سالهای گذشته آغاز شده و بحث تعیین مزد بصورت منطقه‌ای و بر مبنای صنایع مختلف برای مزد سال آینده مطرح نیست.

وی اظهار داشت: جلسه بعدی شورای عالی کار برای پیگیری ادامه مذاکرات مزدی دوشنبه هفته آینده برگزار می‌شود.