مهندس اسلامی: هیچ نوع غفلتی را در سلامت مردم نمی‌پذیریم سامانه یکپارچه نظارت و ارزیابی ایمنی پرتوی در سراسر کشور «سیناپ» با حضور مهندس محمد اسلامی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران، دکتر محمد رضا کاردان، معاون سازمان و رییس مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور و جمعی از مدیران و متخصصان این حوزه روز شنبه 27 فروردین در محل این سازمان رونمایی شد.

در آیین رونمایی از سامانه سیناپ؛

مهندس اسلامی: هیچ نوع غفلتی را در سلامت مردم نمی‌پذیریم
سامانه یکپارچه نظارت و ارزیابی ایمنی پرتوی در سراسر کشور «سیناپ» با حضور مهندس محمد اسلامی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران، دکتر محمد رضا کاردان، معاون سازمان و رییس مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور و جمعی از مدیران و متخصصان این حوزه روز شنبه ۲۷ فروردین در محل این سازمان رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری وقایع نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، مهندس اسلامی در آیین رونمایی از این سامانه با اشاره به صدور ۴۵ نوع مجوز کسب و کار در سازمان انرژی اتمی، اظهار داشت: تاکنون صدور مجوز های کسب و کار به صورت دستی انجام می شد و مردم باید مراجعه می کردند. در این رفت و آمدها روند کار طولانی شده و متقاضیان دچار زحمت می شدند. در سازمان هم موضوع به صورت بایسته، قابلیت نظارت و ردیابی واضح نداشته است. لذا از حدود ۴ سال پیش متخصصان حوزه های مختلف مربوطه طراحی یکپارچه این سیستم را در سازمان آغاز کردند که نهایتاً تحت عنوان سامانه یکپارچه نظارت و ارزیابی ایمنی و پرتوی یا سیناپ تعریف شد.
وی تصریح کرد: با شتاب بیشتری که در سال ۱۴۰۰ برای تکمیل این موضوع انجام گرفت و به‌ویژه با تصمیم دولت مبنی بر لزوم صدور مجوزهای سراسر کشور از طریق سامانه ملی در وزارت اقتصاد و دارایی، این پروژه به نتیجه رسید و سامانه سیناپ به درگاه ملی متصل شد. امروز همه عزیزانی که در حوزه پرتوهای یونساز و غیر یونساز نیازمند مجوز یا تمدید مجوز فعالیت خود هستند، از طریق این سامانه اقدام می کنند.
رییس سازمان انرژی اتمی افزود: بخشی که از طریق وزارت اقتصاد و دارایی انجام می شود، این سامانه در حال حاضر عملیاتی و متصل است. اما هنوز برای زیرمجموعه ها که ۴۵ نوع مجوز است، مقداری کارهای فنی و عملیاتی باقیمانده است که در این سازمان و وزارت اقتصاد موضوع در دست تنظیم است.