جدیدترین گزارش ماهانه اوپک نشان داد قیمت نفت سنگین ایران در ماه میلادی گذشته پنج دلار و ۱۸ سنت معادل ۱۰.۵ درصد در مقایسه با دسامبر افزایش داشت.

نفت سنگین ایران گران شد، به گزارش وقایع نیوز به نقل از ایسنا، قیمت نفت سنگین ایران در ژانویه برای سومین ماه متوالی افزایش پیدا کرد و به ۵۴ دلار و ۳۸ سنت در هر بشکه رسید که در مقایسه با قیمت ۴۹ دلار و ۲۰ سنت در دسامبر، پنج دلار و ۱۸ سنت معادل ۱۰.۵ درصد افزایش نشان داد.

میانگین قیمت نفت سنگین ایران از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون ۵۴ دلار و ۳۸ سنت در مقایسه با ۶۲ دلار و ۶۱ سنت در مدت مشابه سال ۲۰۲۰ است.

ارزش سبد نفتی اوپک در ژانویه به ۵۴ دلار و ۳۸ سنت در هر بشکه رسید و در مقایسه با ۴۹ دلار و ۱۷ سنت در دسامبر، پنج دلار و ۲۱ سنت معادل ۱۰.۶ درصد رشد داشت. همسو با افزایش قیمتهای پایه مرتبط و قیمتهای فروش رسمی به خصوص قیمت گریدهای نفتی متوسط و سنگین ترش به مقصد آسیا، ارزش سبد نفتی اوپک در ژانویه برای سومین ماه متوالی رشد کرد و به بالاترین حد از مارس سال ۲۰۲۰ رسید.

بازار نفت در ژانویه از تصمیمی که اوپک پلاس در اوایل ماه برای تنظیم اندک تولید در فوریه و مارس گرفت و همچنین تصمیم عربستان سعودی برای کاهش داوطلبانه تولید به میزان یک میلیون بشکه در روز در ماههای فوریه و مارس رونق گرفت. قیمتهای اسپات هم از احیای تدریجی تولید پالایشگاهی در برخی از مناطق و چشم انداز بهبود تقاضا برای نفت کوره بدنبال موج سرما در آمریکای شمالی، اروپا و آسیا حمایت شدند.

نفت سنگین ایران گران شد

میانگین ارزش سبد نفتی اوپک از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون ۵۴ دلار و ۳۸ سنت در هر بشکه در مقایسه با ۶۵ دلار و ۱۰ سنت در مدت مشابه سال ۲۰۲۰ است.

طبق گزارش منابع ثانویه، تولید نفت اوپک متشکل از ۱۳ کشور در ژانویه به ۲۵.۵۰ میلیون بشکه در روز رسید که ۰.۱۸ میلیون بشکه در روز  در مقایسه با دسامبر افزایش داشت. تولید نفت به طور عمده در عربستان سعودی، ونزوئلا و ایران افزایش پیدا کرد و در لیبی و نیجریه کاهش داشت.

تولید نفت ایران ۶۲ هزار بشکه در روز افزایش داشت و به ۲.۰۸۴ میلیون بشکه در روز رسید.