رئیس‌جمهور گفت: دشمنان سه سال است که جنگ را علیه کشور ما ایجاد کرده‌اند و سال‌هاست تحریم را علیه ایران اعمال می‌کنند و مردم بر آنان نفرین می‌فرستند.

به گزارش وقایع نیوز به نقل از خبرگزاری مهر ، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (پنجشنبه) در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت صمت پس از استماع گزارش علیرضا رزم‌حسینی وزیر صمت اظهار کرد: در دولت تدبیر و امید دو کار مهم انجام گرفته است، یکی آب در غرب کشور که میلیاردها متر مکعب آب استحصال شده است و غرب را از لحاظ کشاورزی و باغداری احیا خواهد کرد.

رئیس‌جمهور گفت: همچنین در شرق کشور و در کویر خشک نیز در فاز اول کار بزرگی انجام شد و آن انتقال آب به سیرجان بود که امیدواریم مرحله بعدی آن افتتاح شود.

وی تاکید کرد: امیدواریم بتوانیم در دولت تدبیر و امید دو طرح دیگر را شروع کنیم، یکی از خلیج فارس به استان خراسان جنوبی و رضوی و یک خط دیگر از خلیج فارس به سیرجان، یزد و اصفهان که تحول بسیار بزرگی در صنعت و معدن و اشتغال و آبادانی شرق کشور ایجاد می‌کند.

رئیس‌جمهور گفت: طرح آب در شرق کشور از مهمترین پروژه‌های اجراشده در دولت تدبیر و امید است.

وی در ادامه با بیان اینکه دهه فجر و میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) را تبریک و تهنیت عرض می‌کنم، گفت: برای همه ما خبرهای خوش حائز اهمیت است درحالی‌که دشمنان ما به دنبال آن بودند که روزهای تاریکی را برای ایران ترسیم کنند و فضای تنفسی را بر ما تنگ کنند.

روحانی بیان کرد: خدمت ملت عزیز ایران تبریک می‌گویم که روز گذشته موفقیت بسیار بزرگی دولت تدبیر و امید در دادگاه لاهه به دست آورد و این چندمین پیروزی است که دولت در دادگاه بین‌المللی لاهه و در برابر آمریکا به دست می‌آورد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: قدرت و عظمت ایران در برابر این ابر قدرت بسیار حائز اهمیت است و زمانی که بحث جنگ سیاسی می‌شود، صدها هزار کارشناس و متخصص در کنار آنان است و ما با عده‌ای از دیپلمات‌های معدود به جنگ با آنان می‌رویم. پیروزی این عدد کم ما در مقابل عدد بزرگ آنان زیبا و بسیار درخشان است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: کمتر سابقه از آغاز انقلاب اسلامی وجود دارد که ما مباحث را به دادگاه بین‌المللی لاهه ببریم. در این دولت ما تصمیم قاطع گرفتیم که در موارد اختلافی، بحث در مقابل آمریکا را به دادگاه لاهه بکشانیم.

وی اظهار داشت: در دادگاه بین‌المللی لاهه، ما یک رأی بسیار موفقی گرفتیم علی‌رغم آنکه آنان هزاران حقوقدان بزرگ را بسیج کرده بودند و آن رأی این بود که دادگاه لاهه رأی داد که آمریکا باید طبق یک دستور و قرار موقت همه تحریم‌ها را در امور انسانی بلافاصله قطع کند و کنار بگذارد.

روحانی ادامه داد: البته آمریکا هنوز عمل نکرده که تخلف و جنایت جدیدی بود. علی‌رغم آنکه یک دادگاه مهم بین‌المللی به اتفاق آرای قضات علیه آمریکا رأی دادند، اما آنان اجرا نکردند و این رأی به هر صورت یک موفقیت بزرگی است و باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: آمریکایی‌ها گفتند که این دادگاه اصلاً صلاحیت ندارد برای آنکه اصل شکایت ایران را مورد بررسی قرار دهد. چندین ماه است که در این باره بحث می‌شود و حقوقدانان ایران و آمریکا روبروی هم در دادگاه لاهه، لوایح را تبادل می‌کنند؛ این مسئله مهمی است.

وی متذکر شد: یکبار مرحوم دکتر مصدق به دادگاه رفت و در تاریخ ما باقی ماند. در این دولت چندین نوبت ما به دادگاه بین‌المللی رفتیم و در همه مراحل پیروز بودیم البته دعوای اصلی ماهوی درباره این پرونده در آینده مطرح می‌شود اما در این مرحله آمریکایی‌ها خیلی تلاش کردند به دادگاه ثابت کنند که آنان نمی‌توانند به این مسئله رسیدگی کنند. این در حالی است که روز گذشته رأی درباره صلاحیت دادگاه صادر شد که یک موفقیت حقوقی بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران بود.

روحانی تأکید کرد: مشخص است که این ملت، ملتی بزرگ هستند و تحصیلکردگان این سرزمین و جوانانی که در دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور تحصیل کردند؛ هم در زمینه دیپلماسی و هم در زمینه حقوق و سایر مسائل موفقیت‌های بزرگ و شگرفی را به دست می‌آورند.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه مسائل فولاد، نساجی و پتروشیمی بسیار مهم هستند، ادامه داد: امروز افتتاح‌هایی در این زمینه انجام گرفت. در زمینه معادن و بخصوص فولاد یک بحث قدیمی وجود داشت مبنی بر اینکه ما از معادن سنگ را استخراج کنیم و در خدمت آب ببریم یا آنکه آب را استحصال کنیم و در خدمت معدن ببریم و همیشه این موضوع محل بحث بود. در این بحث روشن بود که اگر آب را از دریا شیرین کنیم و کنار معدن ببریم، برای ما به صرفه است.

روحانی افزود: شرق کشور از لحاظ امنیت ملی برای ما بسیار مهم است. شما اگر ایران را در نظر بگیرید، کفه شرق و غرب آن مساوی نیست؛ به این معنا که کفه غرب بالا و کفه شرق پایین است. به این دلیل که در منطقه غرب ایران آب و زمین مناسب کشاورزی وجود دارد، اما زمانی که به شرق کشور می‌رویم، مشکل عمده این بخش آب است البته در شرق زمین مناسب و معادن بسیار بزرگ وجود دارد و مشکل ما در این بخش مربوط به مقوله آب است.

وی گفت: کار بزرگی صورت گرفت و برای اولین‌بار این کار بزرگ در دولت تدبیر و امید انجام شد و آب از خلیج‌فارس به سیرجان منتقل شد و این فاز اول بود و ان‌شاءالله این رویه ادامه پیدا خواهد کرد. همچنین دو طرح مهم وجود دارد؛ یک طرح مربوط به انتقال آب به خراسان جنوبی و خراسان رضوی است و طرح مهم دیگر هم آب را به یزد و اصفهان می‌رساند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: این دولت ضمن کارهای مهمی که انجام می‌دهد، ریل را برای دولت بعدی آماده می‌کند. الان همه سرمایه‌گذاری‌ها و کلنگ‌زنی‌ها را برای دو پروژه انتقال آب آغاز می‌کنیم و تکمیل آن مربوط به دولت بعدی می‌شود.

روحانی اظهار داشت: موضوع بعدی آن است که معادن ما بسیار غنی هستند. در دولت تدبیر و امید کار بزرگی در زمینه اکتشاف معادن انجام شد و نسبت به قبل، چندین برابر اکتشاف معدن عملیاتی شد. در طول ۸-۷ سال گذشته، ۲۶ برابر قبل ما اکتشاف معدن را انجام دادیم و کار بزرگی انجام شده است البته اکتشاف مراحل مختلفی دارد و مراحل بعدی هم باید انجام شود.

وی گفت: در کشور ما پنج میلیارد تن سنگ آهن داریم و می‌توانیم اینها را استخراج و در پروسه‌های مختلف تبدیل به فولاد کنیم و در داخل و خارج مصرف شود و برای ما بسیار مهم است. ایران امروز دهمین کشور دنیا در تولید فولاد است درحالی‌که زمانی ایران واردکننده فولاد بود اما امروز صادرکننده فولاد هستیم.

روحانی اظهار داشت: تحول بسیار بزرگی در این هفت سال به وجودآمده است. تولید فولاد خام در سال ۹۲، ۱۵ میلیون تن بود و در سال ۹۸ به ۲۶ میلیون تن رسیده است. همچنین ظرفیت ما در این زمینه به ۳۸ میلیون تن رسیده است. در محصولات مختلف فولادی هم در سال ۹۲، ۱۶ میلیون تن ظرفیت داشته‌ایم و در سال ۹۸ به ۲۳ میلیون تن رسیده است. همچنین ۵۶ میلیون تن در بخش فولاد ظرفیت ایجاد شده است و کار بزرگی است و نشان می‌دهد که ما در صنایع معدنی، فولاد، مس و آلومینیوم شرایط بسیار خوبی داریم و پیشرفت‌های خوبی انجام شده است.

رئیس جمهور ادامه داد: استاندار زنجان توضیح داد که بسیاری از طرح‌هایی که امروز افتتاح کردیم، عمده فعالیت‌ها برای این طرح‌ها در سال‌های ۹۷ و ۹۸ انجام شده است یعنی ما در جنگ اقتصادی توانستیم این پروژه‌های بزرگ را به افتتاح برسانیم و امسال تاکنون ۳۰ طرح بزرگ صنعت و معدن افتتاح شده است و باز هم طرح‌های بزرگی داریم که تا پایان سال می‌توانیم به افتتاح برسانیم.

وی بیان کرد: این مساله به معنای آن است که ملت ما با نشاط و زنده است و تحریم رنج فراوانی برای مردم ما ایجاد کرد اما سد راه ما نشد. دشمنان در مسیر راه ما سنگ اندازی کردند و روند حرکت ما را کند کردند اما نتوانستند ما را متوقف کنند قطعاً نخواهند توانست چراکه ملت ما با همان نشاط و روحیه این روند را ادامه می‌دهند.

روحانی اظهار داشت: اگر امسال مردم می‌توانستند به خیابان‌ها بیایند، کشورهای جهان می‌دیدند امسال هم باز مردم بیش از سال‌های پیش به خیابان‌ها می آیند اما پروتکل‌های بهداشتی این اجازه را به مردم ما نمی‌دهد اما دل مردم در دهه فجر پر از نشاط است و مردم همان لعنت و نفرین را بر آنهایی که مردم را در فشار گذاشتند می‌فرستند.

رئیس جمهور گفت: دشمنان سه سال است که جنگ را علیه کشور ما ایجاد کرده‌اند و سال هاست تحریم را علیه ایران اعمال می‌کنند و مردم بر آنان نفرین می‌فرستند. این دشمنان همان کسانی هستند که نمی‌خواستند انقلاب ما پیروز شود و هدف شان این بود که انقلاب اسلامی استقرار پیدا نکند و بارها تلاش کردند انقلاب را سرنگون کنند اما موفق نشدند.

وی تصریح کرد: این آخرین بار و آخرین تلاش آنان بود و خوشبختانه به موفقیت نرسیدند و ملت ما به این موفقیت بزرگ دست پیدا کرد. بنده بسیار خوشحالم که امروز همه افتتاح‌ها متمرکز در یک استان بود چرا که معمولاً افتتاح‌های هفتگی در چند استان انجام می‌شود اما امروز همه افتتاح‌های ما مربوط به استان زنجان بود.

روحانی اظهار داشت: ما بسیار خوشحالیم که این طرح‌ها افتتاح شد و ۷ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح شده است که همه اینها توسط بخش خصوصی بوده است و دولت، بانک‌ها و در برخی از بخش‌ها صندوق برای کمک رسانی به این بخش استفاده شده است اما بخش خصوصی به میدان آمد و این کار بزرگ را به ثمر رساند. با افتتاح این پروژه‌ها بیش از ۱۷۰۰ نفر امروز مشغول به کار شدند.

رئیس جمهور گفت: دهه فجر را مجدداً به مردم تبریک می گویم و افتتاح‌های زیادی در این دهه انجام شده است که موجب شادمانی ما است و ان شاءالله سال آینده که چهل و سومین پیروزی انقلاب اسلامی است ملت ایران شاهد پیشرفت‌های بیشتری باشند.