وزیر جهاد کشاورزی گفت: در دولت تدبیر و امید در مجموع تا کنون حدود ۶.۲ میلیون هکتار آبخیزداری و آبخوانداری انجام شده و امید است تا پایان دولت به هفت میلیون هکتار برسد.

به گزارش وقایع نیوز به نقل از ایرنا، «کاظم خاوازی» روز پنجشنبه در مراسم افتتاح طرح‌های عظیم بخش کشاورزی در حوزه‌های آب و خاک کشاورزی، منابع طبیعی و آبخیزداری به ارزش ۵ هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان با حضور رییس‌جمهوری افزود: ایران کشوری است که در هر نقطه از آن امکان وقوع سیل شدید وجود دارد و در ۲۸ درصد اراضی،  سیل از شدت بالایی برخودار است؛ بنابراین آبخیزداری و آبخوانداری کاری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: در بحث آبخیزداری و آبخوانداری با عنایت به حمایت مقام معظم رهبری و رییس جمهوری، جهش قابل ملاحظه‌ای اتفاق افتاده است.

وزیر جهادکشاورزی تصریح کرد: به طور تقریبی در حوزه‌های آبخیز کشورمان کمتر از ۴ درصد دچار سیل نیست،  بنابراین کشوری هستیم که در هر نقطه از ایران امکان سیل شدید وجود دارد.

خاوازی همچنین با اشاره به طرح‌هایی که امروز افتتاح شد، گفت: این طرح‌ها معطوف شده به بخش مهمی به نام منابع پایه آب، خاک، جنگل و مرتع که ضامن امنیت غذایی و محیط زیست برای آیندگان است.

وی یکی از مهمترین این طرح‌ها را که در خصوص آب  و در دولت تدبیر و امید اتفاق افتاد بحث انتقال، تامین و توسعه سیستم‌های آبیاری و زهکشی در شمال غرب، غرب و نواحی محدودی از شمال شرق و شرق کشور برشمرد که در سال ۱۳۹۸ بیش از ۵۴ هزار هکتار از این اراضی به بهره‌برداری رسید.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در مرداد ماه امسال ۲۳ هزار هکتار دیگر با دستور رییس جمهوری مورد بهره‌برداری قرار گرفت و در آنجا من قول دادم که اگر منابع تامین شود تا پایان سال ۵۰ هزار هکتار دیگر به آن اضافه خواهد شد که امروز متناسب با اعتبار تخصیص یافته ۲۵ هزار هکتار دیگر به بهره‌برداری خواهد رسید.

خاوازی ادامه داد: هدف‌گذاری در این طرح ۲۲۷ هزار هکتار است و در مجموع تاکنون ۱۰۲ هزار هکتار از این طرح افتتاح می‌شود.  از ویژگی‌های این طرح تبدیل بخش قابل ملاحظه‌ای از اراضی دیم به اراضی آبی است که ارزش زمین و ثروت کشاورزان را اگر به طور محافظه‌کارانه و عدد کم بخواهیم برآورد کنیم ۱۰ برابر کرده و عملکرد به طور متوسط چهار برابر می شود.

وی گفت: این چیزی نیست جز تغییر سیمای اقتصادی روستا و کشاورزان و افتخاری است برای دولت و این رویه ادامه خواهد یافت.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: به ازای هرهکتار آبخیزداری که انجام می‌شود چهار تن در سال رسوبات پشت سدها کم می‌شود و نیز ۹ تن در سال فرسایش خاک را کم می‌کند و به طور متوسط دبی چاه‌ها و قنات‌ها ۳.۵ برابر می‌شود.

خاوازی افزود: امروز این طرح عظیم که با دستور حضرتعالی (رییس جمهوری) بهره‌برداری می‌شود، ۲ میلیون و ۱۶۸ هزار هکتار عملیات آبخیزداری و ‌آبخوانداری بوده که سه هزار و ۸۰۰ رشته قنات را تحت پوشش قرار می‌دهد. هر رشته قنات یعنی روستا؛ یعنی یک آبادی و یک مجموعه زندگی؛ بنابراین یکی از کارهای بسیار بزرگی که در این مدت اتفاق افتاده بحث آبخیزداری و آبخوانداری است.

وی در ادامه به معرفی پروژه کاداستر(حدنگاری اراضی) پرداخت و ادامه داد: بحث حدنگاری و کاداست همواره مورد تاکید حضرتعالی بوده که در دولت شروع شد و انشاالله به لطف خدا در دولت دوازدهم به پایان خواهد رسید.

عضو هیات دولت تصریح کرد: کاداست شروع شد و امروز شاهد بهره‌برداری از ۴۶.۸ میلیون هکتار از کاداست هستیم که با اینکار اراضی تثبیت شده و در اختیار دولت قرار خواهد گرفت. این طرح مسایل مربوط به زمین‌خواری را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد و فساد را هم کمتر خواهد کرد و در مجموع ۶۴ میلیون هکتار در دولت جنابعالی،  حدنگاری انجام شده است.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین یادآور شد: طرح بعدی که در سفر رییس جمهوری به استان گلستان شکل گرفت و پروژه بسیار عظیمی است که در خاورمیانه، چنین سطحی از اراضی دیم که تبدیل به اراضی قابل استفاده با کارایی بالا باشد وجود ندارد را تبدیل «اراضی دیم به آبی» برشمرد.  هدف‌گذاری در این طرح ۲۸۰ هزار هکتار است که بخشی از آن در فاز نخست با دستور رییس جمهوری افتتاح خواهد شد، ۷۸ هزار هکتار است که کار بزرگی است.

وی ادامه داد: نکته  قابل ملاحظه در اینجا بحث سیل است.  زهکشی کمک می‌کند که در بحث سیل، نفوذپذیری خاک بالا باشد و تاخیر بسیار قابل ملاحظه‌ای در ابتدای بارندگی و اوج سیل داشته باشیم که کار بسیار بزرگی است و در استان گلستان افتتاح می‌شود.