با وجود تاکید و هشدارهای بسیاری که مسئولان دستگاه‌های مختلف درباره رعایت شدن پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا می‌دهند، این ضوابط در بسیاری از اتوبوس‌های بین شهری از جمله دادن بسته‌های بهداشتی مانند ماسک به مسافران، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و غیره توسط شرکت‌های حمل‌و نقل و رانندگان رعایت نمی‌شود.

به گزارش وقایع نیوز به نقل از ایسنا، از اواخر سال گذشته تا امروز که شیوع ویروس کرونا رو به روز شیوع و گسترش بیشتری در کشور و شهرها و استان‌های مختلف داشتهف پروتکل‌ها و ضوابط سختگیرانه‌تری برای مردم، مشاغل و صنایع مختلف ابلاغ شده است و در حوزه حمل و نقل وظایف و ضوابط بسیاری اعلام شده است که می توان به غربالگری مسافران و تب سنجی از آن‌ها، رصد مسافران مبتلا و مشکوک از طریق سامانه ماسک و با استفاده از کد ملی، ارائه بسته‌های بهداشتی به مسافران مانند ماسک و ژل یا الکل ضدعفونی کننده، استفاده از ماسک در طول سفر و توصیه و تاکید به مسافران برای رعایت این پروتکل، رعایت فاصله گذاری اجتماعی در پذیرش مسافر در بخش‌های هوایی، ریلی و جاده‌ای و پذیرش مسافر کمتر از ظرفیت برای اجرای این پروتکل و … اشاره کرد.

اما به نظر می‌رسد این پروتکل‌ها در حمل و نقل جاده‌ای بین شهری رعایت نشده و از سوی شرکت‌های حمل و نقل جاده‌ای جدی گرفته نمی شود. چرا که برخی رانندگان حتی به تذکرهای مسافران هم توجهی نمی کنند و می خواهند کرونا بگیرند و برخی دیگر به صورت آشکارا و در روز روشن این ضوابط و پروتکل‌ها را زیر پا می‌گذارند.

البته ۲۰ روز پیش گزارشی از همین تخلفات منتشر شد که به گفته داریوش باقر جوان – مدیر کل حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای – این شرکت حمل و نقل جاده‌ای در مسیر انزلی-تهران با تعلیق مجوز  تا اطلاع ثانوی مواجه شد.

وی پیش  از این درباره تخلف صورت گرفته در این زمینه به ایسنا گفت: در زمینه رعایت کردن پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا تعارفی با شرکت‌های حمل و نقل نداریم و به صورت ویژه این تخلفات را پیگیری کرده و با متخلفان برخورد خواهیم کرد. در همین راست ممکن است حتی این شرکت حمل‌ و نقل با تعلیق یکساله فعالیت مواجه شود چرا که سلامت مردم شوخی‌بردار نیست.

اما پس از گذشت این مدت همهنطور که از ترمینال‌های مسافری و اتوبوس‌های و دیگر وسایل حمل و نقل عمومی بین‌شهری بر می‌آید در بسیاری از موارد شاهد رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی نیستیم و به عنوان مثال در ترمینال مسافری غرب تهران واقع در میدان آزادی بسیاری از اتوبوس‌هایی که مسافران‌شان را سوار یا پیاده می‌کنند، طرح فاصله گذاری را رعایت نکرده و تا جایی که ماشین‌شان جا داشته باشد مسافر می‌زنند.

یکی از مسافرانی که روز گذشته با استفاده از اتوبوس از کیاشهر به تهران سفر کرده بود در این باره به ایسنا گفت: بسیاری از اتوبوس‌ها در این مسیر به ویژه در بین مسیر مسافران بسیاری را سوار می کنند و تا مقصد با حداکثر ظرفیت سفر خودشان را انجام می دهند و در این بین خبری هم از دادن بسته های بهداشتی به مسافران نیست.

وی افزود: در طول مسیر اگر هم کسی ماسکش را در می‌آورد خبری از تذکر از سوی راننده یا کمک راننده نبود و اگر دیگر مسافران به فرد متخلف تذکر می دادند اثر گذاار بود اما توسط رانندگان هیچ واکنشی شاهد نبودیم.

البته در ترمینال مسافری غرب واقع در میدان آزادی کمتر اتوبوسی که روز گذشته مسافر سوار یا پیاده می‌کرد مسافرانی به اندازه‌ای که ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرده بود، داشت و رانندگان اغلب تا جایی که ممکن بود مسافر سوار کرده بودند و عجیب تر اینکه در قسمتی از پایانه که در نزدیکی بزرگراه شهید لشگری بود، بازار نسبتا بزرگی مانند جمعه بازار راه افتاده بود که دستفروشان مختلفی در آنجا تجمع کرده بودند و مردم بسیاری از جمله مسافران ورودی و خروجی ترمینال مجبور بودند از آنجا عبور کنند و بسیاری هم هیچ پروتکلی را رعایت نکرده بودند و مشخص نیست و مجوز برقراری چنین بازاری را کدام نهاد صادر کرده است.

حالا باید دید با وجود تاکیدات بسیار زیاد مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر شکننده بودن وضعیت ابتلا به کرونا در بسیاری از استان‌ها و احتمال آغاز موج جدید کرونا در کشور در صورت رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ابلاغ شده، متولیان نظارت به ویژه سازمان راهداری چه برخوردی با این تخلفات که می تواند در روزها و هفته‌های آتی گریبان کشور را بگیرد، انجام خواهد داد و اساسا چرا باید اجازه فعالیت به این شرکت‌های مختلف داده شود؟