دولت بایدن با تلاش برای دستیابی به فرصت بیشتر به منظور رایزنی با طرفهای حاضر در برجام، راهبرد ائتلاف سازی و به دست‌گیری رهبری بازیگران اصلی این توافقنامه بین المللی را برای افزایش فشارها به ایران دنبال می کند.

ائتلاف‌سازی به جای رفع تحریم‌ها، به گزارش وقایع نیوز به نقل از خبرگزاری ایسنا، اعلام برنامه ایران برای متوقف نمودن اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و برخی تحرکاتی که از سوی تروئیکای اروپایی و آمریکا برای منصرف نمودن ایران از اجرای تصمیم خود بروز و ظهوریافت، گمانه هایی در خصوص پیگیری موضوع بازگشت آمریکا به برجام و گام برداشتن در مسیر لغو تحریمهای غیر قانونی را مطرح کرد.

در این رابطه مواضع رسمی که از سوی سخنگویان رسمی آمریکا بویژه رییس جمهور این کشور ظرف روزهای پنج شنبه و جمعه هفته گذشته اعلام شد، نشان داد که راهبرد آمریکا صرفا خریدن وقت برای ائتلاف سازی و بدست گرفتن رهبری جریان غربی پشتیبان افزایش فشار به ایران است.

  ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با فوق العاده توصیف کردن بیانیه مشترک تروئیکای اروپایی و آمریکا که روز پنج شنبه در خصوص برجام منتشر شد  گفت :بیانیه این واقعیت را نشان داد که ما بار دیگر با نزدیکترین متحدانمان در یک صفحه هستیم. کاملاً واضح است که دیگر در اهداف متقابل کار نمی کنیم و در واقع با هم گام برمی‌داریم.

او بدون اشاره به برنامه آمریکا  برای عمل به تعهدات برجامی خود که دولت ترامپ به صورت غیر قانونی از آن خارج شد اظهارداشت: همانطور که از این بیانیه مشترک مشخص است، این چیزی است که ما اکنون کاملاً با متحدان و شرکای اروپایی خود همگام هستیم و خواهیم دید که روزها و هفته‌های آینده چه وضعیتی ایجاد خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با تاکید بر مواضع تکراری واشنگتن و تروئیکای اروپایی در خصوص ضرورت تداوم پایبندی ایران به تعهدات برجامی خاطر نشان کرد:سه کشور اروپایی و آمریکا از ایران خواستند که هیچ اقدام اضافی، به ویژه در مورد تعلیق پروتکل الحاقی و محدودیت فعالیت‌های تأییدیه آژانس انرژی هسته‌ای بین‌المللی در ایران، انجام ندهد.

او در مورد اقداماتی که باید آمریکا به عنوان کشوری که از برجام خارج شده و تعهدات خود را با اعمال تحریمهای غیر قانونی زیر پا گذاشته است افزود: تروئیکای اروپایی همچنین از احتمال بازگشت ایالات متحده و ایران به برجام استقبال کرده اند.

از اردیبهشت سال ۹۸ که با تصمیم شورای عالی امنیت ملی برنامه کاهش تعهدات برجامی ایران به مورد اجرا گذارده شد طی سه مرحله شامل گامهای پنج‌گانه کاهش تعهدات، فعال شدن ظرفیتهای غنی سازی از جمله غنی سازی ۲۰ درصد و کاهش دسترسی بازرسان آژانس و توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی پیگیری شده است.

تا پیش از پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، کشورهای اروپایی به بهانه فقدان توانایی لازم بدلیل فشار و محدودیتهای ایجاد شده از سوی دولت ترامپ از اجرای تعهدات خود سرباز می زدند و صرفا تلاش می کردند که مسیر کاهش تعهدات برجامی ایران را متوقف نمایند.

پس از پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و حذف مانعی به اسم ترامپ،انتظار این بود که کشورهای اروپایی ضمن تلاش حداکثری برای لغو سریع تحریمها از سوی آمریکا، خود نیز به تعهدات انجام نشده قبلی به سرعت عمل کنند.

رفتار مزورانه کشورهای اروپایی در شرایط جدید و طرح شروط بهت آور برای اجرای تعهداتشان در کنار خوش رقصی برای دولت جدید آمریکا، این بار هم کشورهای اروپایی را در آزمون صداقت،مردود کرد. ائتلاف‌سازی به جای رفع تحریم‌ها

در این میان، ایران بدون توجه به شروع “بازی قدیمی وقت کشی” که مجددا با فعال شدن تروئیکای اروپایی و آمریکا آغاز شده است،  مسیر کاهش تعهدات برجامی خود را که تکلیف قانونی تعیین شده از سوی مجلس شورای اسلامی نیز می باشد در زمان مقرر اجرا خواهد کرد و تا زمانی که طرفهای اروپایی و آمریکا به تعهدات خود در زمینه لغو کامل تحریمها عمل نکنند تحت هیچ شرایطی از تصمیم خود منصرف نمی شود.