وزیر بهداشت ضمن اشاره به التهاب ناشی از جهش ویروس کرونا در جهان، در عین حال درباره وضعیت کشور گفت: وضعیت خوشبختانه در کشور ما در هفته ای که گذشت، مناسب تر بوده است و امروز به آمار مرگ زیر ۱۲۰ نفر در روز رسیدیم.

به گزارش وقایع نیوز به نقل از  ایسنا: دکتر سعید نمکی از رصدخانه طرح شهید قاسم سلیمانی، گفت: متاسفانه هفته ای که گذشت، هفته بسیار پر التهابی برای جهان بود. ورود ویروس جهش یافته در کشور انگلیس، کشورهای زیادی را در اروپا درگیر کرد و حتی در ژاپن هم ردپا و اثرات آن را دیدند، دنیا را دچار التهابی جدید کرد و متاسفانه مرگ و میر بالایی را هم به جهان تحمیل کرد.

به مرگ زیر ۱۲۰ نفر رسیدیم

وی افزود: در آمارها می بینید که وضعیت خوشبختانه در کشور ما در هفته ای که گذشت، مناسب تر بوده است و امروز به آمار مرگ زیر ۱۲۰ نفر در روز رسیدیم و این اولین روزی است که بعد از چند ماه داریم به این آمار رو به کاهش به سمت ۱۰۰ نفر در روز را مشاهده می کنیم. البته یک نفر هم مرگ برای ما غم انگیز و ماتم زاست.

نمکی ادامه داد: در مقایسه با روزهای پر التهاب جهان، کشور جمهوری اسلامی ایران هر روز نسبت به کشورهای اول که معمولا کشورهای اروپایی و آمریکایی هستند، فاصله اش را بیشتر می کند.

نمکی با اشاره به وضعیت منحنی کرونا در کشور، گفت: کرونا بعد از پیک سرکشی که داشت، امروز در تمام استان های ما دارد به روزهای اردیبهشت ماه که میزان مرگ و میرمان در اکثر استان ها در حد صفر بود، نزدیک می شود. دیروز در بسیاری از استان ها مرگ و در برخی استان ها بستری صفر را تجربه کردیم.

شهر قرمز نداریم

وی با اشاره به وضعیت کشور از ابتدای آذر ماه تاکنون، گفت: در روزهای اول آذر تمام سرزمین را آتش گرفته و قرمز می دیدیم، اما امروز خوشبختانه نقاط زرد از نارنجی هم بیشتر شده است و این با لطف خدا، همراهی و سازش مردم و سازمان های مختلف به دست آمد و از ۱۶۰ شهر قرمز به جایی رسیدیم که امروز شهر قرمزی را در کشور نداریم. ۱۰۸ شهر نارنجی و ۳۴۰ شهر زرد داریم که به سمت شهرهای کم خطر و سفید رنگ متمایل می شوند.

نمکی با اشاره به مشارکت همه دستگاه ها در حوزه کنترل کرونا در کشور، گفت: سازمان بسیج، وزارت کشور، وزارت ارتباطات، راه و شهرسازی و…. بسیار به ما کمک کردند. در سه برنامه کشوری ما شامل مراقبت، حمایت و نظارت کمک کردند. به عنوان مثال سازمان هلال احمر بیشتر در بعد نظارتی کمک کردند، در سازمان بسیج در بعد حمایتی و مراقبت را بیشتر همکارانم در نظام بهداشت و درمان کشور از خانه های بهداشت و… برعهده داشتند.

هنوز ردپایی از کرونای انگلیسی در کشور ندیدیم

راهی جز فاصله گذاری و مراعات پروتکل ها نیست

وزیر بهداشت درباره وضعیت ویروس جهش یافته انگلیسی و اظهار نظرها در این زمینه، اظهار کرد: تا این لحظه هرگز ردپایی از ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور ندیدیم و تمهیدات بسیاری هم اندیشیدیم که راه ها را برای ورود این ویروس ببندیم. البته همه می دانید که ویروس نه به ویزا نیاز دارد و نه به پاسپورت. همانطور که ویروس ووهان خودش را در اسرع وقت به دورترین نقطه قطب جنوب رساند، ویروس ها می توانند به همین سرعت منتشر شوند. ما راهکاری جز فاصله گذاری و مراعات پروتکل ها و سد دفاعی رفتاری در مقابل ویروس نداریم و امیدوارم اگر ویروس جهش یافته ای هم به کشور پا گذاشت با همین روش بتوانیم مراقبت و نظارت کنیم و اجازه ندهیم ما را به صورت گسترده گرفتار کند.

نگرانی مدافعان سلامت

نمکی با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت مطلوبی داریم و به سمت وضعیت مطلوب تر می رویم، گفت: البته همکارانم نگرانی هایی دارند که بجا هم هست. زیرا ما زخم دیده روزهای طوفانی بعد از آرامش اردیبهشت ماه هستیم. زمانیکه مردم اوضاع را عادی پنداشته و فکر کردند کرونا جمع شد. اکنون هم همکاران‌ من این‌نگرانی را دارند که مبادا دوباره دقیقه های ۹۰ از گوشه های زمین گل های سنگین تر و سهمگین تر بخوریم.

نگران ایاب و ذهاب درون شهری هستیم

وی تاکید کرد: بر همین اساس ما نگران ایاب و ذهاب درون شهری هستیم. ما نگران‌ متروها و اتوبوس های بین شهری شلوغ هستیم و نگران برگزاری مراسمات هستیم که مانند قبلا برخی مراسم برگزار کنند و تاوان آن را همه بپردازند.

آخرین خبرها از خرید واکسن خارجی کرونا

نمکی درباره وضعیت تامین واکسن کرونا نیز گفت: مسیر تهیه واکسن خارجی را داریم طی می کنیم. بحث کووکس را خوشبختانه با مکانیزمی حل کردیم و به زودی برای خرید از منابع غیرکووکس هم‌اخبار خوشی را به مردم خواهیم داد. شرط ما خرید واکسن مطمئن و دارای تاییدیه ها و گواهی های مورد وثوق است. امروز با یکی از سُفرایمان  نشستی دارم که بتوانیم از منابع مختلفی که دنبال می کنیم برای خرید واکسن به نتیجه برسیم.

آغاز تست انسانی واکسن ایرانی از هفته جاری

باور کنید توانمندی این کار را داریم

وی تاکید کرد: از همه مهمتر کار عظیم و حماسه ای است که عزیزان ما در داخل کشور انجام می دهند و آن هم تولید واکسن داخلی است. خوشبختانه مراحل تست انسانی از این هفته آغاز می شود و منبع دیگری هم از هفته آینده مجوز تست انسانی را دریافت می کند. مردم باور کنند که ما اینکاره هستیم و قدمتی به طول یک قرن در تولید واکسن در رازی و پاستور داریم. مردم بدانند که ما توانمندی این کار را داریم.

ثابت می کنیم واکسن ایرانی از واکسنهای دنیا ارجح است

نمکی تاکید کرد: عزیزانی که در این راه ما را همراهی می کنند دلسرد نشوند. بانوی بزرگوار و دانشمندی که در تیم‌ تحقیقات ما قرار دارد که متاسفانه حمله هایی به ایشان شده بود. این‌فقط به این دلیل است که این دانشمندان کنار بکشند، اما می دانم که مقتدرتر و توانمندتر از این هستید که از این صحنه پای بیرون بگذارید. ما در آینده نزدیک اثبات می کنیم‌که واکسن داخلی مان نسبت به بسیاری از واکسن هایی که در دنیا می سازند، ارجح است.

وی خطاب به مردم‌گفت: دعا کنید و همکاری کنید که روند کاهشی مرگ ها و بستری های ناشی از کرونا که امروز به کمتر از یک سوم رسیده، ان شالله ادامه یابد.