جدول رنگ بندی شهرستان های نارنجی و قرمز کشور از ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ الی ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ از سوی کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا اعلام شد.

رنگ بندی کرونایی شهرها اعلام شد/ سفر به کدام شهرها ممنوع است، به گزارش وقایع نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در اطلاعیه شماره ۵ خود، ضمن اعلام جدول رنگ‌بندی شهرستان‌های نارنجی و قرمز کشور از تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ الی ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ و تأکید بر ممنوعیت مسافرت «از» و «به» شهرهای نارنجی و قرمز، از همه مردم عزیز برای موکول کردن سفرها به زمان مناسب دعوت کرد.

متن کامل این اطلاعیه به طبق پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، بدین شرح است:

«ملت شریف و عزیز ایران

ضمن تبریک حلول ماه مبارک شعبان و اعیاد سراسر نور و سرور این ماه و همچنین تهنیت و شادباش پیشاپیش فرا رسیدن سال نو و بهار طبیعت، در ابتدا لازم است از همراهی، همدلی، همکاری و عنایت ویژه آحاد مردم عزیز (اصحاب رسانه، اصناف، صداوسیما و…) صمیمانه تقدیر و تشکر نمائیم که بار دیگر، مسئولین و خادمین خود را در عرصه مدیریت بیماری کووید ۱۹ تنها نگذاشتند تا شاهد روزهای تلخ و تأسف‌آور بیش از این نباشیم.

هرساله فرارسیدن نوروز و بهار طبیعت آغاز یک جنبش زیبا در ایرانیان بوده که با برپایی آداب و رسوم سنتی و تکریم شعائر دینی و اخلاقی اقدام می‌نمودند.

امسال، اما به دلیل شیوع ویروس و مخاطرات جدی آن بر سلامت تک تک شهروندان، این رویداد زیبا و بزرگ را با چالش جدی مواجه نمود. همانگونه که استحضار دارید، یکسال از تجربه مدیریت بیماری کرونا می‌گذرد که دستاوردهایی گرانقدر، اما به بهای سنگین رقم زده است. خادمین شما، ماه‌ها قبل از رسیدن موعد نوروز برنامه‌ریزی این ایام را در دست اقدام داشته، اما بخاطر غیرقابل پیش بینی بودن روند بیماری کووید ۱۹، تمام تصمیمات تحت‌الشعاع آن قرار گرفت. به همین دلیل نیز احتمالات و سناریوهای مختلف پیش بینی تا متناسب با وضعیت بیماری در کشور، اجرایی گردد.

بحمدالله با همراهی و مساعی دلسوزانه همه شما عزیزان، برابر اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وضعیت شهرها از منظر بیماری به نقطه خوبی رسیده، اگرچه این امر بسیار شکننده بوده و هر آن امکان اوج‌گیری بیماری به خصوص ویروس جهش یافته وجود دارد.

برابر تکلیف قانونی مصوب در ستاد ملی، مسافرت «از» و «به» شهرهای نارنجی و قرمز ممنوع می‌باشد. بر همین اساس، مقرر گردید تا لیست آخرین وضعیت شهرها در ۲۵ اسفند ماه به استحضار ملت شریف رسانده شود. در این راستا اطلاعیه حاضر ضمن اعلام لیست مذکور، نکات مهم ذیل را نیز اعلام تا به صورت جدی از سوی همه مردم مورد توجه و رعایت قرار گیرد:

اگرچه وضعیت بیماری در شهرها روند مطلوبی پیدا نموده، اما با توجه به وجود ویروس جهش یافته در ۲۹ استان، این وضعیت بسیار شکننده می‌باشد. هرگونه تحرک، جابجایی، برگزاری دورهمی، تردد و تجمع، می‌تواند نه تنها برای تک تک مردم بلکه برای همه کشور خطرات جدی به همراه داشته باشد؛ لذا از همه عزیزان درخواست می‌شود تا مسئولین را در ادامه این مسیر یاری رسانده و سفر را به زمان مناسب موکول نمایند.

مجدداً تاکید و یادآوری می‌شود که مسافرت از و به شهرهای نارنجی و قرمز برابر لیست ذیل، ممنوع می‌باشد.

چنانچه مردم عزیز قصد سفر ضروری دارند، درخواست می‌شود به نکات ذیل توجه ویژه داشته و با رعایت آن‌ها از سلامت خود و خانواده صیانت نمایند:

حتی‌المقدور با خودروی شخصی مسافرت نمایند.

از وضعیت سلامت خود و خانواده اطمینان کامل داشته و بعد برنامه‌ریزی سفر نمایند.

از برگزاری دورهمی خانوادگی به شدت بپرهیزند.

از تجمع و ترددهای غیر ضرور خودداری گردد.

دستورالعمل رعایت سلامت و بهداشت در سفر که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابلاغ شده را به صورت جدی رعایت نمایند.

در صورت اعلام تغییر روند بیماری در شهرها، ظرف کمترین زمان ممکن افراد غیربومی اقدام به بازگشت نمایند.

افرادی‌که از وضعیت بیماری خود اطلاع دارند (تست مثبت) به هیچ عنوان اقدام به تردد و عزیمت به مسافرت، ننماید.»

رنگ بندی کرونایی شهرها اعلام شد/ سفر به کدام شهرها ممنوع است