در دوره ۱۸ ماهه اخیر مسئولیت رییس قوه قضاییه تا امروز فقط در حوزه زندانیان حدود ۴۰ هزار نفر مشمول عفو قرار گرفتند که نیمی از آنها از زندان آزاد شدند و نیمی دیگر کاهش مجازات حبس داشته اند.

به گزارش وقایع به نقل از خبرگزاری مهر: در دوره ۱۸ ماهه اخیر مسئولیت رئیس قوه قضائیه تا امروز فقط در حوزه زندانیان حدود ۴۰ هزار نفر مشمول عفو قرار گرفتند که نیمی از آنها از زندان آزاد شدند و نیمی دیگر کاهش مجازات حبس داشته‌اند. که در ادامه به برخی از مهمترین موارد عفو اشاره شده است.

۲۳ آبان ۹۸: ۳۲ محکوم امنیتی با پیشنهاد جداگانه رئیس قوه قضائیه مشمول عفو، تخفیف و تبدیل مجازات شدند. به مناسبت میلاد پیامبراعظم (ص) و امام جعفر صادق(ع)؛ رهبر انقلاب با پیشنهاد عفو و تخفیف مجازات ۳۵۵۲ نفر از محکومانِ محاکم عمومی و انقلاب، سازمان قضائی نیروهای مسلح و تعزیرات حکومتی موافقت کردند؛ بنابراین گزارش، در میان عفوشدگان، ٣٢ نفر از افرادی که دارای محکومیت امنیتی (از جمله تعدادی از اهالی رسانه و دانشجویی) بودند، پس از طی فرآیند قانونی در قوه قضائیه با پیشنهاد رئیس دستگاه قضا، طی نامه‌ای مستقل به رهبر معظم انقلاب و موافقت ایشان مشمول این عفو تخفیف و تبدیل مجازات شدند.

سوم خرداد ۹۹: عفو جمعی از محکومان امنیتی و برخی از کارگران هفت تپه با موافقت رهبر معظم انقلاب

در این مرحله نیز همانند عفو قبلی جمعی از محکومان امنیتی از جمله تعدادی از دانشجویان، برخی کارگران هفت تپه و چند نفر بازداشت شدگان روز کارگر در لیست عفو قرار دارند.

چهاردهم آبان ماه ۹۹

با توجه به عفو زندانیان با موافقت رهبر معظم انقلاب به مناسبت میلاد پیامبر پانزدهمین آزادسازی زندانی‌ها در قالب عفو در دوره اخیر و سومین مرحله آزادی زندانیان امنیتی در طول یک سال و چند ماه گذشته رقم خورد.

عفو نوروزی و آزادی ۱۰ هزار نفر از زندانیان

غلامحسین اسماعیلی در ۲۸ اسفندماه ۹۸ در گفت‌وگو با خبر ۲۱ در رابطه با جزئیات و ویژگی‌های عفو نوروزی اخیر با قدردانی از مقام معظم رهبری گفت: این عفو، توأم با کارشناسی‌های ملموس، عینی و حقوقی، برمبنای یافته‌های ریاست قوه قضائیه در بازدید از زندان‌ها و جلب نظر کارشناسان مختلف است.

وی افزود: تمام کسانی که در این عفو مشمول عنایت رهبر معظم انقلاب قرار گرفتند، از زندان آزاد می‌شوند و این در حالی است که در عفوهای قبلی در برخی موارد تقلیل مجازات بود و فرد کماکان در زندان باقی می‌ماند، اما تمام مشمولان این عفو حتماً از زندان آزاد می‌شوند و دیگر در زندان نخواهند ماند. سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه این عفو طیف‌های گسترده‌ای از جرایم مختلف را در برمی‌گیرد، ادامه داد: محکومان خطرناک، زندانیانی که آزادی آن‌ها امنیت شهروندان را به مخاطره می‌اندازد، مجرمان حرفه‌ای و سابقه دار و کسانی که قبلاً مورد عنایت قرار گرفتند، ولی تنبه حاصل نکردند و مجدداً مرتکب جرم شدند، از این عفو بهره‌مند نخواهند شد.

وی تاکید کرد: جمع زیادی از محکومان امنیتی، هم در این عفو مورد عنایت رهبر معظم انقلاب قرار گرفتند. اسماعیلی خاطرنشان کرد: برآورد اولیه ما این است که حدود ۱۰ هزار نفر از زندانیان مشمول این عفو خواهند بود و در بین زندانیان امنیتی هم پیش بینی می‌شود که بیش از یک دوم آن‌ها مشمول عفو مقام معظم رهبری قرار گیرند و از زندان آزاد شوند.

دستور رئیس قوه قضائیه برای تعیین تکلیف بازداشتی‌های اغتشاشات آبان

آیت الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه ضمن قدردانی از تلاش‌های رئیس و اعضای کارگروه پیگیری مسائل قضائی و وضعیت بازداشت شدگان اغتشاشات آبان، بر ضرورت تداوم پیگیری‌ها تا حصول نتیجه نهایی و تعیین تکلیف تمامی بازداشت شدگان این حوادث در کوتاه‌ترین زمان ممکن تاکید کرد.

۱۱۴ هزار و ۱۹۳ نفر از زندانیان به مرخصی ایام کرونا رفتند

همه این ۱۱۴ هزار پرونده یک مرتبه دیگر بررسی و تعدادی هم پرونده دیگر از زندانیان در این مدت کوتاه مورد بررسی قضائی جدی قرار می‌گیرد و این یک اقدام بسیار مؤثر از ناحیه قوه قضائیه در ارتباط با زندانیان بوده است. *آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، دستور ویژه‌ای در خصوص احکام صادره در برخی پرونده‌های اخیر صادر کرد. بنابراین گزارش، رئیس قوه قضائیه در خصوص آرا صادره از سوی یکی از شعب دادگاه انقلاب در برخی از پرونده‌های اخیر دستور داد به سرعت و تحت نظارت رئیس کل دادگستری تهران تجدیدنظر و رسیدگی منصفانه صورت گیرد.

هفدهم مهر ماه نرگس محمدی در راستای اجرای قانون کاهش مجازات حبس آزاد شد

درخواست اعاده دادرسی سه محکوم اعدامی حوادث آبان ماه (امیرحسین مرادی سعید تمجیدی و محمد رجبی) پذیرفته شد

صدور قرار منع تعقیب برای ۴۱ بازداشتی اعتراضات کارگری خوزستان *۱۵۷ محکوم امنیتی از محکومانی که اتهاماتی تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی شرکت در اغتشاشات سالهای ۱۳۹۸، ۹۷، ۹۶ و سالهای قبل از آن داشتند مورد عفو قرار گرفتند / عفو ۱۶ نفر از اتباع کشورهای اسلامی

تعلیق حکم فاطمه سپهری

به گزارش روابط عمومی دادگستری استان خراسان رضوی، رأی دادگاه رسیدگی کننده به اتهامات فاطمه سپهری فرزند ابراهیم مبنی بر تعلیق مجازات حبس و شلاق صادر شد. بر اساس همین خبر با عنایت به تحقیقات بعمل آمده، فقدان سابقه محکومیت مؤثر کیفری و وضعیت متهمه و همچنین با در نظر گرفتن رأفت اسلامی، شعبه ۱۴۹ دادگاه کیفری دو مشهد؛ مجازات‌های نامبرده را در خصوص اخلال در نظم و آسایش عمومی و همچنین تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب به تحمل شلاق و حبس؛ به مدت ۵ سال بصورت مشروط تعلیق نمود.

آزادی مرضیه امیری، ساناز الهیاری و عاطفه رنگریز، ویدا موحد، جعفر عظیم زاده، سپیده قلیان، اسماعیل بخشی، محمد حنیفر، ندا ناجی، نرگس حسینی، اعظم جنگروی، شاپرک شجری‌زاده و مریم شریعتمداری اسامی ۷ دانشجویی هستند که شامل عفو اخیر شدند.

هفت نفر از دانشجویانی که محکومیت قضائی داشتند، شامل عفو شدند. فرشته طوسی، پدرام پذیره، علی مظفری، هادی کیانی شامل عفو کامل شدند. همچنین ادامه حبس محسن حق‌شناس و روح‌الله مردانی شامل عفو شد و حکم پریسا رفیعی نیز به یک سال حبس کاهش یافت. احمدرضا حائری نیز آزاد شد؛

احمدرضا حائری، فعال سیاسی اصلاح طلب که به شش ماه حبس تعزیری و هفتاد و چهار ضربه شلاق محکوم شده بود به مرخصی متصل به ازادی آمد. محمد پارسی عفو شد محمد پارسی برای گذراندن باقی حکم زندان خود به اوین مراجعه کرده بود اما فهمیده که عفو شد سید مصطفی هاشمی زاده دانشجوی دانشگاه تهران عفو شد سیدمصطفی هاشمی_زاده دانشجوی دانشگاه تهران که به اتهام شرکت در تجمع دانشجویی اعتراض به ماجرای هواپیمای_اوکراینی به پنج سال حبس محکوم‌شده بود مشمول عفو اعطایی هفده ربیع گردید و با مختومه شدن پرونده حکمش اجرا نخواهد شد.

مسعود کاظمی آزاد شد

همچنین مسعود کاظمی محکوم امنیتی با توجه به بخشنامه نوروزی قوه قضائیه و تحمل بیش از یک سوم دوران محکومیت، از زندان آزاد شد.

نادا صبوری آزاد شد بر اساس بخشنامه جدید رئیس قوه قضائیه ۱۵۷ زندانی سیاسی-امنیتی شامل آزادی زودهنگام یا کاهش محکومیت شده‌اند، متأثر از این بخشنامه سه‌شنبه ۲۰ آبان‌ماه، نادا صبوری، خبرنگار و از متهمین پرونده موسوم به “پنجشنبه سیاه اوین” از زندان اوین آزاد شد.

همچنین سهراب صالحین و ستاره داوری، نیز مشمول این بخشنامه شدند و به زندان نخواهد رفت. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به بازداشت چند تن از دانشجویان در جریان ناآرامی‌های دیماه ۹۶، گفت: با رایزنی‌های صورت گرفته هشت تن از این دانشجویان عفو و اجرای احکام مابقی آنها متوقف شده‌است.

محمود بهشتی لنگرودی همزمان با مرخصی از زندان آزاد شد

محمود بهشتی لنگرودی، عضو زندانی کانون صنفی معلمان، همزمان با مرخصی‌اش آزاد شد. لنگرودی، یکشنبه ۱۹ مرداد پس از تحمل یک دوره حبس در زندان اوین به مرخصی متصل به آزادی فرستاده شد.