ولادیمیر پوتین در واکنش به اظهارات رییس جمهوری آمریکا که وی را "قاتل" خوانده بود، گفت: هر کس از هر چه انتقاد می‌کند، همان است. من فقط برای بایدن آرزوی سلامتی دارم.

پوتین در پاسخ به بایدن، به گزارش وقایع نیوز به نقل از خبرگزاری ایسنا، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در نشستی مجازی با ساکنان کریمه به مناسبت هفتمین سال الحاق شبه جزیره کریمه از اوکراین به روسیه، درباره سخنان بایدن گفت: ما به طور فردی یکدیگر را می‌شناسیم، چطور باید جواب او را بدهم؟ فقط به او می‌گویم امیدوارم خوب باشی. برای او آرزوی سلامتی دارم. جدی می‌گویم، این جوک نیست.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در گفتگو با ای بی سی نیوز پوتین را “قاتل” خوانده و گفته بود که رهبر روسیه باید بهای مداخله در انتخابات آمریکا را بپردازد.

پوتین در ادامه افزود: تاریخ هر کشوری پر از مشکلات، رخدادهای خونبار و غم‌انگیز است. اما زمانیکه ما مردم را ارزیابی می‌کنیم، کشوری را ارزیابی می‌کنیم، مردم دیگر را، در واقع به آینه نگاه می‌کنیم. ما همیشه می‌توانیم خودمان را آنجا ببینیم.

او گفت: نهادهای آمریکا، نه مردم این کشور در کل – چرا که افراد صادق، با افتخار و نوع دوستی در میان آنها هستند که می‌خواهند با ما دوست باشند- تفکر حلقه حاکم در یک شرایط نسبتا دشوار شکل گرفته است.

پوتین تاکید کرد: فتح قاره آمریکا توسط اروپایی‌ها با حذف مردم محلی همراه بود، این یک نسل‌کشی واقعی قبایل سرخ پوست بود. و این با یک دوره سخت و طولانی برده‌داری همراه شد. آمریکایی‌های آفریقایی تبار در خاک ایالات متحده همچنان با بی عدالتی و ظلم رو به‌ رو هستند.

رهبر روسیه به اهالی کریمه گفت: آمریکا و رهبری آمریکا در کل به دنبال برقراری روابطی خاص با ما هستند، اما تنها در جهت منافع خودشان و با شرایط خودشان. اگرچه آنها فکر می‌کنند ما شبیه آنها هستیم اما ما مردمی متفاوت هستیم. ما ژنتیک متفاوت، فرهنگ متفاوت و معیارهای اخلاقی متفاوتی داریم. ما می‌توانیم از منافع خودمان حفاظت کنیم. ما در عرصه‌هایی که در جهت منافع ما باشد همکاری می‌کنیم به شرطی که منفعتی داشته باشد. آنها مجبور خواهند بود با وجود همه تلاش‌هایی که برای جلوگیری از پیشرفت ما انجام می‌دهند، با آن زندگی کنند. صرف نظر از تحریم‌ها و توهینها ، آنها مجبورند با آن کنار بیایند.