به گزارش پایگاه خبری وقایع‌نیوز به نقل از  صنعت‌صنف به نقل از ایسنا، سیدمهدی کاظمی با تاکید بر اینکه در بازار لوازم قطعات یدکی خودرو جز در یک مورد کمک فنر (مشمول طرح وزارت صمت مبنی بر جمع‌آوری قطعات تقلبی از بازار) کمبودی وجود ندارد، موضوع افزایش قیمت قطعات یدکی را تایید کرد.

کمبود و افزایش قیمت کمک فنر در بازار، سخنگوی اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی خودرو و ماشین‌آلات تهران، افزایش قیمت قطعات یدکی را تایید و علت آن را افزایش حقوق و دستمزد و روند افزایش قیمت همه کالا و خدمات در سال جدید اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری وقایع‌نیوز به نقل از  صنعت‌صنف به نقل از ایسنا، سیدمهدی کاظمی با تاکید بر اینکه در بازار لوازم قطعات یدکی خودرو جز در یک مورد کمک فنر (مشمول طرح وزارت صمت مبنی بر جمع‌آوری قطعات تقلبی از بازار) کمبودی وجود ندارد، موضوع افزایش قیمت قطعات یدکی را تایید کرد.

کاظمی با تکذیب کمبود قطعات یدکی، افزایش قیمت لوازم یدکی را تایید و اظهار داشت: قطعات بی‌کیفیت همچنان در بازار موجود است اما در یک مورد بازار دچار مشکل شده که مرتبط با شناسه کالا در قطعه کمک فنر است.

وی با اشاره به اجرایی شدن طرح وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره مبارزه با قاچاق و تقلب در قطعات یدکی خودروها از ۱۵ فروردین‌ماه که دو قطعه پرمصرف باطری و کمک فنر در گام نخست مشمول اجرای این طرح شده‌اند، تشریح کرد: وزارت صمت از اتحادیه صنف لوازم یدکی خواسته است که ۵۳ قلم کالا باید دارای شناسه کالا داشته باشد. در شروع کار دو قطعه کمک فنر و باطری خودرو مورد رسیدگی قرار گرفت. در رابطه با باطری که تحت نظر اتحادیه صنف باطری‌فروشان است، مشکلی وجود ندارد اما درباره کمک فنر که مرتبط با اتحادیه لوازم یدکی است، کمی چالش ایجاد شده است.

وی ضمن تاکید براینکه ما همیشه موافق شفاف‌سازی بوده‌ایم، گفت: هرگونه همکاری با وزارت صمت در اجرای این طرح صورت گرفته، مراحل بسیاری هم طی شده و جلسات همچنان در حال برگزاری بوده و نتایج خوبی هم حاصل شده است؛ اما فشار بازرسان اتاق اصناف، وزارت صمت و سازمان تعزیرات به همکاران ما در روزهای ابتدایی اجرای این طرح و باتوجه به اینکه زمان کافی برای شناسه‌دار کردن قطعات داده نشد و همچنین همکاران ما آشنایی کامل با سیستم  نداشتند، زمینه‌ساز ایجاد برخی مشکلات شد.

کاظمی خاطرنشان کرد: از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواستیم که تا پایان نیمه اول امسال فرصت دهند تا همکاران با روند کار آشنا، نمایندگان و مسئولان سایت سازمان توسعه تجارت در اتحادیه برای آموزش حاضر شوند، مشکلات برطرف و شناسه‌های کالا تعریف شود تا برای قطعات کمک فنر شناسه کالا تعریف شود اما فشارهای بسیار تا حدودی ایجاد تشنج در بازار کرد و کمبود کمک‌فنر در بازار احساس شد.

سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی خودرو و ماشین‌آلات تصریح کرد: موضوع مهمتر این است که اگر در روزها و ماه‌های آتی نتوانیم با وزارت صمت تعامل کنیم تا زمانی برای رسیدگی به موارد مطرح شده در نظر گرفته شود، تا سه ماه آینده تامین کمک‌فنر در کشور با مشکل روبه‌رو خواهد شد چراکه واردکنندگان ما هنوز برای واردات قطعات کمک فنر به سبب اینکه بلاتکلیف هستند، اقدام نکرده‌اند ولی دیگر قطعات یدکی به وفور در بازار وجود دارد و کمبودی در کار نیست.

کاظمی تصریح کرد: در قیمت قطعات تولید داخل افزایش قیمت داشته‌ایم اما قطعات یدکی وارداتی هنوز وارد نشده که مشمول این افزایش قیمت و همچنین افزایش تعرفه‌های گمرکی شوند.

در حال حاضر قطعاتی که در بازار موجود است، افزایش قیمت قابل توجهی نداشته‌اند.

هزینه‌های حمل‌ونقل، انبارداری و نظایر آن نیز افزایش داشته و قطعا بر قیمت قطعات وارداتی جدید تاثیر خواهد داشت.

البته افزایش قیمت قطعات داخلی بیشتر از این پنج درصد خواهد بود.

  • منبع خبر : http://sanatsenf.ir/