رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) با اشاره به طرح تامین ۲ هزار دستگاه واگن مترو برای ۹ کلان‌شهر از سوی این سازمان توسعه‌ای، بر توانمندی‌های شرکت‌های داخلی در حوزه طراحی و مهندسی قطعات ریلی تاکید کرد.

۲ هزار دستگاه واگن مترو، به گزارش وقایع نیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا، «محسن صالحی‌نیا» در حاشیه مراسم افتتاح نمایشگاه هشتمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل ریلی اظهار داشت: در سال‌های اخیر ظرفیت‌های خوبی در حوزه تامین واگن و لوکوموتیو ایجاد شده است.

معاون وزیر صنعت خاطرنشان‌کرد: تامین ۲ هزار واگن برای ۹ کلانشهر یک برنامه میان مدت برای حمل‌ونقل درون شهری است که با مدیریت ایدرو شروع شده و در این پروژه قرار است تا سقف ۵۶ درصد تولید داخل انجام شود که اجرای آن بسیاری از اهداف را مهندسی طراحی و تولید داخل محقق می‌کند.

وی با اشاره به توانمندی‌های شرکت‌های داخلی مانند مپنا و مجتمع صنعتی اسفراین در حوزه طراحی و مهندسی قطعات ریلی، گفت: مجتمع صنعتی اسفراین به عنوان یکی از واحدهای تابعه ایدرو موفق شده برای نخستین بار چرخ منو بلوک قطار را به روش آهنگری شده طبق استانداردهای بین‌المللی تولید کند، همچنین ایدرو انواع محورهای لوکوموتیو و واگن را در داخل کشور تولید می‌کند.

صالحی‌نیا بیان‌داشت: برگزاری چنین نمایشگاهی که مجموعه‌ای از فعالیت‌های مهندسی، طراحی، ساخت و خدمات لجستیک را شامل می‌شود کشور را در رسیدن به نرخ استفاده از ظرفیت ریلی حمل ونقل نقل بار و مسافر یاری می‌کند.

وی ابراز امیدواری کرد: این نمایشگاه بتواند با استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان در استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود و تولید سایر تجهیزات مورد نیاز تولید واگن و زیرساخت، در بخش بار و مسافر موثر باشد .

هشتمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل ریلی ، صنایع ، تجهیزات و خدمات وابسته امروز با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل راه آهن افتتاح شد.

این نمایشگاه تا ۱۶ اسفندماه با حضور بیش از ۵۴ شرکت داخلی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران دائر است .

۲ هزار دستگاه واگن مترو