سرباز زدن بانک‌ها از عمل به قانون جهش تولید مسکن، در حالی که پیش‌تر مقرر شده بود تا بانک‌ها تا سالانه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان به حوزه مسکن تسهیلات پرداخت کنند، اما رقم واقعی تخصیص یافته در این زمینه بسیار ناچیز است.

سرباز زدن بانک‌ها از عمل به قانون جهش تولید مسکن، در حالی که پیش‌تر مقرر شده بود تا بانک‌ها تا سالانه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان به حوزه مسکن تسهیلات پرداخت کنند، اما رقم واقعی تخصیص یافته در این زمینه بسیار ناچیز است.

به گزارش پایگاه خبری وقایع‌نیوز: الهام صادقی: آنگونه آمار و ارقام منتشر شده نشان می‌دهد، تسهیلات پرداخت شده به نهضت ملی مسکن از منابع بانکی در سال قبل رقم چندان بالایی نبوده، به نوعی که می‌توان عنوان گفت؛ از مهرماه تا پایان اسفندماه سال گذشته نظام بانکی تنها توانسته دو هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار نهضت ملی مسکن قراردهند.

در ادامه اما در نیمه نخست سال جاری این رقم گفته می‌شود، به ۱۶ هزار میلیارد تومان رسیده است.

تخصیص تنها ۱۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به ساخت مسکن

براین اساس و با یک حساب و کتاب اجمالی می‌توان عنوان کرد؛ از زمان ابلاغ قانون جهش تولید و تامین مسکن، ۱۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات به ساخت مسکن اختصاص یافته است.

با این وجود اما با نگاهی اجمالی به اجرایی شدن قانون جهش تولید مسکن و در نظر گرفتن اعتبارات تخصیص یافته به نظر می‌رسد در این راستا چندان قدم موثری برداشته نشده است و به قولی قانون جهش تولید مسکن همچنان روی زمین مانده است و بانک‌ها از عمل به قانون جهش تولید مسکن سرباز زده‌اند.

به این ترتیب در کنار موارد دیگر گره‌ای که اجرایی شدن این امر با آن مواجه است و حداقل تا به امروز نیز برطرف نشده این بوده که بانک‌ها به نهضت ملی مسکن توجه چندانی ندارند.

آن هم در شرایطی که در قانون جهش تولید مسکن اینگونه پیش‌بینی شده بود که ۲۰ درصد منابع مربوط به تسهیلات بانک‌ها به بخش مسکن تخصیص یابد.

اما همانگونه که بارها عنوان شده هنوز هم  بانک‌‌ها همکاری لازم را در این زمینه ندارند.

این در حالی بوده که عدم پرداخت به موقع تسهیلات مذکور عملیاتی شدن تعهدات در زمینه ساخت چهار میلیون واحد مسکونی را به طور جدی دچار مشکل می‌کند، مسکن‌هایی که قرار است در بازه زمانی چهارساله احداث شوند و در این زمینه اما به رغم گذشت بیش از یکسال هنوز گام موثری برداشته نشده و چالش‌های موجود همچنان پابرجاست.

بانک‌های بورسی و دولتی چه کردند؟

این در حالی بوده که بانک‌ها مکلف شده اند تا سالانه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان به حوزه مسکن تسهیلات پرداخت کنند.

آنچه که محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس هم از آن سخن گفته است، با این توضیح که متاسفانه جز بانک مسکن، بانک‌های بورسی و دولتی کمتر از دو درصد به این تکلیف در پرداخت وام مسکن عمل کردند.

به این ترتیب و در یک جمع بندی کلی دربازه زمانی یک سال گذشته نظام بانکی فقط به ۲٫۴ درصد از تعهد قانونی خود در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن عمل کرده است.